Skrót wiadomości - środa, 14 sierpnia, 17.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sie 2019, 17:46

Skrót wiadomości - środa, 14 sierpnia, 17.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2019 roku wzrósł o 4,4 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 4,7 proc. rdr w I kw. 2019 r. - wynika z flash szacunku GUS. Kdk PKB wzrósł o 0,8 proc.

Oficjalna prognoza Ministerstwa Finansów, zakładająca wzrost PKB Polski w całym 2019 r. na poziomie 4,0 proc. wydaje się bezpieczna - napisał w komentarzu do środowych danych GUS wiceminister Leszek Skiba.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po czerwcu 2019 r. wyniósł 0,2 mld euro - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w VI spadła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc., po korekcie z +0,9 proc - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w sierpniu obniżył się czwarty miesiąc z rzędu - o 0,7 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie autorów raportu, WPI nie zapowiada trwałej tendencji do nasilania się inflacji.

Na terenie Polski utrzymuje się susza rolnicza, a duży niedobór wody występuje w 15 województwach, przy 16 w poprzednim badaniu. Badania pokazują, że susza lekko ustępuje - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2019 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w VI spadła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc., po korekcie z +0,9 proc - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w II kwartale o 0,1 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w I wyliczeniu.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w VII w ujęciu rdr wzrosły o 2,1 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w VII o 4,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w VII o 7,6 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 21,7 proc. w tygodniu zakończonym 9 sierpnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

BUDŻET, DŁUG

Krzywa rentowności między amerykańskimi obligacjami 2-letnimi a 10-letnimi uległa inwersji po raz pierwszy od 2007 r. - wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg.

Krzywa rentowności między brytyjskimi obligacjami 2-letnimi a 10-letnimi uległa inwersji po raz pierwszy od 2008 r. - wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg.

GIEŁDA

W środę główne indeksy warszawskiego parkietu zdecydowanie zniżkowały, WIG20 najsilniej od sierpnia 2018. W gronie blue chipów najbardziej poszły w dół JSW, Lotos i CCC. WIG20 spadł 2,9 proc. do 2.078,39 pkt., WIG zniżkował 2,4 proc. do 55.634,70 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,8 proc. do 3.792,91 pkt., a sWIG80 stracił 0,5 proc. do 11.635,07 pkt.

SPÓŁKI

Druga połowa 2019 roku dla Mostostalu Zabrze zapowiada się dobrze. Docelowo wyniki spółki powinny być dużo wyższe niż obecnie - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Pietyszuk. Jego zdaniem, spółka może osiągać zarówno wyższą sprzedaż, jak i rentowność.

Sygnity ma po trzech kwartałach roku finansowego 2018/19 30,9 mln zł EBITDA oraz 19,8 mln zł zysku netto - podało Sygnity w raporcie kwartalnym. Backlog wynosi obecnie blisko 260 mln zł netto.

Atal rozpoczął sprzedaż 123 mieszkań w ramach pierwszego etapu inwestycji Apartamenty Ostródzka w Warszawie - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Indykpol ogłosił zaproszenie do składania ofert sprzedaży nie więcej niż 80.000 akcji własnych, stanowiących 1,19 proc. ogólnej liczby głosów na walnym oraz 2,56 proc. kapitału zakładowego, po 59 zł za jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Fiten, oferujący dostawy energii elektrycznej i gazu, odwołuje prognozy wyników finansowych na lata 2019-2021 - poinformowała spółka w komunikacie.

Porozumienie akcjonariuszy spółki Techmadex ogłasza przymusowy wykup 1,64 proc. akcji spółki po cenie 4,06 zł za papier - wynika z ogłoszenia w środowym "Parkiecie".

EMC Instytut Medyczny rozpoczyna negocjacje z Penta Hospitals Poland w sprawie połączenia - poinformowała spółka w komunikacie.

Immofinanz podpisał z Echo Investment umowę sprzedaży czterech budynków i działki w ramach kompleksu Empark na warszawskim Mokotowie - poinformowała spółka w komunikacie. Uzgodniona wartość transakcji wynosi 48,9 mln euro.

NTT System rozpoczyna skup do 500.000 akcji własnych, stanowiących do 3,61 proc. kapitału zakładowego, po cenie nie wyższej niż 2,5 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Braster podpisał z brytyjską firmą Griffiths&Nielsen umowę współpracy w zakresie sprzedaży i dystrybucji urządzenia Braster Pro na rynku brytyjskim - poinformowała spółka w komunikacie. Sprzedaż ma ruszyć w pierwszej połowie 2020 roku po dopełnieniu formalności rejestracyjnych na tamtejszym rynku.

Oferta Budimeksu Budownictwo, spółki zależnej Budimeksu, o wartości 1,4 mld zł netto została oceniona najwyżej w przetargu PKP Polskie Linie Kolejowe na roboty budowlane na odcinku Most Wisła - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg - podała spółka w komunikacie.

Getin Noble Bank zakończył działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, bankowi nie udało się uzgodnić warunków finansowych transakcji mającej na celu jego dokapitalizowanie. Bank przygotowuje strategię działania zakładającą wzmocnienie pozycji kapitałowej i osiągnięcie krajowych norm regulacyjnych poprzez trwałą odbudowę dochodowości - poinformował Getin w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3463 - poinformował NBP.

Złoty zaczyna być niedowartościowany, lecz czwartek, dzień wolny od pracy w Polsce, może przynieść jego dalsze osłabienie - do 4,40 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą nadal delikatnie spadać, mimo że kolejną sesję z rzędu dziesięciolatki pogłębiały minimum historyczne.

TOWARY

Na rynku ropy w USA nerwowe reakcje inwestorów - zapasy surowca wzrosły o ponad 3 mln baryłek, więc cena mocniej spada - podają maklerzy.

Miedź tanieje na globalnych giełdach metali. Słabsze dane makro z Chin negatywnie wpływają na sentyment inwestorów. Miedź w transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana o 0,2 proc. niżej wobec wtorkowego zamknięcia na poziomie 5.828,50 USD/t - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,58 mln baryłek, czyli o 0,36 proc. do 440,51 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

W środę doszło do wystąpienia zjawiska inwersji dochodowości amerykańskich 2-letnich i 10-letnich SPW po raz pierwszy od 2007 roku. Według wyliczeń holenderskiego Robeco, za każdym razem, gdy dochodziło do takiej sytuacji, gospodarka wchodziła w recesję.

Mimo lekkiego spowolnienia wzrostu PKB w II kwartale wciąż możliwy jest całoroczny wzrost PKB na poziomie 4,5 proc. - uważają ekonomiści. Dane o inflacji wskazują ich zdaniem na dalszy wzrost bazowej presji cenowej w gospodarce, nawet w okolice 3,5 proc., jednak otoczenie globalne nie skłoni RPP do zmian stóp procentowych.

Inflacja w sierpniu pozostanie na poziomie 2,9 proc. rdr - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS.

W połowie sierpnia ceny paliw na stacjach benzynowych spadają - oceniają autorzy raportu e-petrol.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Chcemy dywersyfikacji dostawców urządzeń wykorzystywanych przy budowie sieci 5G; nasze stanowisko przekazaliśmy Komisji Europejskiej - powiedziała PAP wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Dodała, że resort chce też wprowadzenia systemu certyfikatów bezpieczeństwa 5G.

Gaz System podpisał kontrakt na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe - poinformował prezes Gaz System Tomasz Stępień. Wartość kontraktu wynosi ponad 550 mln zł.

Polska będzie dążyć do urealnienia stawek za przesył gazu ziemnego z Rosji przez Polskę do zachodniej Europy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.214.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 27,15 euro/EUA - poinformowała EEX na swojej stronie internetowej.

Resort energii skierował do uzgodnień i konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji. Uwagi można składać do 21 sierpnia.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Mariusz Kamiński został w środę ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej był m.in. ministrem koordynatorem służb specjalnych, pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

Prezydent USA Donald Trump, który na przełomie sierpnia i września złoży wizytę w Polsce, będzie miał wystąpienie w jednym z miejsc, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zarząd PO dokonał w środę zmian na listach Koalicji Obywatelskiej w niektórych okręgach; Paweł Poncyliusz będzie "jedynką" listy w Rzeszowie; Jarosław Wałęsa - "dwójką" w Gdańsku, Iwona Hartwich - "trójką" w Toruniu, a Magdalena Filiks - "piątką" w Szczecinie - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec.

Lewica wystartuje w październikowych wyborach parlamentarnych w jednym bloku bez względu na to, jaka będzie forma prawna komitetu wyborczego - powiedział w środę sekretarz generalny Wiosny i wiceszef sztabu lewicowego komitetu Krzysztof Gawkowski.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, lewicy i samorządowcy wyrazili po środowych rozmowach przekonanie, że uda się doprowadzić do szybkiego porozumienia w sprawie wyborów do Senatu. Kolejne spotkanie dotyczące tzw. paktu senackiego ugrupowań opozycji zaplanowano na piątek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Wicepremier Włoch Matteo Salvini, który zainicjował kryzys w koalicji jego prawicowej Ligi z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd, wykluczył możliwość wycofania wniosku o wotum nieufności dla premiera Giuseppe Contego. Powtórzył postulat rozpisania przedterminowych wyborów.

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że "jeśli będzie trzeba", to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ - według niego - preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

Trwa akcja gaszenia dużego pożaru lasów na greckiej wyspie Eubea - poinformowały w środę miejscowe władze. Ewakuowano setki ludzi z czterech miejscowości. Stan wyjątkowy ogłoszony został w kilku regionach tej gęsto zalesionej wyspy leżącej na wschód od Aten.

Międzynarodowe lotnisko w Hongkongu, które we wtorek stało się sceną starć demonstrantów z policją, co wywołało zakłócenia w pracy portu lotniczego, wznowiło swą działalność. Do tymczasowej ochrony lotniska skierowano dodatkowe siły policyjne - podaje Reuters.

Zdjęcia satelitarne zdają się ukazywać transportery opancerzone oddziałów zwartych chińskiej policji, zgromadzone na terenie obiektu sportowego w mieście Shenzhen, w pobliżu granicy z Hongkongiem, gdzie trwają antyrządowe protesty – podała w środę agencja AP.

23 osoby zmarły, a ponad 12 700 hospitalizowano w Japonii od 5 sierpnia z powodu problemów zdrowotnych w związku z upałami - poinformowały w środę japońskie służby ds. zarządzania katastrofami.

Rząd Danii rozważa wzmocnienie kontroli na granicy ze Szwecją po ataku bombowym na agencję rządową w Kopenhadze, o co oskarżeni są dwaj Szwedzi - powiedziała w środę premier Danii Mette Frederiksen. (PAP Biznes)

osz/ gor/

Ostatnie wiadomości