Skrót wiadomości - piątek, 16 sierpnia, 17.32 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 sie 2019, 17:36

Skrót wiadomości - piątek, 16 sierpnia, 17.32

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr w lipcu 2019 roku wyniosła 2,2 proc. wobec 1,9 proc. w czerwcu - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Barometr Consumer Finance, który w III kwartale 2019 r. wzrósł do poziomu ponad 63 pkt., może zapowiadać wzrost rynku kredytów konsumpcyjnych - wynika z badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Nadwyżka w handlu strefy euro w VI wyniosła 20,6 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 23,0 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w lipcu wyniosła 1,191 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). W czerwcu wskaźnik ten wyniósł 1,241 mln, po korekcie z 1,253 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w lipcu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,336 mln wobec 1,232 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,220 mln - podał Departament Handlu.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 92,1 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec lipca 2019 r. wyniósł łącznie 5.721,1 mln euro wobec 7.413,3 mln euro na koniec czerwca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Nadwyżka w FUS na koniec II kwartału 2019 roku wyniosła 4,43 mld zł - wynika z informacji o wykonaniu planu finansowego FUS opublikowanego przez ZUS.

GIEŁDA

W piątek główne indeksy warszawskiego parkietu zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Orange, KGHM i PGE.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,7 proc. do 2.064,12 pkt., WIG zniżkował 0,7 proc. do 55.227,60 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,0 proc. do 3.756,24 pkt., a sWIG80 stracił 0,6 proc. do 11.570,82 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 0,7 pkt. proc. do 40 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zniżkował o 0,7 pkt. proc. i wyniósł 39,1 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Komisja Nadzoru Finansowego wobec niepowodzenia procesu inwestorskiego oczekuje, że Getin Noble Bank przedstawi alternatywny, wiarygodny plan samodzielnych lub zakładających zaangażowanie obecnego wiodącego akcjonariusza, działań autosanacyjnych - poinformował PAP Biznes Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

CI Games ustaliło na 22 listopada 2019 roku datę premiery gry Sniper Ghost Warrior Contracts - poinformowała spółka w komunikacie.

TXM zawarł z bankami PKO BP i ING Bankiem Śląskim nową umowę o utrzymaniu status quo wraz z umową wprowadzającą - podał TXM w komunikacie.

WALUTY

W przyszłym tygodniu złoty może już nie zyskiwać wobec euro, gdyż wiele zależy od globalnego sentymentu – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą w dalszym ciągu spadać i są bardziej atrakcyjne niż węgierskie, mimo że pierwszy raz w historii spadły poniżej 1,7 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3543 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1076 USD i 117,77 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie jest wyceniana niemal bez zmian. Metal w transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie drożeje o 1 dolara do 5.752,00 USD/t - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź zyskuje 0,2 proc. do 2,6005 USD za funt.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku zyskuje ponad 1,5 proc. - w centrum uwagi inwestorów pozostaje wojna handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, coraz słabsze prognozy popytu na ropę i wysokie amerykańskie zapasy surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,33 USD, po zwyżce ceny o 1,60 proc. Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,03 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 12,37 proc.

OPINIE, PROGNOZY

W następnym tygodniu możliwe są dalsze obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają autorzy raportu e-petrol.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Średni czas opóźnień pociągów towarowych w II kwartale 2019 r. spadł do 583 minut z 588 minut w I kwartale 2019 r. - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Towarowa Giełda Energii, wykonując obowiązki wynikające z ustawy ws. cen energii, opublikowała na swojej stronie internetowej ceny średnioważone energii elektrycznej.

Uprawnienia EUA zyskały w lipcu 6,5 proc. - podał Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

BGK w lipcu 2019 r. wypłacił 3,5 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 118,4 mld zł - podał BGK w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Zakaz lotów przedstawicieli rodzin, wprowadzenie centralnego rejestru lotów, zlikwidowanie praktyki organizacji lotów do domów jako +misji oficjalnych+ oraz brak publikacji niektórych danych o lotach ze względów bezpieczeństwa - zakłada projekt ustawy przedstawiony w piątek przez szefa KPRM Michała Dworczyka.

Porozumienie ugrupowań opozycyjnych w sprawie kandydatów do Senatu, to kwestia najbliższych dni; myślę, że od poniedziałku już tylko godziny czekają nas na zawarcie ostatecznych ustaleń dotyczących Senatu - powiedział w piątek rzecznik PO Jan Grabiec.

W najbliższych wyborach parlamentarnych z list PiS do Senatu wystartuje większość senatorów obecnej kadencji. Wśród kandydatów znaleźli się obecny marszałek Izby Stanisław Karczewski, a także m.in. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz i były prezes Klubu Jagiellońskiego Krzysztof Mazur.

W niedzielę komitet lewicy zaprezentuje liderów swoich list wyborczych do Sejmu. Z informacji PAP wynika, że mają się wśród nich znaleźć liderzy SLD i Lewicy Razem: Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg, a także m.in. wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn czy Krzysztof Śmiszek (Wiosna).

W sobotę w Płocku podczas krajowej konwencji wyborczej, PSL przedstawi liderów list wyborczych komitetu PSL-Koalicja Polska. Z informacji PAP wynika, że mają się wśród nich znaleźć m.in liderzy: PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Kukiz'15 -Paweł Kukiz.

Funkcjonariusze CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu – poinformowała PAP rzecznik prasowy CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. W trakcie działań zatrzymano sześć osób, cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane.

Poznańska prokuratura z urzędu zajmie się sprawą występu z "kukłą" abp. Jędraszewskiego – poinformował PAP w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek, że popiera dokładniejsze sprawdzanie nabywców broni palnej, ale uważa, że sprawcy ostatnich strzelanin to osoby chore psychicznie.oraz, że USA potrzebują więcej szpitali psychiatrycznych.

Irański tankowiec, zatrzymany na Gibraltarze za złamanie sankcji UE, może dostać pozwolenie na opuszczenie portu w piątek, choć złożona w ostatniej chwili prośba USA o jego zablokowanie może jeszcze skończyć się w sądzie - podały władze Gibraltaru.

Kanada opracowuje plany pomocy swoim obywatelom mieszkającym w Hongkongu. Rząd w Ottawie prowadzi konsultacje ze służbami dyplomatycznymi, innymi krajami, liniami lotniczymi i biurami podróży.

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami. "To jakiś żart" - napisał na Twitterze były premier Danii Lars Lokke Rasmussen.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr w lipcu 2019 roku wyniosła 2,2 proc. wobec 1,9 proc. w czerwcu - podał w piątek Narodowy Bank Polski. (PAP Biznes)

gor/ osz/

Ostatnie wiadomości