DZIEŃ NA RYNKACH: Inwestorzy w lepszych nastrojach, kontrakty w USA w górę, tracą UST | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2019, 14:26

DZIEŃ NA RYNKACH: Inwestorzy w lepszych nastrojach, kontrakty w USA w górę, tracą UST

Poniedziałek przynosi poprawę sentymentu na rynkach finansowych. Kontrakty na indeksy giełdowe w USA idą w górę, zielono również na europejskich parkietach. Wyraźnie traci amerykański dług, szczególnie o dłuższej zapadalności. EUR/USD stabilizuje się wokół 1,11, lekko zyskują kontrakty na ropę.

Kontrakty na S&P 500, Dow Jones i Nasdaq zyskują po 1-1,3 proc.

W Europie, Euro Stoxx 50 idzie w górę o 1,3 proc., FTSE 100 o 1,2 proc., CAC 40 o 1,3 proc., a DAX o 1,5 proc.

Światowe giełdy mają za sobą trzy spadkowe tygodnie, którym często towarzyszyła podwyższona zmienność.

Krzywa dochodowości amerykańskich Treasuries przesuwa się w poniedziałek w górę na całej długości, najmocniej na dłuższych tenorach. Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 6 pb. do 1,60 proc., a 30-letnich 9 pb do 2,09 proc.

Na rynku walutowym EUR/USD konsoliduje się wokół 1,11. Indeks dolara DXY pozostaje bez większych zmian. USD/JPY idzie w górę o 0,2 proc. do 106,6. GBP/USD spada o 0,2 proc. do 1,212.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,6 proc. do 55,2 USD/baryłka.

Spadek awersji do ryzyka nie sprzyja notowaniom złota, które traci ponad 1 proc. do ok. 1.504 USD/oz na Comex. W ub. tygodniu kruszec osiągnął najwyższe ceny od 6 lat w okolicach 1.540 USD/oz.

W centrum uwagi inwestorów pozostają kwestie globalnej koniunktury, po rozbudzeniu obaw o zbliżającą się recesję w związku z przejściowym odwróceniem się krzywej rentowności m.in. w USA w kluczowym segmencie 2-10 lat.

Ok. 3/4 ekonomistów ankietowanych przez największe amerykańskie stowarzyszenie ekonomistów (NABE) wskazało w opublikowanej w poniedziałek ankiecie na wystąpienie w USA recesji do końca 2021 r. 38 proc. z nich widzi taką możliwość już w przyszłym roku.

Tymczasem w Europie niemiecki rząd przygotowuje plany stymulacji fiskalnej, która może być uruchomiona jedynie w przypadku wejścia gospodarki w głęboką recesję - podała w poniedziałek agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

W sobotę minister finansów Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że w przypadku kryzysu Niemcy mogą po raz pierwszy w historii zdecydować się na stymulację fiskalną nawet na poziomie 50 mld euro.

Bundesbank wskazał w poniedziałkowym raporcie, że w III kw. dynamika PKB Niemiec może ponownie znaleźć się pod kreską (-0,1 proc. w II kw.), co oznaczałoby pierwszą od 6 lat recesję (minimum 2 kwartały z rzędu spadku PKB).

Eurostat zrewidował w poniedziałek w dół do 1,0 proc. (o 0,1 pkt. proc.) finalny odczyt inflacji z eurolandu za lipiec. To najniższy wzrost cen na obszarze EMU od przełomu 2016 i 2017 r. Rewizja wzmacnia spekulacje, co zasugerował w ub. tygodniu członek Rady Prezesów EBC E. Rehn, że bank we wrześniu przebije oczekiwania dla skali zapowiedzianej stymulacji monetarnej.

Inwestorom nie umknęła z oczu wprowadzona w niedzielę reforma stóp procentowych w Chinach, która ma na celu obniżenie kosztów finansowania dla firm, w obliczu spowalniającej gospodarki Państwa Środka.

Na froncie wojen handlowych, prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w poniedziałek podejmie decyzję ws. wydłużenia tymczasowej licencji na zakupy amerykańskich podzespołów przez chiński koncern Huawei.

Trump oświadczył w weekend, że rozmowy handlowe z Chinami idą dobrze.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, poinformował z kolei, że ostatnie rozmowy telefoniczne pomiędzy chińskimi i amerykańskimi negocjatorami były pozytywne, a kolejne są planowane w ciągu najbliższego tygodnia - do 10 dni.

Głównym wydarzeniem tygodnia będzie coroczne sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, gdzie w piątek wystąpi prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Rynki oczekują wskazówek co do ścieżki polityki monetarnej w USA, po lipcowym cięciu stóp o 25 pb. Fed określił wówczas ruch jako jedynie "dostosowawczy". Rynek wycenia natomiast dalsze obniżki stóp o łącznie 100 pb. w horyzoncie 12 miesięcy, z czego o 50 pb. do końca 2019 r.

Wcześniej, w środę i czwartek, zapisy przebiegu ostatnich posiedzeń zaprezentują Fed oraz EBC.

Od lipca oprócz Fed stopy procentowe obniżyło 19 innych banków centralnych.

W tym tygodniu do Europy przybywa premier W. Brytanii Boris Johnson - do Niemiec i Francji. Johnson przygotowuje się do zaprezentowania europejskim liderom swojego planu wyjścia W. Brytanii z UE bez umowy.

Z umową czy bez W. Brytania opuści UE 31 października - to główny zamiar premiera Johnsona. Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zamierza odnowić swoją obietnicę przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie Brexitu jeżeli w tym roku zostaną rozpisane wybory parlamentarne. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości