DZIEŃ NA RYNKACH: Na Zachodzie wzrosty - rozmowy USA-Chiny postępują, ale ciąży widmo "twardego" Brexitu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2019, 09:44

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Zachodzie wzrosty - rozmowy USA-Chiny postępują, ale ciąży widmo "twardego" Brexitu

Na zachodnioeuropejskich giełdach indeksy rosną, bo rozmowy USA-Chiny postępują. Rynkom ciąży jednak widmo "twardego" Brexitu - podają maklerzy.

W Europie zyskują sektory cykliczne, w tym. m.in. firmy wydobywcze i producenci aut.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,8 proc. i jest znów na poziomie powyżej średniej 200-dniowej.

Royal Dutch Shell, Total SA zyskują po 1,6 proc. w reakcji na wzrosty cen ropy naftowej, która w poniedziałek na NYMEX w Nowym Jorku drożeje już o 1,6 proc.

Gigant bankowy HSBC Holdings zwyżkuje o 1,6 proc.

Na rynek powraca optymizm m.in. po komentarzach prezydenta USA Donalda Trumpa o negocjacjach handlowych, który wskazał, że USA-Chiny "radzą sobie dobrze" w rozmowach. Zasugerował jednak, że nie jest jeszcze gotowy do podpisania umowy z Chinami.

Prezydent USA ocenił, że Chiny potrzebują porozumienia w handlu bardziej niż USA, biorąc pod uwagę stosunkowo słabą kondycję chińskiej gospodarki.

W zeszłym tygodniu Trump napisał na Tweeterze, że "oczywiście Chiny chcą zawrzeć umowę. Pozwólmy im najpierw popracować humanitarnie z Hongkongiem", odnosząc się do obecnej napiętej sytuacji w tym rejonie.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, poinformował z kolei, że ostatnie rozmowy telefoniczne pomiędzy chińskimi i amerykańskimi negocjatorami były pozytywne, a kolejne są planowane w ciągu najbliższego tygodnia, do 10 dni.

"W Europie widać dzisiaj odbicie indeksów w reakcji na nadzieje, że napięcia związane z handlem USA-Chiny złagodnieją" - mówi Ulrich Urbahn, ekonomista Jon Berenberg Gossler & Co. we Frankfurcie.

"Według mnie to techniczna reakcja. +Upside+ dla europejskich akcji jest ograniczony dopóki na rynkach jest też ryzyko "twardego" Brexitu" - dodaje.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający brexit bez umowy".

Według magazyny "Sunday Telegraph" Johnson zakomunikuje w środę kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać brexitu.

Traderzy czekają tymczasem na dalsze obniżki stóp procentowych w USA. Coś na ten temat może powiedzieć 23 sierpnia Jerome Powell, szef Fed, podczas corocznego spotkania bankierów centralnych w Jackson Hole, które rozpocznie się w czwartek.

W tym tygodniu inwestorzy poznają wiele danych makro, m.in. wstępne dane managerów ds. zakupów w USA i strefie euro, protokół z lipcowego posiedzenia Fed, który może wskazać, czy "dostosowanie" polityki monetarnej przez Fed przerodzi się w pełny cykl obniżek stóp procentowych.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,1095 USD, niemal bez zmian, japoński jen 106,41 za 1 USD, a chiński juan tanieje o 0,2 proc. do 7,0562 za dolara.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 1,58 proc., o 3 pb w górę.

Ropa na NYMEX drożeje o 1,6 proc. do 55,72 USD/b.

Złoto traci 0,4 proc. do 1.507,88 USD za uncję.

Indeksy w Europie - godz. 09.25

IndeksKrajWartość (pkt.)1D (%)
Euro Stoxx 50Strefa euro3365,121,08
DAXNiemcy11703,181,21
FTSE 100W.Brytania7185,850,97
CAC 40Francja5347,760,89
IBEX 35Hiszpania8763,001,07
FTSE MIBWłochy20558,481,16

(PAP Biznes)

aj/ osz/

Ostatnie wiadomości