DZIEŃ NA RYNKACH: Solidne odbicie na Wall Street, rynki liczą na stymulację gospodarek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2019, 22:36

DZIEŃ NA RYNKACH: Solidne odbicie na Wall Street, rynki liczą na stymulację gospodarek

Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień od solidnych wzrostów, odrabiając część dotychczasowych strat z sierpnia. Inwestorzy liczą na zsynchronizowaną stymulację światowej gospodarki i odliczają dni do piątkowego wystąpienia prezesa Fedu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,96 proc., do 26.135,79 pkt.

S&P 500 wzrósł 1,21 proc., do 2.923,65 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,35 proc., do 8.002,81 pkt.

Poniedziałkowe wzrosty nastąpiły po bardzo słabym zeszłym tygodniu, kiedy w środę giełdowe indeksy zanotowały najgorszą sesję w 2019 roku.

Początek tygodnia przyniósł lekko pozytywne informacje z frontu chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

Szef amerykańskiego resortu handlu Wilbur Ross poinformował, że jego rząd przedłużył upływający dziś okres złagodzonych sankcji wobec chińskiego koncernu Huawei o 90 dni. Producent elektroniki wraz z ok. 70 powiązanymi spółkami trafił w maju na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. Obecnie firma korzysta z tymczasowego zwolnienia z restrykcji.

W weekend Trump oświadczył, że rozmowy handlowe z Chinami idą dobrze.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, poinformował z kolei, że ostatnie rozmowy telefoniczne pomiędzy chińskimi i amerykańskimi negocjatorami były pozytywne, a kolejne są planowane w ciągu najbliższego tygodnia - do 10 dni.

Inwestorom nie umknęła z oczu wprowadzona w niedzielę reforma stóp procentowych w Chinach, która ma na celu obniżenie kosztów finansowania dla firm, co może wesprzeć spowalniającą gospodarkę Państwa Środka.

Głównym wydarzeniem tygodnia będzie coroczne sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, gdzie w piątek wystąpi prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Rynki oczekują wskazówek co do ścieżki polityki monetarnej w USA, po lipcowym cięciu stóp o 25 pb. Fed określił wówczas ruch jako jedynie "dostosowawczy". Rynek wycenia natomiast dalsze obniżki stóp o łącznie 100 pb. w horyzoncie 12 miesięcy, z czego o 50 pb. do końca 2019 r.

Wcześniej, w środę i czwartek, zapisy przebiegu ostatnich posiedzeń zaprezentują Fed oraz EBC.

Od lipca oprócz Fed stopy procentowe obniżyło 19 innych banków centralnych.

W centrum uwagi inwestorów pozostają kwestie globalnej koniunktury, po rozbudzeniu obaw o zbliżającą się recesję w związku z przejściowym odwróceniem się krzywej rentowności m.in. w USA w kluczowym segmencie 2-10 lat.

Ok. 3/4 ekonomistów ankietowanych przez największe amerykańskie stowarzyszenie ekonomistów (NABE) wskazało w opublikowanej w poniedziałek ankiecie na wystąpienie w USA recesji do końca 2021 r. 38 proc. z nich widzi taką możliwość już w przyszłym roku.

Ze spółek w Stanach rosły sektory paliwowy, usług telekomunikacyjnych oraz IT, na czele z producentami półprzewodników.

Akcje Apple zwyżkowały ponad 2 proc. W weekend prezes spółki Tim Cook spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i ostrzegł go przed negatywnymi skutkami wprowadzania ceł m.in. dla jego firmy.

Krzywa dochodowości amerykańskich Treasuries przesuwa się w poniedziałek w górę na całej długości, najmocniej na dłuższych tenorach. Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 6 pb. do 1,60 proc., a 30-letnich 8 pb do 2,08 proc.

Niemiecki bund osłabiał się o 5 pb. do -0,64 proc., oddalając się od rekordowo niskich rentowności, ustanowionych w poprzednim tygodniu (-0,73 proc. intraday).

Na rynku walutowym EUR/USD konsoliduje się wokół 1,11. Indeks dolara DXY pozostaje bez większych zmian. USD/JPY idzie w górę o 0,1 proc. do 106,5. GBP/USD spada o 0,2 proc. do 1,211.

Ropa na NYMEX drożała o 1 proc. do 55,5 USD/baryłka. Ceny surowca wspierają weekendowe ataki jemeńskich rebeliantów na pola naftowe w Arabii Saudyjskiej, które jednak nie wyrządziły większych strat.

OPEC ściął tymczasem prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę w 2019 r. o 40 tys. b/d do 1,1 mln i szacuje, że w 2020 r. na rynku pojawi się nadwyżka.

Spadek awersji do ryzyka nie sprzyja notowaniom złota, które traci ok. 1 proc. do ok. 1.51 USD/oz na Comex. W ub. tygodniu kruszec osiągnął najwyższe ceny od 6 lat w okolicach 1.540 USD/oz.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 1,20 proc., niemiecki DAX wzrósł 1,32 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 1,02 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 1,34 proc.

Niemiecki rząd przygotowuje plany stymulacji fiskalnej, która może być uruchomiona jedynie w przypadku wejścia gospodarki w głęboką recesję - podała w poniedziałek agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

W sobotę minister finansów Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że w przypadku kryzysu Niemcy mogą po raz pierwszy w historii zdecydować się na stymulację fiskalną nawet na poziomie 50 mld euro.

Bundesbank wskazał w poniedziałkowym raporcie, że w III kw. dynamika PKB Niemiec może ponownie znaleźć się pod kreską (-0,1 proc. w II kw.), co oznaczałoby pierwszą od 6 lat recesję (minimum 2 kwartały z rzędu spadku PKB).

Eurostat zrewidował w poniedziałek w dół do 1,0 proc. (o 0,1 pkt. proc.) finalny odczyt inflacji z eurolandu za lipiec. To najniższy wzrost cen na obszarze EMU od przełomu 2016 i 2017 r. Rewizja wzmacnia spekulacje, co zasugerował w ub. tygodniu członek Rady Prezesów EBC E. Rehn, że bank we wrześniu przebije oczekiwania dla skali zapowiedzianej stymulacji monetarnej. (PAP Biznes)

pr/ tus/

Ostatnie wiadomości