DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA wahają się; EBC w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 wrz 2019, 15:48

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA wahają się; EBC w centrum uwagi

Indeksy w USA wahają się, a w Europie idą w górę. Inwestorzy oczekują na spodziewane luzowanie polityki monetarnej ze strony największych banków centralnych - w czwartek decyzję wyda EBC. Rynki pozytywnie podchodzą do ostatnich informacji z frontu wojny handlowej USA-Chiny, które wskazują na obniżenie napięcia.

Indeks S&P 500 spada o 0,03 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,05 proc., a Nasdaq rośnie o 0,1 proc.

Akcje Amazona spadają o prawie 1 proc. przed sesją - Federalna Komisja Handlowa USA wszczęła wobec giganta handlu internetowego dochodzenie, które ma sprawdzić czy Amazon nie wykorzystuje swojej pozycji na rynku w celu zdławienia konkurencji.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,4 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,74 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,44 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,94 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 rosną spółki sektora materiałów i IT - AMS zyskuje 7 proc., Infineon i STMicroelectronics 3,5 proc. Evraz zyskuje 4,5 proc., a Norsk 3 proc.

Akcje londyńskiej giełdy LSE rosną o ponad 6 proc. po tym, jak Hong Kong Exchanges and Clearing Limited (HKEX), operator giełdy w Hongkongu, wystąpił z ofertą przejęcia LSE za 36,6 mld USD.

Zdaniem "Financial Times" propozycja z Hongkongu może mieć na celu zablokowanie planowanej transakcji przejęcia przez LSE Group za 27 mld dolarów firmy Refinitiv, agencji informacyjnej dla biznesu.

AstraZeneca drożeje o 1 proc. po tym, jak analitycy Citigroup Inc. podwyższyli cenę docelową dla akcji tej spółki o 43 proc.

Dolar umacnia się o 0,36 proc. wobec koszyka walut do 98,67 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,4 proc. do 1,0996.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,32 proc. do 107,79.

Kurs funta zniżkuje o 0,14 proc. wobec dolara do 1,2329.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,18 proc. do 57,53 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,45 proc. do 62,65 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 2 pb do 1,75 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 2,23 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 7 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -21 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji spada o 1 pb do: -0,54 proc.

OCZEKIWANIE NA EBC W CZWARTEK

W czwartek, o 13.45 decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny. Rynki w pełni wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc., natomiast możliwość obcięcia kosztów kredytu o 20 pb do -0,60 proc. rynki szacują na 36 proc.

Analitycy wskazują, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC można się spodziewać obniżenia stopy depozytowej wraz z systemem różnicowania stóp (z ang. tiering).

Ekonomiści przewidują także, iż EBC może ogłosić pakiet stymulacyjny w postaci wznowienia programu zakupu aktywów netto (QE) i rozszerzenia forward guidance.

Swój sprzeciw wobec ponownego wprowadzania niestandardowych środków polityki monetarnej w postaci luzowania ilościowego wyrażali bankierzy centralni z Niemiec, Francji, Holandii, Estonii i Słowacji.

„W efekcie zaczęło pojawiać się przeświadczenie, że EBC nie spełni w czwartek oczekiwań rynku, co może skutkować wyraźniejszym odbiciem notowań rynku” – napisał w raporcie główny analityk finansowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

W czwartek decyzję ws. stóp procentowych podejmie również turecki bank centralny. W przyszłym tygodniu decyzję nt. polityki monetarnej podejmie amerykański Fed oraz Bank Japonii. Analitycy spodziewają się luzowania polityki monetarnej po posiedzeniach tych banków.

PPI W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,8 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano, że PPI pozostanie bez zmian mdm.

Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,1 proc. Oczekiwano 1,7 proc.

WOJNA HANDLOWA USA-CHINY

Chiny ogłosiły w środę, że wiele towarów z USA zostanie wyłączonych z 25-proc. ceł, które zostały nałożone na amerykański eksport o wartości ok. 60 mld USD w zeszłym roku. W skład 16 kategorii produktów, które zostaną wyłączone z programu taryfowego są m.in. leki, nawozy oraz ryby.

Wyłączenie wejdzie w życie od 16 września i będzie obowiązywało przez rok. Wśród produktów objętych decyzją nie znalazły się m.in. produkty rolne z USA.

Chińskie media zapowiadają też środki, które mają wspomóc chińską gospodarkę, osłabioną przez wojnę handlową USA-Chiny, a także złagodzić napięcie w konflikcie.

"Chiny podejmują działania z celu złagodzenia negatywnego wpływu wojny handlowej i które przyniosą korzyści firmom z Chin" - napisał na Twitterze Hu Xijin, redaktor naczelny "Global Times".

Chiński dziennik „South Morning China Post” napisał, że Chiny rozważają zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych, jeśli USA zdecydują się na cofnięcie restrykcji wobec chińskich firm telekomunikacyjnych.

„Naszym zdaniem, realne stanowiska negocjacyjne są znacznie bardziej odległe i szanse na porozumienie przed wyborami w USA oceniamy jako niskie” – oceniono w raporcie ING.

WIELKA BRYTANIA: BYĆ MOŻE II REFERENDUM BĘDZIE WYJŚCIEM Z IMPASU

Intensyfikujemy przygotowania do drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział w środę agencji Reutera lider Partii Brexitu Nigel Farage. Ponadto, w przypadku ewentualnych przedterminowych wyborów, Farage zapowiedział, że zaproponuje torysom pakt o nieagresji, jeśli premier Johnson będzie kontynuował swoje twarde stanowisko w kwestii brexitu.

"Mam wielką nadzieję, że Boris Johnson po prostu spojrzy na liczby. Jeśli wystąpimy przeciwko nim, nie będą mogli wygrać większości" – podkreślił prezes Partii Brexitu.

Kolejnego referendum domagał się również w środę wicelider opozycyjnej Partii Pracy Tom Watson.

Najwyższy sąd apelacyjny Szkocji orzekł w środę, że decyzja Borisa Johnsona o zawieszeniu obrad parlamentu do 14 października była niezgodna z prawem. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli złożenie odwołania do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii. Nie do końca jest jasne, jaki skutek może przynieść orzeczenie Sądu Najwyższego. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Ostatnie wiadomości