Skrót wiadomości - piątek, 13 września, 17.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 wrz 2019, 17:36

Skrót wiadomości - piątek, 13 września, 17.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nominalne godzinowe koszty pracy w II kwartale w Polsce wzrosły o 7,8 proc. rdr, po wzroście o 6,4 proc. rdr w I kwartale 2019 roku - podał Eurostat.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, we wrześniu obniżył się piąty miesiąc z rzędu - o 0,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Inflacja CPI we wrześniu będzie na poziomie zbliżonym do sierpniowego - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS.

Deficyt w obrotach bieżących w lipcu 2019 r. wyniósł 814 mln euro wobec konsensusu 304 mln euro deficytu - podał NBP. Eksport wzrósł o 8,8 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 8,0 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 9,5 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 7,2 proc. rdr.

W lipcu odnotowano wzrost eksportu m. in. części motoryzacyjnych i samochodów dostawczych, a największy wzrost wartości odnotowano w imporcie dóbr konsumpcyjnych - podał NBP w bilansie płatniczym Polski w lipcu 2019 r.

Wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. do 2.600 zł nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce - napisano w ocenie skutków regulacji do projektu rozporządzenia. W dokumencie napisano, że zgodnie z teorią zbyt gwałtowne podwyżki płacy minimalnej mogą niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w Polsce w sierpniu rdr do 51,39 proc. całej produkcji z 51,26 proc. w sierpniu 2018 roku - wynika z danych PSE.

Nadwyżka w handlu strefy euro w VII wyniosła 24,8 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 20,6 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu wzrosła o 1,3 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w II wyliczeniu.

Pakiet stymulacyjny, który zaproponował w czwartek EBC, jest nieproporcjonalny do obecnych warunków makroekonomicznych i istnieje obawa, że może być nieskuteczny - powiedział w piątek członek Rady Prezesów EBC Klaas Knot. Bankier skrytykował zwłaszcza wznowienie programu luzowania ilościowego (QE).

Ministerstwo gospodarki Niemiec ocenia, że RFN nie grozi długotrwała recesja, choć jednocześnie zakłada, że trzeci kwartał bieżącego roku nie przyniesie poprawy koniunktury. Według prognoz ekonomistów, PKB w trzecim kwartale znów znajdzie się na minusie.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 92 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Podwyższenie płacy minimalnej do 2.600 zł wpłynie dodatnio na saldo sektora finansów publicznych o 1,47 mld zł rocznie - wynika z oceny skutków regulacji do projektu rozporządzenia.

Koszt podwyżki płacy minimalnej dla dużych firm w 2020 r. to 1,3 mld zł, a dla małych i średnich przedsiębiorstw 4,86 mld zł - wynika z osr projektu rozporządzenia.

GIEŁDA

W piątek na warszawskim parkiecie główne indeksy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę KGHM, Tauron i LPP. Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,5 proc. do 2.200,95 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 58.144,64 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,1 proc. do 3.798,73 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,2 proc. do 11.589,85 pkt. Obroty na GPW wyniosły 595 mln zł, z czego 513 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

SPÓŁKI

PGE szacuje, że EBITDA grupy w I półroczu wyniosła ok. 4.395 mln zł, a zysk netto j. d. 1.702 mln zł.

Mercor, który odstąpił od pozyskania inwestora finansowego, na rozwój produkcji płyt ogniochronnych przeznaczy kilkanaście milionów złotych ze środków własnych i długu - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Krzysztof Krempeć.

Mercor optymistycznie ocenia perspektywy rozwoju, nie odczuwa oznak spowolnienia gospodarczego i przewiduje zwyżkę zysku netto w roku obrotowym 2019/2020 - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Krzysztof Krempeć. Podtrzymał zapowiedź powrotu Mercora do wypłaty dywidendy.

Mabion kontynuuje prace związane z przygotowaniem odpowiedzi dla Europejskiej Agencji Leków (EMA) w ramach drugiej rundy pytań procedury rejestracyjnej leku MabionCD20 - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Podtrzymała, że spodziewa się finalnej decyzji regulatora jeszcze w tym roku.

Premiera wczesnego dostępu do gry "Chernobylite" za pośrednictwem platformy Steam nastąpi 16 października 2019 roku - poinformowała spółka The Farm 51.

Zakłady Mięsne Henryk Kania wystąpiły do Sądu Rejonowego w Katowicach z wnioskiem o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego z chwilą wyboru oferty dzierżawy Cedrobu lub Tarczyński - poinformowała spółka w komunikacie.

Newag ma umowę z Kolejami Wielkopolskimi na dostawę czterech spalinowych zespołów trakcyjnych o wartości 77,2 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze LPP wyrazili zgodę na emisję pięcioletnich obligacji o łącznej wartości nominalnej do 300 mln zł - wynika z uchwał obradującego w piątek walnego zgromadzenia. Emisje będą skierowane do oznaczonych inwestorów kwalifikowanych.

Sieć sklepów convenience Żabka do końca roku będzie liczyć 6 tys. placówek - poinformował w piątek prezes Żabka Polska Tomasz Suchański. W przyszłym roku otwartych może być ok. 700 nowych sklepów.

Elektrotim, który po pierwszym półroczu pokazał straty, zakłada radykalną poprawę wyników na koniec 2019 r. oraz zapowiada bardzo dobry 2020 r. - poinformował na piątkowej konferencji prezes zarządu Andrzej Diakun. Grupa liczy na dodatnie wyniki na wszystkich poziomach.

Atende nie spodziewa się w czwartym kwartale - kluczowym dla wyników całego roku - dynamicznego wzrostu przychodów w sektorze publicznym oraz sprzedaży do spółek energetycznych. Liczy za to na zwyżkę sprzedaży do branży telekomunikacyjnej, mediowej oraz finansowej - poinformował prezes Roman Szwed.

WALUTY

W przyszłym tygodniu, po środowym posiedzeniu Fed złoty może stracić wobec euro i podążyć w kierunku 4,33-4,34 – uważają ekonomiści. Dochodowość 10-letnich polskich SPW będzie stabilizować się na obecnych poziomach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3396 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1096 USD i 119,83 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku wprawdzie lekko drożeje, ale w tym tygodniu może zaliczyć najmocniejszy spadek notowań od niemal 2 miesięcy ze względu na nadwyżkę podaży surowca na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,18 USD, po zwyżce ceny o 0,18 proc.

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną kolejną sesję po tym, jak na rynkach słabną napięcia w handlu pomiędzy USA a Chinami. Miedź zwyżkuje na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,7 proc. do 5.872,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

W najbliższych dniach możliwe są wzrosty cen oleju napędowego i autogazu - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W najbliższym czasie ceny diesla i LPG na stacjach benzynowych mogą rosnąć - oceniają analitycy BM Reflex. Dodają, że są jednak szanse na dalsze spadki cen benzyny.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Minister Jadwiga Emilewicz zaprzeczyła doniesieniom o tym, jakoby miała podać się do dymisji w związku z projektem zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. "Nie podawałam się do dymisji i nigdy nikomu niczym nie groziłam" - powiedziała PAP Emilewicz.

Wielkość funduszu modernizacji energetyki może wynieść 33 mld zł - szacuje Ministerstwo Energii.

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym (OSII) mBanku wzrósł do 0,75 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,50 proc. obowiązującego obecnie - poinformował bank w komunikacie.

Pomimo globalnej korekty na rynkach akcji, wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych wzrosła mdm w sierpniu o 1.577 mln zł, głównie dzięki sprzedaży i wynikom funduszy dłużnych – podały Analizy Online w raporcie z 13 września.

Operator gazociągu OPAL - firma OPAL Gastransport - ogłosił w piątek, że od soboty rano - zgodnie z poleceniem niemieckiego regulatora - przestanie używać części zdolności przesyłowych. To konsekwencja wtorkowego wyroku Sądu UE i wygranej Polski w sporze z KE.

Susza rolnicza ustępuje, występuje obecnie w 6 województwach - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Pogłowie świń w końcu czerwca spadło o 8,9 proc. rdr - podał w piątek GUS.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

1 dla PSL, 2 dla PiS, 3 dla SLD, 4 dla Konfederacji i 5 dla KO - to numery list wyborczych wylosowane w piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zaprzeczyła doniesieniom o tym, jakoby miała podać się do dymisji w związku z projektem zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS . "Nie podawałam się do dymisji i nigdy nikomu niczym nie groziłam" - powiedziała PAP Emilewicz.

To pytanie do premiera; szefem rządu jest premier, może w każdej chwili każdego z nas i powołać, i odwołać - mówił w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dopytywany o to, czy będzie również ministrem finansów.

Insuliny, zawiesiny do nebulizacji, leki przeciwzakrzepowe i preparaty mlekozastępcze dla dzieci – m.in. takie produkty znalazły się w nowym wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Na koniec tego roku będzie 100 tys. mieszkań w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus - mówił w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

28 zatrzymanych aktywistów Greenpeace, którzy protestowali w Porcie Gdańskim usłyszało zarzuty. Pierwszy dotyczy naruszenia miru domowego, drugi uczynienia niezdatnym do użytku urządzeń rozładunkowych - poinformowała PAP w piątek rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Jeżeli chcemy, żeby Polska się rozwijała, żeby rósł dobrobyt naszego społeczeństwa, to wszyscy ludzie, którzy pracują i którzy tworzą miejsca pracy, muszą być przez nas docenieni; praca musi się opłacać - mówiła w piątek kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Mamy wspaniały, pozytywny program na kolejne 4-8 lat; poprzednie cztery lata to czas wielkiej zmiany, ale najbliższe cztery tygodnie zadecydują o przyszłości Polski na wiele lat w przyszłość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wyborcami w Biłgoraju (woj. lubelskie).

Łączymy Polaków i to zażegnanie wojny polsko-polskiej jest naczelną zasadą. Inne komitety, nawet te duże, zaczynają się wzorować na naszym przesłaniu, żeby połączyć Polaków – mówił w piątek w Zielonej Górze PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Połowie PO-KO Agnieszka Pomaska i Zbigniew Konwiński poinformowali w piątek, że zawiadomią prokuraturę w związku z podejrzeniem, że konkurs na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK), mógł być "ustawiony".

Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie sędziego Jarosława Dudzicza. Jesteśmy przekonani, iż zostaną podjęte w tej sprawie odpowiednie kroki prawne - napisała w oświadczeniu przekazanym w piątek PAP ambasada Izraela w Polsce.

W niedzielę otwarcie trzech stacji II linii metra na stołecznym Targówku - poinformował na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

"Boże Ciało" w reż. Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy - ogłosiła w piątek w Warszawie Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej.

Sąd Rejonowy w Szczecinku przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny tymczasowy areszt wobec podejrzanego o zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem 13-miesięcznej dziewczynki. 32-letniemu Łukaszowi K. za popełnienie tego czynu grozi do 15 lat więzienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Fińska prezydencja w UE nie wyklucza zorganizowania jesienią wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – poinformowało w piątek dziennikarzy w Brukseli unijne źródło dyplomatyczne.

Wśród ambasadorów państw członkowskich UE zainteresowanie dalszą dyskusją o praworządności w Polsce jest zerowe – powiedział PAP wysoki rangą polski dyplomata w sprawie nieoficjalnych informacji, że niewykluczone jest nowe wysłuchanie w ramach procedury art. 7.

Spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow ostrzegł rząd Borisa Johnsona, by nie ignorował przyjętej przez parlament ustawy blokującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Podkreślił, że brexit nastąpi wyłącznie w formie popieranej przez ustawodawców.

W poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Luksemburgu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, żeby rozmawiać o brexicie - poinformowała KE. Będzie to ich pierwsze spotkanie, od kiedy Johnson został szefem rządu.

Komisja Europejska przyjęła w piątek trzy duże projekty w ramach polityki spójności, dotyczące modernizacji polskiej sieci kolejowej i drogowej oraz poprawy bezpieczeństwa podróży. Łączna wartość projektów to 676 mln euro.

Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poinformował PAP, że nie ma ściśle określonego terminu zakończenia dochodzeń w sprawie kandydatów na unijnych komisarzy - Polaka Janusza Wojciechowskiego i Francuzki Sylvie Goulard.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że kwestia oddania Ukrainie jej okrętów wojennych, przejętych przez Rosję na Morzu Czarnym, nie była omawiana na rozmowach o wymianie więźniów, ale nie wykluczył, że dojdzie do rozmów o warunkach ich zwrotu.

Prawicowa partia Vox przedstawiła w piątek w parlamencie projekt budowy muru na granicy Hiszpanii z Marokiem. Oba kraje sąsiadują ze sobą poprzez hiszpańskie terytoria w Afryce Północnej, Ceutę i Melillę.

Miejska prokuratura w Pradze umorzyła w piątek śledztwo przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi i pięciu innym osobom w sprawie domniemanego wyłudzenia europejskich dotacji w kwocie 2 mln euro. Premier powiedział, że nie jest zaskoczony decyzją.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek dziennikarzom, że jeszcze w tym roku chciałby się spotkać z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Poinformował także, że ma już 15 kandydatów na nowego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.

Represje, jakimi Indie odpowiadają na protesty i głosy sprzeciwu w Kaszmirze, sprawią, że więcej muzułmanów na świecie zwróci się ku ekstremizmowi - oświadczył premier Pakistanu Imran Khan w piątek w należącej do tego kraju części spornego regionu.

Hongkońskie władze podtrzymały w piątek decyzję policji i odmówiły zezwolenia na planowaną na niedzielę prodemokratyczną pikietę i pokojowy marsz protestu w centrum miasta. Organizator zapowiedział, że wystąpi o zgodę na demonstrację w innym terminie.

(PAP Biznes)

osz/ asa/

Ostatnie wiadomości