Budimex nie spodziewa się istotnych zmian struktury portfela w pespektywie dwóch lat (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 wrz 2019, 13:42

Budimex nie spodziewa się istotnych zmian struktury portfela w pespektywie dwóch lat (wywiad)

Budimex nie spodziewa się istotnych zmian w strukturze portfela zamówień w pespektywie dwóch lat. Grupa weryfikuje strategię w obszarze energetyki, chce rozwijać budownictwo kolejowe i liczy na kontrakty hydrotechniczne – poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Blocher. Spółka chciałaby też sprzedawać docelowo około dwóch tysięcy mieszkań rocznie.

"Nie planujemy na razie wchodzić w nowe typy budownictw, więc nie sądzę, aby w perspektywie dwóch najbliższych lat istotnie zmienił się portfel kontraktów. Chcemy działać we wszystkich tych obszarach” – powiedział PAP Biznes prezes Dariusz Blocher.

Portfel zamówień grupy Budimex na koniec czerwca 2019 roku miał wartość 11,08 mld zł. Jak wskazał prezes, kontrakty drogowe stanowią około 40 proc. portfela zamówień, 25-28 proc. to kontrakty kolejowe, 15 proc. stanowi budownictwo nie związane z mieszkalnictwem, a ok. 8 proc. budownictwo mieszkaniowe. Hydrotechnika i energetyka stanowią po ok. 5 proc.

 

„Weszliśmy do grupy liderów w modernizacji infrastruktury kolejowej. Dużo zainwestowaliśmy w ten obszar i chcemy go rozwijać” – powiedział Blocher.

„Weryfikujemy strategię w obszarze energetyki. Jesteśmy zainteresowani tym segmentem, ale zależy nam na krótszych, mniejszych kontraktach” – dodał.

Grupa chce rozwijać się również w obszarze budownictwa hydrotechnicznego.

"Hydrotechnika nam się bardzo podoba. Realizujemy dla Wód Polskich z powodzeniem budowę największego zbiornika przeciwpowodziowego w Polsce w Raciborzu oraz inwestycje portowe. Jesteśmy wykonawcą także największego wodnego zbiornika poprzemysłowego w Polsce dla KGHM Polska Miedź. Złożyliśmy poważną i atrakcyjną ofertę na przekop Mierzei Wiślanej” – powiedział prezes Budimeksu.

„Mamy nadzieję, że plany rządowe pójdą w tę stronę - retencja wody, regulacja rzek, umocnienie brzegów i portów. To obszary wymagające dużej modernizacji" – dodał.

W zakresie budownictwa mieszkaniowego Budimex chce ograniczyć się tylko do tych deweloperów z którymi obecnie pracuje. Prezes wskazał, że w tego typu realizacjach są małe marże i bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników.

Grupa zamierza działać głównie w oparciu o polski rynek.

"Trochę sparzyliśmy się na rynkach zagranicznych. Litwa nam się nie podoba jako kraj do inwestowania. Jest tam trudno budować duże projekty, nie ma wystarczającej ilości podwykonawców, dostawców, nie ma otwartości do współpracy z zamawiającymi. Tę strategię też mocno weryfikujemy" – powiedział prezes.

W ramach działalności deweloperskiej Budimex jest obecny w pięciu lokalizacjach i nie planuje na razie wchodzić do nowych miast. W 100 proc. zależna spółka Budimex Nieruchomości realizuje projekty w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu.

"Chcielibyśmy zwiększyć liczbę działek w Krakowie i Wrocławiu, ale podchodzimy do tego bardzo selektywnie" – powiedział prezes.

"Pod koniec przyszłego roku zrobimy analizę rynku i być może podejmiemy decyzję o kolejnej lokalizacji" – dodał.

Prezes nie spodziewa się w najbliższym okresie kryzysu na rynku nieruchomości.

"Potrzebujemy mieszkań, raczej nie będą one taniały. Dziś problemem jest szybkie uruchomienie projektu. Docelowo chcielibyśmy sprzedawać rocznie około dwóch tysięcy mieszkań, jednak to zależy właśnie czasu procedur administracyjnych niezbędnych do uruchamiania projektów" – powiedział Blocher.

 

Budimex Nieruchomości sprzedał w 2018 roku 1.208 mieszkań. W pierwszym półroczu 2019 roku sprzedaż wyniosła 731 mieszkań w porównaniu do 509 lokali rok wcześniej.

Budimex to generalny wykonawca robót budowlanych w infrastrukturze, przemyśle i energetyce oraz budownictwie ogólnym. Grupa jest notowana na GPW w Warszawie od 1995 roku.

Sara Borys

(PAP Biznes), #BDX

sar/ asa/

Zobacz także: Budimex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości