Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w VIII do 260,1 mld zł - IZFiA, Analizy Online | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 wrz 2019, 10:02

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w VIII do 260,1 mld zł - IZFiA, Analizy Online

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w sierpniu o 0,6 proc. do 260,1 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. Zdaniem analityków, wyraźnie wzrosły aktywa funduszy dłużnych i aktywów niepublicznych.

"W sierpniu przez globalne giełdy przeszła kilkuprocentowa korekta. Odzwierciedlający kilkadziesiąt największych parkietów na świecie MSCI AC World spadł o 2,57 proc., do czego solidarnie przyczyniła się wyprzedaż na rynkach rozwiniętych i wschodzących, w tym w Polsce. Na fali obaw związanych z globalną recesją rosły ceny „bezpiecznych przystani” – obligacji skarbowych, złota i amerykańskiego dolara. W efekcie aktywa w polskich funduszach inwestycyjnych na koniec sierpnia wzrosły do 260,1 mld zł (+0,6 proc. mdm), głównie dzięki sprzedaży i wynikom największej kategorii – funduszy dłużnych" – napisano w raporcie.

W raporcie podano, że na przestrzeni miesiąca aktywa funduszy dłużnych wzrosły o 1,4 mld zł, przede wszystkim dzięki wysokiej sprzedaży (1,2 mld zł netto), ale i wynikom (ponad 0,2 mld zł). Analitycy tłumaczą, że rentowności obligacji skarbowych w Polsce i za granicą maleją, w efekcie rosną ceny obligacji już wyemitowanych, które są w portfelach funduszy.

"Wyraźnie wzrosła również wartość środków w funduszach aktywów niepublicznych. Ta kategoria rządzi się swoimi prawami. Wpłaty lub wypłaty do jednego funduszu mogą zmienić cały obraz. Tak też było w sierpniu. Dzięki bardzo wysokiej wpłacie do jednego z dedykowanych funduszy zamkniętych, aktywa wzrosły o 1,6 mld zł. Na koniec sierpnia było to 83,5 mld zł, czyli o 1,9 proc. więcej niż przed miesiącem" - napisano.

Z raportu wynika, że aktywa w pozostałych głównych segmentach funduszy w sierpniu spadały (za wyjątkiem najmniejszego segmentu nieruchomości i sekurytyzacyjnych). Według analityków o 1 mld zł (-3,7 proc. mdm) spadły aktywa funduszy akcji, co głównie było efektem sierpniowej globalnej korekty. (PAP)

kk/ asa/

Ostatnie wiadomości