DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA idą w dół; inwestorzy czekają na decyzję Fed | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 wrz 2019, 17:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA idą w dół; inwestorzy czekają na decyzję Fed

Indeksy w USA rosną, a w Europie notowania są w większości na plusie. Rynki oczekują na Fed, który według prognoz ma obniżyć stopy procentowe o 25 pb. Ceny ropy idą w dół po tym, jak prezydent USA D. Trump zapowiedział zwiększenie sankcji na Iran. Rentowności obligacji na rynkach bazowych idą w dół.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,18 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,17 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,24 proc.

Notowania FedEx spadają o 14 proc. Firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 3,05 USD, o 10 centów poniżej rynkowego konsensusu.

Walory Adobe idą w dół o 3 proc. po tym, jak przedsiębiorstwo IT podało w komunikacie, że prognozowany zysk na akcję w IV kw. wyniesie 2,25 USD, o 5 centów poniżej konsensusu rynkowego.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,36 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,31 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,25 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,05 proc.

Spółka Compagnie Financiere Richemond SA, producent dóbr luksusowych, traci ponad 5 proc. po rekomendacji dla jej walorów "sprzedaj", wydanej przez analityków UBS Group.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najwięcej zyskuje sektor nieruchomości.

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 98,33 pkt.

Eurodolar idzie w dół 0,1 proc. do 1,106.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 108,19.

Kurs funta zniżkuje o 0,17 proc. wobec dolara do 1,2482.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1,63 proc. do 58,37 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 1,23 proc. do 63,7 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST zniżkuje o 4 pb do 1,78 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 5 pb do 2,22 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 7 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -17 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji spada o 3 pb do: -0,51 proc.

O 20.00 FED WYDA DECYZJĘ

W środę o godz. 20.00 decyzję ws. polityki monetarnej ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna. Pół godziny później uzasadnienie decyzji przedstawi prezes Fedu Jerome Powell.

Oprócz decyzji Fed opublikuje także nowe projekcje makroekonomiczne, a także nową medianę prognoz (tzw. wykres dot-plot).

Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb. Inwestorzy będą też pilnie śledzić wszelkie sygnały nt. trajektorii łagodzenia polityki monetarnej poza oczekiwaną w środę obniżką kosztu pieniądza.

„Uwaga rynków skupi się na komunikacie, w szczególności na tym, czy znajdzie się w nim jakakolwiek wskazówka, czy jest to zmiana polityki, czy też kolejne dostosowanie śródcykliczne” - powiedział Robert Pavlik, główny strateg inwestycyjny w SlateStone Wealth LLC.

W raporcie mBanku napisano, że „ogólne nastawienie Fed nie zmieniło się”.

„W łonie FOMC istnieje mniejszość niechętna jakimkolwiek cięciom, presja polityczna ze strony prezydenta może mieć odwrotne skutki do zamierzonych, szeroki konsensus dotyczy małej skali łącznych cięć, a ocena stanu gospodarki i procesów inflacyjnych jest prawdopodobnie dość pozytywna” – napisano.

Analitycy spodziewają się, że Fed prawdopodobnie obniży stopę od nadwyżkowych rezerw (IOER) o ok. 30-35 pb.W środę nowojorski Fed przeprowadził drugą w ciągu dwóch dni operację repo, dokapitalizowując za jej pośrednictwem system finansowy USA kwotą 75 mld USD. We wtorek Rezerwa Federalna „wstrzyknęła” wtedy na rynek finansowy 53,2 mld USD.

W środę nowojorski Fed podał, że rzeczywista stopa procentowa w USA wzrosła do 2,3 proc., przekraczając przedział 2-2,25 proc. wyznaczony przez Fed.

„Podstawowym problemem jest brak wystarczającej płynności w systemie, aby zaspokoić popyt, a zadaniem banku centralnego jest zapewnienie takiej płynności. To co zrobił Fed było tylko załataniem dziury” - powiedział Roberto Perli, były ekonomista Fed i partner w Cornerstone Macro.

W czwartek swoje decyzje w sprawie polityki monetarnej podadzą z kolei m.in. banki centralne w Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Indonezji.

TRUMP ZWIĘKSZA SANKCJE NA IRAN

„Poinstruowałem Biuro Sekretarza Skarbu, by znacznie zwiększyć sankcje na Iran” – napisał w środę Trump. Prezydent USA nie podał żadnych szczegółów, w jaki sposób zaostrzenie sankcji będzie wyglądało, lecz rynki przyjęły informacje jako wykluczenie działań militarnych.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammad ibn Salman ocenił w środę, że ataki na instalacje naftowe w jego kraju są "prawdziwym testem woli świata" do walki z działaniami wywrotowymi, które zagrażają bezpieczeństwu na arenie międzynarodowej.

We wtorek minister energetyki Arabii Saudyjskiej książę Abdel Aziz ibn Salman zapewniał, że produkcja ropy do końca września zostanie przywrócona do stanu, jaki istniał przed sobotnimi atakami na dwie saudyjskie rafinerie.

CEO Aramco Amir Nasser powiedział we wtorek, że rafineria Abqaniq, która doznała wielu zniszczeń w ataku, produkuje 2 mln baryłek ropy dziennie. Dodał, że jak na razie przywrócono 41 proc. mocy produkcyjnych sprzed ataku.

W stacji CNN podano w środę, że eksperci z Arabii Saudyjskiej i USA ustalili, że ataki na saudyjskie rafinerie "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" przeprowadzono z bazy w Iranie przy granicy z Irakiem.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że atak na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej kraj ten powinien potraktować jako ostrzeżenie, że musi zakończyć swój udział w wojnie w Jemenie. Przedstawiciele Iranu wysłali do Waszyngtonu wiadomość, w której odżegnują się od przeprowadzenia ataku na rafinerie Aramco.

Departament Stanu USA ostrzegł swoich obywateli przed podróżowaniem do Arabii Saudyjskiej - poinformował w środę Reuters, powołując się na uaktualnione informacje dla podróżujących opublikowane na stronie resortu.

W sobotę rano dwie instalacje naftowe koncernu Aramco w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) na wschodzie Arabii Saudyjskiej stały się celem ataku z użyciem dronów. W wyniku pożarów, które wybuchły po ataku, dzienna produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o połowę.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI USA W DOBREJ KONDYCJI

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w sierpniu wyniosła 1,364 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR), co oznacza wzrost o 12,3 proc.. W lipcu wskaźnik ten wyniósł 1,215 mln, po korekcie z 1,191 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie. Oczekiwano 1,250 mln (+5,0 proc.).

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w sierpniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,419 mln wobec 1,317 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,336 mln - podał Departament Handlu.

PE OTWARTY NA OPÓŹNIENIE BREXITU

Parlament Europejski przegłosował w środę kolejną rezolucję w sprawie brexitu, sygnalizując, że UE zgodzi się na jego odroczenie, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód.

Porozumienie UE z W. Brytanią wciąż jest możliwe, ale potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną - mówił w PE szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak zaznaczył, na razie nie ma postępu w rozmowach.

Jesteśmy otwarci, by wysłuchać wszelkich propozycji ze strony Londynu w sprawie brexitu; liczymy, że przyniosą one postęp - mówił podczas środowej debaty w PE w Strasburgu unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Ostatnie wiadomości