DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na światowych giełdach w górę; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2019, 16:38

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na światowych giełdach w górę; dolar osłabia się

Indeksy w USA idą w górę, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Na Wall Street rosną akcje spółek IT, a w Europie zyskują banki. Rynki oceniają posunięcia banków centralnych z tego tygodnia. Kurs dolara osłabia się. Obligacje rynków bazowych umacniają się, a ceny ropy idą w górę.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,05 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,05 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,44 proc.

Walory Microsoft rosną o ponad 2 proc. po tym, jak koncern podniósł kwartalną dywidendę o 5 centów do 51 centów na akcję.

W górę idą też producenci półprzewodników - Qualcomm i AMD zyskują ponad 1 proc.

Notowania Beyond Meat rosną o ponad 2 proc. - Barclays wyznaczył rekomendację dla akcji spółki na "przeważaj".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,52 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,38 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,5 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,52 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najwięcej zyskuje sektor bankowy po tym, jak EBC przeprowadził pierwszą operację TLTRO-III.

Bankia SA idzie w górę o 7 proc., Bank of Ireland zyskuje 5 proc., a Commerzbank i Banco de Sabadell zyskują po 3,5 proc.

Dolar osłabia się o 0,25 proc. wobec koszyka walut do 98,3 pkt.

Eurodolar idzie w dół 0,07 proc. do 1,1056.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,12 proc. do 108,03.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2485.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,7 proc. do 58,52 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,3 proc. do 64,4 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST zniżkuje o 2 pb do 1,77 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 3 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 3 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -16 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rośnie o 1 pb do: -0,50 proc.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie w czwartek. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

"Im dłużej utrzymują się niepewności, szczególnie w warunkach słabszego globalnego wzrostu, tym bardziej prawdopodobne jest, że wzrost popytu pozostanie poniżej możliwości, zwiększając nadwyżkę podaży” - napisano w komunikacie po posiedzeniu BoE.

Bank Japonii utrzymał stopę procentową na poziomie -0,1 proc. Bank utrzymał również bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

Gubernator banku Haruhiko Kuroda zapowiedział, że nie zawaha się zastosować łagodzenia polityki monetarnej, jeśli będzie ryzyko związane z tempem wzrostu cen.

Bank centralny Szwajcarii również pozostawił stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc.

Norges Bank podwyższył stopy procentowe o 25 pb. Główna stopa procentowa wynosi po tej podwyżce 1,50 proc. To jej najwyższy poziom od prawie 5 lat i już czwarta podwyżka stóp procentowych w Norwegii w ciągu ostatniego roku. Bank zasygnalizował, że stopy procentowe pozostaną w najbliższym czasie na stabilnym poziomie.

Stopy procentowe obniżył za to w czwartek bank centralny Indonezji - benchmarkowa 7-dniowa odwrócona stopa repo została obniżona do 5,25 proc. z 5,50 proc.

Europejski Bank Centralny poinformował w czwartek, że udzieli bankom komercyjnym strefy euro pożyczek w wysokości 3,4 mld euro, w ramach pierwszej z siedmiu ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO-III). Program TLTRO-III będzie miał zapadalność trzyletnią.

Kwota, na którą EBC zdecydował się udzielić kredytów dla 28 banków była znacznie niższa niż oczekiwano. Analitycy prognozowali, że na program TLTRO-III przeznaczone zostaną środki w wysokości od 20 do 100 miliardów euro.

Stopy procentowe bez zmian utrzymał też bank centralny Tajlandii - tu główna stopa procentowa wynosi 1,375 proc.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,00 proc. Fed ocenił, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu PKB w USA.

BREXIT: ULTIMATUM DLA WIELKIEJ BRYTANII

Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że otrzymała z Londynu pakiet dokumentów w sprawie brexitu.

Wcześniej na spotkaniu w Paryżu w środę wieczorem francuski prezydent Emmanuel Macron i premier Finlandii Antti Rinne uzgodnili, że Wielka Brytania musi przedstawić pisemną propozycję umowy ws. brexitu do 30 września.

Główny negocjator unijny ds. brexitu Michel Barnier ma się spotkać w piątek z sekretarzem stanu ds. brexitu Stephenem Barclayem.

Johnson odmawia przedstawienia planów co do alternatywnych rozwiązań wobec backstopu - mechanizmu, który ma zapobiec powrotowi kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną - gdyż nie chce negocjować publicznie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi planami Wielka Brytania ma wystąpić z UE 31 października. Po objęciu urzędu Johnson wielokrotnie deklarował, że dotrzyma tej daty, niezależnie od tego, czy wyjście nastąpi z umową czy bez niej.

W ocenie bankierów niepewność co do charakteru wystąpienia z UE oznacza, że w „nadchodzących latach gospodarka mogłaby podążać różnymi ścieżkami”.

„Możliwe, że wydarzenia polityczne mogą doprowadzić do dalszego okresu silnej niepewności co do charakteru i sposobu przemiany przyszłych stosunków handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską”.

USA OSKARŻAJĄ IRAN O ATAK NA SAUDYJSKIE RAFINERIE

USA stoją ramię w ramię z Arabią Saudyjską i popierają jej prawo do samoobrony - napisał na Twitterze, po spotkaniu z saudyjskim następcą tronu, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

"Niosące zagrożenia zachowanie Iranu nie będzie tolerowane" - dodał.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł w czwartek w rozmowie z telewizją CNN, że atak zbrojny USA lub Arabii Saudyjskiej na jego kraj przerodzi się w "wojnę na pełną skalę".

W środę prezydent Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych sankcji wobec Iranu, co rynki odczytały jako wykluczenie a priori działań militarnych wobec Teheranu. W środę Trump podał, że poda szczegóły zaostrzenia sankcji w ciągu 48 godzin.

"Saudyjczycy mają na wyposażeniu wyrafinowane uzbrojenie do obrony powietrznej. Biorąc pod uwagę przebieg operacji w Jemenie, jest mało prawdopodobne, aby ich żołnierze umieli z nich korzystać" - powiedział Jack Watling Land, ekspert w dziedzinie działań wojennych w Royal United Services Institute.

W sobotę rano dwie instalacje naftowe koncernu Aramco w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) na wschodzie Arabii Saudyjskiej stały się celem ataku z użyciem dronów. W wyniku pożarów, które wybuchły po ataku, dzienna produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o połowę.

Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej zapewniają, że przywrócą produkcję sprzed ataku w ciągu dwóch-trzech tygodni. Władze nie podały jednak szczegółów dotyczących skali zniszczeń dokonanych w wyniku sobotniego ataku.

Niektórzy analitycy są sceptyczni co do możliwości szybkiej naprawy poniesionych strat przez królestwo w Rijadzie.

"Wiele dostaw na październik znajdował się już w drodze do klientów na tankowcach, więc zacieśnienie na rynku powinno się pojawić ok. końcówki października. Na razie nastąpiła walka na rynkach i giełdach, ale prawdziwa walka nastąpi później" - powiedział cytowany przez agencję Reutera trader na rynku surowców.

OECD OBNIŻYŁA PROGNOZĘ DLA WZROSTU PKB NA ŚWIECIE W 2019 R.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2019 r. do 2,9 proc. z 3,2 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z najnowszego raportu.

"Zakłócenia w globalnym handlu i w transgranicznych łańcuchach dostaw hamują popyt, ale stanowią też długoterminowe negatywne czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB na świecie przez ograniczenie produktywności i obniżanie motywacji do inwestowania" - napisano w raporcie.

Z ankiety CFO Global Business Outlook, przeprowadzonej przez Duke University wynika, że ok 53 proc. dyrektorów ds. finansowych firm z USA spodziewa się, że gospodarka będzie w spowolnieniu do trzeciego kwartału 2020 r., a 67 proc. przewiduje recesję do końca 2020 r. Ankieta została przeprowadzona wśród przedstawicieli kierownictwa wyższego szczebla 225 firm USA. (PAP Biznes)

kkr/ osz/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości