DZIEŃ NA GPW: Mieszany obraz rynku akcji; ze spółek WIG20 najwięcej zyskuje Play | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 wrz 2019, 12:31

DZIEŃ NA GPW: Mieszany obraz rynku akcji; ze spółek WIG20 najwięcej zyskuje Play

W piątek po południu na warszawskim parkiecie panuje zróżnicowany obraz rynku – poza WIG20 pozostałe główne indeksy zniżkują. W gronie blue chipów najsilniej idą w górę Play, PKN Orlen i Dino Polska.

WIG20 zyskuje 0,1 proc. do 2.194 pkt., WIG zniżkuje 0,2 proc. do 57.964 pkt., mWIG40 idzie w dół o 1,0 proc. do 3.786 pkt., a sWIG80 spada 0,02 proc. do 11.619 pkt.

Obroty na GPW wynoszą 228 mln zł, z czego 174 mln zł przypada na spółki z WIG20.

DAX zyskuje 0,02 proc., a futures na S&P500 zwyżkują 0,27 proc. o godz. 12.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowują największe wzrosty, są: Play (2,5 proc.), PKN Orlen (1,9 proc.) i Dino Polska (0,8 proc.), natomiast najbardziej spadają: PGNiG (–2,2 proc.), Alior Bank (–2,1 proc.) i Santander Bank Polska (–1,3 proc.).

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniają się akcje Ursusa - wzrost o 21,6 proc., EkoExportu – w górę o 12,0 proc., Polnordu – zwyżka o 4,8 proc. i ZE PAK – ze wzrostem o 4,7 proc. Rośnie również cena Enei – o 2,5 proc.

W czwartek Ursus poinformował o podpisaniu z Enerkon Solar International oraz Japan Venture Fund dokumentu, w którym uzgodniono plan inwestycji funduszy w spółkę Ursus Bus - finansowanie w kwocie 30 mln USD ma być oparte na pożyczce zabezpieczonej na 49 proc. akcji Ursus Bus oraz 7 proc. akcji Ursusa.

Grupa ZE PAK poinformowała w czwartek wieczorem, że odnotowała w II kw. 24,6 mln zł zysku netto wobec 36,2 mln zł straty przed rokiem.

Przed otwarciem sesji na rynek napłynęła aktualizacja rekomendacji DM PKO BP dla akcji ZE PAK (trzymaj – cena docelowa 7,50 zł), wydana w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW w Warszawie.

Analityk DM PKO BP Andrzej Rembelski ocenił wyniki ZE PAK za II kwartał jako „lekko negatywne”.

„Z jednej strony, niższe wolumeny własnej produkcji zostały zmitygowane wyższymi wolumenami zakupu na rynku oraz lepszymi marżami. Z drugiej, EBITDA segmentu Obrót wyniosła: -5 mln zł, mimo rozpoznania przez spółkę niemal 17 mln zł przychodów ze tytułu rekompensat za zamrożone ceny energii” - napisał w opracowaniu Andrzej Rembelski.

W jego opinii, „na wspomnianej ustawie skorzystał również segment wydobycia, który zaoszczędził dzięki temu 13,8 mln zł. Koszty CO2 mogą jeszcze rosnąć w II półr. 2019, ale potencjał wzrostu widzimy jako ograniczony. Widzimy ryzyko EBITDA poniżej naszych całorocznych prognoz”.

W czwartek wieczorem Enea podała raport, z którego wynika, że wedle szacunków, miała w II kw. 2019 roku 867 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 702,4 mln zł - zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w tym okresie 260 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał 161,9 mln zł.

"Wyniki Enei są powyżej zarówno moich oczekiwań, jak i konsensusu. Na plus zaskoczyły dwa segmenty. Przede wszystkim wytwarzanie - podejrzewam, że za sprawą nowego bloku 11, który pracuje na wyższych marżach niż stare bloki. Tu jest największa różnica w porównaniu do moich oczekiwań” – powiedział PAP Biznes analityk Ipopema Securities Robert Maj.

Jego zdaniem, „uwagę zwraca także segment sprzedaży. Spółka zaksięgowała rekompensaty za zamrożenie cen prądu. Ten wynik też jest powyżej oczekiwań, ale trzeba się zastanowić się czy spółka otrzyma rekompensaty za całość poniesionych strat".

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniają się akcje Getin Noble Bank – spadek o 10,5 proc. i Elektrobudowy – w dół o 7,0 proc.

W czwartek późnym wieczorem Getin Noble Bank (GNB) poinformował, że strata netto na poziomie skonsolidowanym w II kw. 2019 roku wyniosła 88,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata wynosiła 114,6 mln zł - wynik okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się straty na poziomie 104,4 mln zł.

W piątek w trakcie sesji podczas konferencji prasowej przedstawiciele banku poinformowali, że GNB planuje dalsze obniżanie kosztów ryzyka kredytowego, ponadto na początku października planuje złożyć do KNF plan naprawy.

W ciągu piątkowych notowań Elektrobudowa podała, że Zarmen odstępuje od dalszego udziału w procesie dokapitalizowania spółki w drodze emisji akcji serii F i pozyskania inwestora. (PAP Biznes)

maq/ asa/

Ostatnie wiadomości