DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA idą w górę; na rynku optymizm przed rozmowami USA-Chiny | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 paź 2019, 16:58

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA idą w górę; na rynku optymizm przed rozmowami USA-Chiny

Indeksy w USA rosną, podobnie jak notowania w Europie. Wśród inwestorów pojawił się znowu optymizm, że efektem rozmów handlowych USA-Chiny będzie postęp w negocjacjach. Obligacje osłabiają się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,8 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,62 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,9 proc.

Kurs akcji Johnson & Johnson spada o ponad 1 proc. - sąd w Filadelfii przyznał 8 mld USD odszkodowania mężczyźnie, który wnosił, że J&J nie poinformował, że jednym ze skutków ubocznych zażywania leku przeciwpsychotycznego firmy może być rozwinięcie się piersi.

Notowania Apple rosną o 1 proc. po tym, jak Canaccord Genuity podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 260 USD z 240 USD.

Walory American Airlines rosną o 2,5 proc. Linie lotnicze przedłuży uziemienie samolotów Boeing 737 Max do połowy stycznia, ponieważ przeciągają się konsultacje proponowanych zmian oprogramowania samolotów z amerykańskim organem nadzoru lotniczego FAA.

W indeksie S&P 500 najwięcej zyskują spółki sektorów IT i energii. Zyskują zwłaszcza producenci półprzewodników - Qualcomm rośnie o 2,5 proc., a Microchip i Nvidia idą w górę o 1,5 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,72 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,6 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,4 proc.

Ryanair rośnie o 5,5 proc. Firma uruchomiła sporą wyprzedaż biletów lotniczych do Wielkiej Brytanii po 10 funtów.

Notowania Renault rosną o ok. 0,5 proc. - media podały w środę, że koncern motoryzacyjny planuje produkcję samochodu elektrycznego.

Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 99,05 pkt.

Eurodolar idzie w górę 0,26 proc. do 1,0982.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,22 proc. do 107,39.

Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,2221.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1 proc. do 53,17 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,85 proc. do 58,73 USD/b.

Dyrektor generalny arabskiego koncernu naftowego Aramco Amin Nasser, powiedział w środę, że produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej pod koniec listopada zostanie przywrócona do poziomu 12 mln baryłek dziennie.

Produkcja została zaburzona przez atak, w połowie września, z użyciem dronów na dwie instalacje naftowe koncernu Aramco w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) na wschodzie Arabii Saudyjskiej.

Rentowność 10-letnich UST zwyżkuje o 3 pb do 1,55 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 3 pb do 2,06 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 13 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -12 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rośnie o 3 pb do: -0,56 proc.

NEGOCJACJE USA-CHINY

W czwartek i piątek w Waszyngtonie odbędzie się kolejna runda amerykańskich i chińskich negocjacji handlowych. Do USA przybywa chińska delegacja, z wicepremierem Chin Liu He i gubernatorem banku centralnego Chin Yi Gang.

W środę na rynku pojawiły się informacje źródeł, że Chiny są otwarte na uzgodnienie "częściowej" umowy handlowej z USA, co sygnalizuje, że Pekin koncentruje się na ograniczeniu szkód dla swojej gospodarki.

"Chiny są nadal otwarte na częściowe porozumienie handlowe z USA i zaakceptują ograniczoną umowę, o ile prezydent USA Donald Trump nie nałoży już żadnych taryf celnych, w tym dwóch rund ceł, które mają wejść w życie w tym miesiącu i w grudniu" - powiedział urzędnik.

"W zamian Pekin zaoferowałby inne ustępstwa, takie jak zakupy produktów rolnych, nie rezygnując jednak z głównych punktów spornych" - wskazał.

Chiny zaoferowały już zakup amerykańskich towarów rolnych o wartości 10 mln dolarów - podał dziennik "Financial Times". Według „FT” Chiny miałyby zwiększyć zakupy amerykańskiej soi do 30 mln ton rocznie z 20 mln ton obecnie.

Wcześniej w środę relacje USA-Chiny wydawały się dużo bardziej napięte. Dyplomacja ChRL potępiła nałożone przez USA restrykcje wizowe na chińskich urzędników podejrzanych o prześladowanie muzułmanów w regionie Sinciang. Pekin rozważa podobne ograniczenia dla Amerykanów związanych z grupami antychińskimi – podała w środę agencja Reutera.

O nałożeniu restrykcji poinformował we wtorkowym komunikacie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ocenił, że chiński rząd prowadzi "wysoce represyjną kampanię przeciwko Ujgurom, etnicznym Kazachom, Kirgizom i członkom innych mniejszości muzułmańskich w regionie autonomicznym Sinciang".

Według źródeł Reutersa, chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego opracowuje reguły ograniczające możliwość wjazdu do ChRL osobom zatrudnionym lub sponsorowanym przez amerykański wywiad lub organizacje praw człowieka.

"Sądząc po wpisaniu kolejnych chińskich firm na czarną listę przez USA, negocjacje handlowe mogą nie przynieść przełomowego efektu, co spowoduje wzrost niepewności wokół światowego wzrostu PKB. W związku z brakiem bodźców stymulacji fiskalnej, uwaga skieruje się na banki centralne, by stłumiły negatywne ryzyka za pomocą bardziej pogłębionej akomodacji w polityce monetarnej" - powiedziała Nema Ramkhelawan-Bhana, analityczka w FirstRand Banku.

"Zapewnienia, że Chiny chcą podpisania małej umowy handlowej brzmią zachęcająco. Jeśli obie strony zgodzą się, by już nie podnosić ceł, to będzie pozytywny znak" - powiedział Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i derywatów w Charles Schwab.

ERDOGAN ROZPOCZĄŁ OFENSYWĘ W SYRII

Kurs liry osłabił się o 0,4 proc. wobec dolara do 5,8563.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę na Twitterze, że siły tureckie rozpoczęły planowaną ofensywę wojskową przeciwko kurdyjskim Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG) w północno-wschodniej Syrii.

Turecką operację w Syrii przeprowadza lotnictwo wspierane ogniem artyleryjskim - przekazał przedstawiciel tureckich sił bezpieczeństwa.

Większość obszarów syryjskiej północy kontrolują wspierane dotychczas przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Trzon tego sojuszu stanowią syryjskie kurdyjskie YPG.

W niedzielę USA ogłosiły, że amerykańskie oddziały w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją oraz poinformowały Kurdów, że wojska USA nie będą bronić ich przed tureckimi atakami.

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że wejście sił USA na Bliski Wschód było "najgorszym błędem w historii kraju". Bronił też swojej decyzji dotyczącej wycofania amerykańskich żołnierzy z północno-wschodniej Syrii.

Nakaz wycofania sił USA z Syrii skrytykowali nawet niektórzy Republikanie, a bliski sojusznik prezydenta, senator Lindsey Graham, powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News, że jest to "największy błąd", jaki Trump popełnił, odkąd objął urząd.

Ambasador USA w Ankarze został w środę wezwany do MSZ Turcji, gdzie ma zostać poinformowany o planowanym przebiegu tureckiej ofensywy Syrii - podała CNN Turk.

LICZBA WAKATÓW W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w sierpniu wyniosła 7,051 mln wobec 7,174 mln odnotowanych w lipcu, po korekcie z 7,217 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy w sierpniu wyniesie 7,250 mln.

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. We wstępnym odczycie zanotowano wzrost zapasów o 0,4 proc. mdm.

O 17.00 prezes Fedu Jerome Powell będzie przemawiał podczas wydarzenia z cyklu Fed Listens wraz z prezes Fedu z Kansas Esther George.

O 20.00 zostanie opublikowany protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej 18 września. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Ostatnie wiadomości