Skrót wiadomości - środa, 9 października, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 paź 2019, 18:36

Skrót wiadomości - środa, 9 października, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Tempo wzrostu PKB polskiej gospodarki w 2019 wyniesie 4,3 proc., a następnie w 2020 spowolni do 3,6 proc. i w 2021 do 3,3 proc. - prognozują analitycy Banku Światowego.

NBP powinien zwiększyć wielkość swoich aktywów - napisał w środę w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon. Ekonomista podtrzymał wyrażany wielokrotnie postulat, że należy brać pod uwagę obniżki stóp proc. w Polsce.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł we IX 96 pkt. wobec 99 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 5,2 proc. w tygodniu zakończonym 4 X - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w sierpniu wyniosła 7,051 mln wobec 7,174 mln odnotowanych w lipcu, po korekcie z 7,217 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. We wstępnym odczycie zanotowano wzrost zapasów o 0,4 proc. mdm.

Gospodarka USA jest w dobrej kondycji, pomimo pewnych zagrożeń dla perspektyw wzrostu, a zadaniem banku centralnego jest utrzymanie takiego stanu gospodarki – powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wydarzenia z cyklu Fed Listens w Kansas City.

BUDŻET, DŁUG

Według stanu na koniec września 2019 r., wartość środków do przekazania z budżetu na rynek do końca 2019 r. wynosi 12,1 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na koniec września, do wykupu w 2019 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 14,3 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec września 2019 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,59 wobec 4,49 na koniec 2018 r., a długu ogółem wyniosła 5,08 vs. 4,98 na koniec 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec września 2019 r. zgromadzono środki w wysokości 69,9 mld zł, z czego 56 mld zł w depozytach terminowych oraz 13,9 mld zł w depozytach typu O/N - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec września wyniósł ok. 67,4 mld zł wobec 67,7 mld zł na koniec sierpnia - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec września wyniósł ok. 67,4 mld zł wobec 67,7 mld zł na koniec sierpnia - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 21,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Trzy największe indeksy na warszawskiej giełdzie oscylowały w środę wokół zera i zakończyły sesję ze zmianami nie przekraczającymi 0,4 proc. Wyjątkiem był indeks małych spółek, który stracił 0,8 proc. W WIG20 najmocniej w górę poszły notowania lidera wtorkowych spadków - JSW.

Na środowym zamknięciu sesji WIG20 zyskał 0,12 proc. do 2.134,37 pkt., WIG zwyżkował 0,02 proc. do 56.260,83 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,4 proc. do 3.595,56 pkt., a sWIG80 spadł o 0,8 proc. do 11.392,45 pkt.

SPÓŁKI

Bank Millennium nie widzi obecnie powodów, by zwiększać rezerwy na portfel frankowy, a wpływ na zmianę podejścia do tej kwestii mogą mieć wyroki krajowych sądów II instancji - poinformował Joao Bras Jorge, prezes banku.

Murapol sprzedał w trzecim kwartale 2019 roku 944 lokale, wobec 893 przed rokiem, co oznacza wzrost o 5,7 proc.- podał deweloper w komunikacie prasowym. Spółka podtrzymuje, założony w strategii na lata 2019/2021+, całoroczny plan sprzedaży na poziomie 3-3,5 tys. lokali.

Grupa LPP nawiązała współpracę z operatorem logistycznym InPost. Początkowo, przesyłki w paczkomatach będą mogli odbierać klienci sklepów internetowych Reserved, ale w planach jest wdrożenie możliwości odbioru zakupów pozostałych marek grupy LPP - podał InPost w komunikacie prasowym.

PKO TFI wypłaci w XI zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 75,8 mln zł - podało PKO TFI w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Atal rozpoczął sprzedaż 111 mieszkań w drugim etapie wrocławskiej inwestycji Nowe Miasto Jagodno - poinformował deweloper w komunikacie.

Baltona wyemituje obligacje o wartości nominalnej 175 mln zł i zgodnie z zawartą umową inwestycyjną, skieruje propozycję ich objęcia do Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) - podała Baltona w komunikacie.

Spółka Airtime, zajmująca się m.in. hurtowymi usługami telekomunikacyjnych, planuje debiut na warszawskiej GPW - podała spółka w komunikacie.

Zarząd spółki Tarczyński, po dokonaniu oceny sytuacji Zakładów Mięsnych Henryk Kania, zdecydował o zakończeniu rozmów w sprawie nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - podał Tarczyński w komunikacie.

Wikana kupiła w celu umorzenia 237.006 akcji własnych, stanowiących ok. 1,184 proc. w kapitale zakładowym, po 1 zł za akcję - podała spółka w komunikacie.

Bioton, który podpisał z Yifan Pharmaceutical umowę o współpracy w zakresie analogów insulin, spodziewa się pierwszych przychodów z ich sprzedaży w 2023 roku - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Robert Neymann.

Wyniki finansowe Biotonu w całym 2019 roku, bez zdarzeń jednorazowych, powinny być pozytywne - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Robert Neymann.

Powstała po podziale Selvity spółka, obejmująca część usługową, zadebiutuje na rynku głównym GPW w środę, 16 października - poinformowała spółka w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych wyklucza z obrotu na NewConnect pięć spółek: Global Trade, Hetan Technologies, MGM Systems, Momo, Polonit - podała GPW w komunikatach.

WALUTY

EUR/PLN może do końca tygodnia pozostać w okolicy obecnego poziomu 4,32 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek mogą zniżkować do 1,80 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3257 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0981 USD i 117,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,49 USD, po zniżce ceny o 0,27 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,09 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,26 proc.

Miedź na LME drożeje chociaż nastroje na rynkach surowców są słabe. Metal jest wyceniany na LME w transakcjach 3-miesięcznych wyżej o 0,4 proc. wobec 5.676,00 USD za tonę, notowanych na zamknięciu handlu podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,33 proc. do 2,5770 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju z kolei traci 0,2 proc.

Wrzesień przyniósł początkowo wzrost cen węgla kamiennego w europejskich portach, był on jednak krótkotrwały - w ostatnim tygodniu miesiąca nastąpił ponowny spadek cen - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,93 mln baryłek, czyli o 0,69 proc. do 425,57 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Agencja Moody's podtrzymała w środowym raporcie prognozy wzrostu PKB Polski na lata 2019-20 na poziomie odpowiednio: 4,4 proc. i 3,7 proc. - wynika ze środowego raportu banku poświęconego profilowi makroekonomicznemu Polski.

Tempo wzrostu w 2019 roku będzie zbliżone do 4,5 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, komentując środowe prognozy Banku Światowego.

Szacunki portalu Sensor Tower wskazują na obiecujący start gry Ten Square Games, "Fishing Clash", na rynku chińskim - ocenia analityk DM BOŚ Tomasz Rodak. Według wyliczeń analityka, dane Sensor Tower przekładają się na ok. 0,7 mln zł miesięcznych przychodów gry.

Głównym czynnikiem, który doprowadził do zniżki indeksu WIG-Ukraine o 18 proc. w ciągu ostatnich 3 miesięcy była zapowiedź liberalizacji obrotu ziemią. Może to spowodować wzrost kosztów funkcjonowania ukraińskich spółek rolniczych, notowanych m.in. w Warszawie – uważa szef działu analiz Eavex Capital Dmitry Churin.

Brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności to wciąż największe wyzwania dla sektora budowlanego - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Jak wskazują analitycy, branża znajduje się pod dużą presją kosztową, spowodowaną trendem wzrostowym cen materiałów i robocizny.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polska potrzebuje ok. 300 mld zł na inwestycje w transformację energetyczną w ciągu 10 lat, a potencjał krajowych grup energetycznych PFR szacujemy na 200 mld zł - poinformował prezes PFR Paweł Borys podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Instytucje finansowe zapłacą rocznie maksymalnie 39,7 mln zł na utrzymanie Centralnej Informacji Emerytalnej - wynika z oceny skutków regulacji projektu ustawy.

Rząd przygotowuje nowelę ustawy, która ma przyspieszyć budowę elektrowni jądrowej w Polsce - poinformowano w wykazie prac legislacyjnych.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 4.714.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 22,16 euro/EUA - poinformowała EEX na swojej stronie internetowej.

Wartość IPO na europejskich giełdach w III kw. 2019 wyniosła 3,8 mld euro – było to głównie efektem dwóch megaofert w Niemczech i w Szwecji. Na głównym rynku GPW w Warszawie nie odnotowano żadnego debiutu – wynika z raportu IPO Watch Europe PwC.

Rząd Wielkiej Brytanii zaproponował na realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego kredyt eksportowy w wysokości 100 mln funtów – poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. tej inwestycji Mikołaj Wild.

Szef państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Andrij Kobolew nie wykluczył, że 1 stycznia 2020 roku rosyjski Gazprom wznowi dostawy gazu do jego kraju. Ukraina przestała kupować gaz z Rosji prawie cztery lata temu i od tego czasu zaopatruje się w ten surowiec na Zachodzie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował w środę "Piątkę dla Polski", która zakłada podjęcie przez wyborców działań profrekwencyjnych i zachęcanie do głosowania na PiS. "Dzień wyborów to dzień decyzji, nie zapomnijmy o Polsce, nie zapomnijmy też dowodu osobistego" - apelował szef rządu.

Przywrócimy stan prawny sprzed uchwalenia ustawy dezubekizacyjnej z grudnia 2016 roku - zapowiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Przekonywał, że ustawa spowodowała, iż wielu funkcjonariuszy służb mundurowych, uczciwie pracujących po 1990 roku, zostało potraktowanych niesprawiedliwie.

PiS chce być partią polskiej wsi; będziemy szli w tym kierunku, by mniejsze gospodarstwa rolne też miały szanse - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę w Kielcach podczas konwencji wyborczej PiS, która odbywała się pod hasłem "Wierni polskiej wsi".

Zaczęliśmy negocjować nowy budżet w Unii Europejskiej; obejmie on również wspólną politykę rolną - powiedział w środę w Kozietułach (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd ma specjalny plan dla wsi - unowocześnienia i modernizacji oraz wyrównania dopłat dla rolników.

Koalicja Obywatelska potrafi otwierać się na różne środowiska - przekonywała w środę kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) na wspólnej konferencji prasowej z kandydatami KO, wywodzącymi się z partii lewicowych.

Lewica ze swoim prospołecznym i demokratycznym programem daje nadzieję na zmianę, jest alternatywą dla prawicy mówiącej ludziom: damy wam chleb, ale zapłacicie za to wolnością - mówił w środę szef Lewicy Razem Adrian Zandberg. Podkreślił znaczenie działań w ostatnich dniach kampanii.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapewnił, że ma bardzo jasną ocenę słownictwa i zachowania Sławomira Neumanna, który po ujawnieniu nagrań z jego wypowiedziami zrezygnował z funkcji szefa klubu PO. Dodał przy tym, że chciałby, by podobne standardy dotyczyły m.in. nagranego wcześniej Mateusza Morawieckiego.

Konfederacja wygrała kolejny proces w trybie wyborczym z "Wiadomościami" TVP. Sąd zakazał TVP rozpowszechniania nieprawdziwych informacji oraz nakazał opublikowanie sprostowania i przeprosin. Szef TAI zapowiedział złożenie odwołania.

Telewizja Polska ma sprostować informację, jakoby wiceszef PO Borys Budka podawał nieprawdziwą cenę leku Valcyte – orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Katowicach, oddalając zażalenie TVP na wcześniejsze orzeczenie Sądu Okręgowego w Gliwicach w tej sprawie.

Główna strategia kremlowskiej władzy to niszczenie wszelkiego zaufania - ocenił w środę jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny podczas odbywającego się w Warszawie Forum Niemcowa.

Dziś przed południem odszedł pan prof. Jan Szyszko, naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem - poinformował w środę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Jan Szyszko miał 75 lat.

Karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego miał startować do Sejmu zmarły w środę Jan Szyszko, nie będą ponownie drukowane - zdecydowała w środę obwodowa komisja wyborcza w Warszawie II. W lokalach wyborczych będzie instrukcja o sposobie głosowania.

Na listę Prawa i Sprawiedliwości swój głos chce oddać 44,3 proc. ankietowanych, na listę Koalicji Obywatelskiej - 22,7 proc., a na Lewicy - 13,8 proc. – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę na Twitterze, że siły tureckie rozpoczęły planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) w północno-wschodniej Syrii.

Ambasador USA w Ankarze został w środę wezwany do MSZ Turcji, gdzie ma zostać poinformowany o planowanym przebiegu tureckiej ofensywy Syrii - podała CNN Turk. Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że siły tureckie rozpoczęły planowaną operację wojskową.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zażądał w środę od Turcji wstrzymania rozpoczętej wcześniej tego dnia ofensywy w północno-wschodniej Syrii. Ostrzegł Ankarę, że żadne środki europejskie nie zostaną przyznane na utworzenie tam tzw. stref bezpieczeństwa.

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej podczas obrad w środę podjęło decyzję w sprawie kilku procedur naruszeniowych wobec krajów UE; jedna z tych procedur dotyczy Polski - powiedział w środę komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger.

Wiceszef KE Frans Timmermans dostał poparcie komisji ds. ochrony środowiska PE na stanowisko wiceszefa nowej Komisji. Poparły go: EPL, socjaliści, Zieloni i liberałowie. Przeciwko byli: EKR, Tożsamość i Demokracja oraz GUE.

Nieco ponad tydzień przed szczytem unijnym Komisja Europejska zaapelowała w środę do szefów państw i rządów UE o to, by dali sygnał umożliwiający przyspieszenie negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem unijnym.

Brytyjska Izba Gmin zbierze się w sobotę 19 października na specjalnym posiedzeniu w sprawie brexitu. Odbędzie się ono niezależnie od tego, czy premier Boris Johnson osiągnie porozumienie z Unią Europejską, czy też nie - podały w środę źródła rządowe.

Brytyjski premier Boris Johnson stoi w obliczu nowego buntu w swoim gabinecie, a grupa ministrów gotowa jest złożyć dymisję ze względu na obawy, że prowadzi on kraj w stronę brexitu bez porozumienia - pisze w środę "The Times".

Szkocki sąd odłożył do 21 października decyzję w sprawie tego, czy wysłać do Unii Europejskiej wniosek o przesunięcie terminu brexitu, jeśli brytyjski premier Boris Johnson odmówi zrobienia tego.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła, że Donald Trump "zostanie pociągnięty do odpowiedzialności" po tym, jak Biały Dom poinformował, że odmawia współpracy przy kongresowym dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta.

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że wejście sił USA na Bliski Wschód było "najgorszym błędem w historii kraju". Bronił też swojej decyzji dotyczącej wycofania amerykańskich żołnierzy z północno-wschodniej Syrii.

Tureckie wojsko wspólnie z rebeliantami z Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) "wkrótce" przekroczą granicę z Syrią - oświadczył w środę na Twitterze szef komunikacji społecznej w biurze prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Fahrettin Altun.

Rosyjska ingerencja w wybory prezydenckie z 2016 roku była jednoznacznie ukierunkowana na wsparcie republikańskiego kandydata Donalda Trumpa - ocenił Senat USA w drugiej części raportu podsumowującego dochodzenie w tej sprawie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował we wtorek, że Narody Zjednoczone stoją w obliczu najpoważniejszego w tej dekadzie kryzysu finansowego. Może to zakłócić pracę organizacji i zagrozić zapowiadanemu procesowi reform.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa powierzył Antonio Coscie, dotychczasowemu premierowi, misję utworzenia nowego rządu. Mniejszościowy gabinet powinien powstać na bazie Partii Socjalistycznej (PS) przy poparciu jednego, bądź więcej ugrupowań radykalnej lewicy.

Cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone, natomiast ogromne cięcia mogą objąć programy przeznaczone na badania i innowacje oraz pomoc dla Afryki – ocenił we wtorek ustępujący komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger.

Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger zdementował w środę doniesienia prasy, jakoby Bruksela była gotowa pójść na znaczące ustępstwa wobec Wielkiej Brytanii w sprawie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Pólnocnej, tzw. backstopu.

Kilku uzbrojonych napastników próbowało w środę wedrzeć się do synagogi w mieście Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzyli ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby nie żyją, a wiele zostało rannych - podała na Twitterze miejscowa policja.

(PAP Biznes)

osz/ ana/ asa/

Ostatnie wiadomości