DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; rynki oceniają uzgodnienia USA-Chiny | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 paź 2019, 14:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; rynki oceniają uzgodnienia USA-Chiny

Kontrakty w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie. Analitycy oceniają, że "pierwsza faza" umowy między USA i Chinami, ogłoszona przez prezydenta D. Tumpa, wygląda bardziej jak zawieszenie broni, a nie porozumienie. Ceny ropy idą w dół.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,19 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,2 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,2 proc.

Akcje Nike rosną o 0,5 proc. przed sesją - Bank of America Merrill Lynch podniósł rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,7 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,57 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,72 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,44 proc.

Akcje Jupiter Fund Management spadają o 6,5 proc. - w poniedziałek Bank of America Merrill Lynch i Barclays obniżyły cenę docelową dla akcji spółki.

Tracą także inne spółki sektora finansowego - Bank of Ireland idzie w dół o 3 proc., a Lloyd's Banking Group o 2,5 proc.

Najmocniej tanieją walory banków, po tym, gdy w piątek sektor ten zanotował najmocniejsze zwyżki od ponad 3 lat.

Roche Holding traci 1,5 proc.

Dolar umacnia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 98,48 pkt.

Eurodolar idzie w dół 0,13 proc. do 1,1027.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,06 proc. do 108,25.

Kurs funta zniżkuje o 1 proc. wobec dolara do 1,254.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1,96 proc. do 53,64 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 1,83 proc. do 59,4 USD/b.

Dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji spada o 3 pb do: -0,47 proc.

"PIERWSZA FAZA" POROZUMIENIA USA-CHINY

Chiny chcą przeprowadzenia kolejnej rundy negocjacji pod koniec października, w celu wypracowania szczegółów wstępnego porozumienia ws. umowy handlowej – podała w poniedziałek agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

Szczegóły ustnej umowy osiągniętej w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu między dwoma narodami pozostają niejasne.

Prezydent USA Donald Trump podał w piątek po spotkaniu z wicepremierem Chin Liu He, że strony konfliktu znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny celnej, bowiem osiągnięto „pierwszą fazę” porozumienia.

Chińskie media państwowe poinformowały, że obie strony „zgodziły się podjąć wspólne wysiłki, aby ostatecznie osiągnąć porozumienie".

Geng Shuang, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, powtórzył w poniedziałek, że obie strony poczyniły postępy i powiedział, że ma nadzieję, że „Stany Zjednoczone będą współpracować z Chinami, by spotkać się w połowie drogi”.

Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych - poinformował resort finansów USA.

"Mała umowa unaocznia silną presję ekonomiczną zarówno na USA, jak i Chiny, aby deeskalować wojnę handlową, ale jest jeszcze długa droga do wypracowania kompleksowego porozumienia” – powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej i główny ekonomista w AMP Capital Investors Ltd.

"Uważamy, że wstępna umowa wygląda bardziej jak zawieszenie broni, a właściwe porozumienie" - ocenił Christiaan Tuntono, starszy ekonomista ds. Azji i Pacyfiku w Allianz Global Investors.

Eksport Chin spadł w IX o 0,7 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,6 proc. - podała w komunikacie administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr wzrósł o 1,5 proc.

Import w IX spadł rdr o 6,2 proc. w juanach, a tu oczekiwano -2,3 proc., po spadku w VIII o 2,6 proc. rdr.

"Kluczowym czynnikiem, odpowiedzialnym za gorsze od oczekiwań wyniki, zdecydowanie jest spowolnienie globalnej gospodarki, Mała umowa jest dobra, ponieważ zapobiega pogorszeniu sytuacji, ale nie sprawi, że sytuacja się poprawi” - powiedział Larry Hu, szef działu ds. gospodarki Chin w Macquarie Securities Ltd.

SYRIA: ODDZIAŁY ASADA WKRACZAJĄ DO WALKI

Kurs liry osłabia się o 0,82 proc. wobec dolara do 5,9315. Rentowność tureckich obligacji 10-letnich idzie w górę o 75 pb do 15,01 proc.

Syryjska armia wkroczyła do miasta Tel Tamer w północno-wschodniej Syrii po osiągnięciu przez Damaszek porozumienia z kontrolującymi ten region siłami dowodzonymi przez Kurdów w celu odparcia ataku Turcji - podały w poniedziałek syryjskie media państwowe.

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie zapewniał, że jest „w gotowości” do wprowadzenia sankcji wobec Turcji za atak na Rożawę, region w północno-wschodniej Syrii, kontrolowany przez syryjskich Kurdów. Wcześniej Pentagon poinformował, że Trump nakazał wycofanie sił USA stacjonujących jeszcze w Syrii na południe, by znalazły się dalej od miejsc, gdzie Turcja prowadzi inwazję.

Departament Stanu USA podał w niedzielę, że jest „głęboko zaniepokojony” pokazowymi egzekucjami syryjskich Kurdów, których dokonali tureccy żołnierze i sprzymierzeni z nimi dżihadystyczni bojownicy.

Agencja AP podała w niedzielę, że ok. 800 osób uciekło z obozu dla zwolenników i bojowników Daesh w miejscowości Ein Eissa.

Turecka ofensywa ruszyła w środę po ogłoszeniu przez Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. Kurdowie określili ją jako "cios w plecy".

AP przypomina, że przez pięć lat kurdyjskie oddziały Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) były najważniejszym sojusznikiem USA w walce z Daesh. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości