Skrót wiadomości - wtorek, 15 października, 17.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 paź 2019, 17:48

Skrót wiadomości - wtorek, 15 października, 17.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prognozuje, że wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce wyniesie w październiku 0,2 proc. mdm i 2,5 proc. rdr – podał resort komentarzu do wtorkowych danych GUS.

Światowa gospodarka spowalnia, możliwe jest jednak odbicie w 2020 r., choć pozostaje ono niepewne - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w październikowej edycji World Economic Outlook. Fundusz dodał, że negatywne czynniki dla perspektyw wzrostu PKB utrzymują się.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył szacunki średniorocznej inflacji w Polsce w '20 do 3,5 proc. z 1,9 proc., a w grudniu '20 oczekuje CPI na poziomie 3,5 proc. rdr - wynika z jesiennej edycji World Economic Outlook. MFW zrewidował prognozę wzrostu PKB Polski w '19 do 4,0 proc. z 3,8 proc. i podtrzymał 3,1 proc. w '20.

Przedsiębiorstwa oczekują nieznacznej poprawy własnej sytuacji w IV kw. 2019 r, jednak ich przewidywania na kolejne 12 m-cy ponownie obniżyły się i kształtują się znacznie poniżej średniej długookresowej - wynika z październikowej edycji opracowania NBP "Szybki monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

W IV kwartale wskaźnik koniunktury pozostanie na poziomie długookresowej średniej, a jego ewentualne obniżenie będzie łagodne - wynika z październikowej edycji opracowania NBP "Szybki monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w III kwartale 2019 roku wyniosła w Polsce 213,60 zł/MWh wobec 214,07 zł/MWh w II kwartale i wobec 183,69 zł/MWh w III kwartale 2018 roku - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w październiku obniżył się szósty miesiąc z rzędu - o 0,4 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły we IX o 3,0 proc. rdr - podało biuro statystyczne.

Produkcja przemysłowa w Japonii w VIII spadła o 1,2 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w II wyliczeniu.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w X lekko się pogorszyło - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł -22,8 pkt. wobec -22,5 pkt. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła w okresie VI-VIII 3,9 proc., wobec 3,8 proc. w V-VII - podało w komunikacie biuro statystyczne.

BUDŻET, DŁUG

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec września 2019 r. wyniósł łącznie 2.024,4 mln euro wobec 2.377,5 mln euro na koniec sierpnia - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

We wtorek na warszawskiej GPW dominowały wzrosty. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę PGE i Tauron.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,3 proc. do 2.154,80 pkt., WIG zwyżkował 0,2 proc. do 56.781,82 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,2 proc. do 3.620,92 pkt., a sWIG80 stracił, jako jedyny, 0,2 proc. do 11.451,18 pkt.

SPÓŁKI

Bogdanka szacuje, że wypracowała w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku 264 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 611,3 mln zł EBITDA przy przychodach ze sprzedaży netto na poziomie 1.626,1 mln zł - podała spółka w komunikacie. Zysk operacyjny wyniósł w tym czasie 319,7 mln zł.

Agencja Fitch obniżyła we wtorek rating mBanku oraz mBanku Hipotecznego do poziomu "BBB-" z "BBB" wcześniej, ze względu na ogłoszony przez Commerzbank plan sprzedaży akcji mBanku - podał Fitch w komunikacie.

Agencja Fitch potwierdziła rating podmiotu (Long-term IDR) dla Getin Noble Bank na poziomie "B-" z perspektywą negatywną - podała agencja w komunikacie.

Agencja Fitch, w raporcie z 15 października, podtrzymała długoterminowy rating Banku Millennium na poziomie "BBB-" - podała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna. Jednocześnie agencja wycofuje oceny Euro Banku.

Agencja Fitch, w raporcie z 15 października, potwierdziła rating długoterminowy (IDR) BOŚ Banku na poziomie "BB-". Perspektywa ratingu pozostaje stabilna - poinformowała agencja w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway, spółka z grupy PGNiG, odkryła nowe złoże ropy naftowej i gazu ziemnego w koncesji PL838 w prospekcie Shrek na Morzu Norweskim. Jego zasoby mieszczą się w przedziale ok. 19 a 38 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

W 2020 roku Mabion będzie skupiać się na zmianie skali produkcji leku MabionCD20, rozbudowie mocy wytwórczych i pracach związanych z rejestracją w USA - poinformował PAP Biznes członek zarządu Sławomir Jaros. Partnerem Mabionu na rynek amerykański może zostać Mylan.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Baltony, po cenie 6,95 zł za akcję - poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP pośredniczące w wezwaniu.

Tauron Dystrybucja pozyskał dotacje unijne w wysokości łącznie ponad 195 mln na budowę i modernizację sieci średniego i niskiego napięcia - podał Tauron w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Immobile zdecydują w sprawie skupu do 2 mln akcji własnych w celu umorzenia lub dalszej odsprzedaży za nie więcej niż 10 mln zł - poinformowała spółka w projektach uchwał zwołanego na 6 grudnia na NWZ, korygując liczbę akcji oraz maksymalną wartość skupu.

OFE PZU obniżyły udział w akcjonariacie Aplisensu do 3,23 proc. z 5,41 proc. wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Prezes giełdy papierów wartościowych w Bratysławie Peter Kubricky opowiada się za szeroką współpracą z GPW i nie wyklucza też powiązań kapitałowych, ale ocenia, że jakiekolwiek decyzje mogą zapaść dopiero po wyborach parlamentarnych na Słowacji.

Klabater spodziewa się, że do przyszłotygodniowej premiery pierwsza gra studia "Crossroads Inn" zbierze ponad 60 tys. wpisów na tzw. liście życzeń na platformie Steam - poinformowali na wtorkowej konferencji przedstawiciele spółki.

Skorygowany zysk na akcję JPMorgan w III kw. 2019 r. wyniósł 2,68 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Oczekiwano 2,46 USD.

BlackRock zanotował w III kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 7,15 USD - podała firma w komunikacie. Oczekiwano 6,97 USD.

Skorygowany zysk na akcję Johnson & Johnson w III kw. 2019 r. wyniósł 2,12 USD - podała spółka w komunikacie. Analitycy oczekiwali 2,01 USD za akcję.

Skorygowany zysk na akcję Goldman Sachs w III kw. 2019 r. wyniósł 4,79 USD - podał bank w komunikacie. Rynek oczekiwał 4,86 USD.

Skorygowany zysk na akcję UnitedHealth, amerykańskiej spółki świadczącej usługi w zakresie opieki zdrowotnej, w III kw. 2019 r. wyniósł 3,88 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 3,75 USD.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup w III kw. 2019 r. wyniósł 1,97 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 1,95 USD.

Zysk na akcję Wells Fargo w III kw. 2019 r. wyniósł 1,07 USD - podał bank w komunikacie.

WALUTY

Złoty utrzyma poziom 4,30 wobec euro, dopóki nie pojawią się ewentualne informacje o niepowodzeniu porozumienia handlowego USA-Chiny - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW może spaść do 1,82-1,83 proc. w tym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2949 - poinformował NBP.

Kurs EUR/PLN, przy którym eksport staje się nieopłacalny w III kwartale 2019 roku wynosił 4,01 zł/euro wobec 4,00 zł/euro w II kwartale 2019 roku - wynika z październikowej edycji opracowania NBP "Szybki monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Brytyjscy i unijni negocjatorzy kończą rozmowy nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE z optymizmem, że końcowa umowa zostanie wypracowana do końca dnia – podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na dwa źródła w UE. GBP umacnia się o 1,3 proc. wobec dolara do 1,2727.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1007 USD i 119,23 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej powiększają spadki w reakcji na pesymizm na rynkach, że nawet "mała" umowa handlowa pomiędzy USA a Chinami jeszcze nie jest dopracowana i nadal jest wiele do zrobienia - podają maklerzy.

Miedź na LME lekko tanieje, a inwestorzy na globalnych rynkach monitorują rozwój sytuacji w handlu pomiędzy USA a Chinami. Miedź wyceniana jest na LME w transakcjach 3-miesięcznych po 5.814,00 USD za tonę, niżej o 4 USD wobec zamknięcia handlu podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Wrześniowy wskaźnik CPI był zbieżny z oczekiwaniami analityków. Ich zdaniem RPP będzie chciała dalej utrzymywać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Popyt na mieszkania w III kw. 2019 r. utrzymywał się na stabilnym poziomie. W wynikach sprzedażowych spółek widać jednak mocną polaryzację, a hossa na rynku "obnażyła" tych deweloperów, którzy są niewydolni operacyjnie - oceniają analitycy. Ich zdaniem Atal, Archicom i Echo powinny zrealizować całoroczne cele. Wyzwaniem dla branży w 2020 r. wciąż będzie odtwarzanie oferty.

Największym aktywem mBanku jest baza jego klientów detalicznych, zaawansowane systemy informatyczne oraz rozpoznawalna marka. Bez portfela kredytów frankowych znajdą się chętni na jego zakup, jednak ewentualną premię do wartości księgowej bardziej skłonny będzie zapłacić bank nieobecny w Polsce. Odniesienie wyceny mBanku do wyceny ING jest jednak przesadzone - uważają analitycy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Nadzoru Finansowego po przeglądzie adekwatności wskaźnika bufora potwierdziła identyfikację dziewięciu banków jako innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII) - poinformowała KNF w komunikacie prasowym. KNF uznała, że dwa banki - Alior Bank i Deutsche Bank Polska - nie wypełniają już kryteriów uznania ich za O-SII.

Potrzebne jest uszczegółowienie zasad nadzoru m.in. w dziedzinie energii - powiedział w programie I Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin.

Popyt na stal w Unii Europejskiej spadnie w 2019 roku o 1,2 proc. rdr do 166,8 mln ton, a na całym świecie wzrośnie o 3,9 proc. do 1.775 mln ton - wynika z jesiennych prognoz stowarzyszenia World Steel Association.

Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych Blik, zawarł partnerstwo z Mastercard, co jest realizacją zapowiedzi z grudnia 2018 roku - poinformowały spółki we wtorkowym komunikacie.

AXA rozważa sprzedaż swojej działalności w Europie Środkowej - poinformowała we wtorek agencja Reuters, powołując się na źródła.

Fundusze inwestycyjne sprzedały we wrześniu na GPW akcje za około 80 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Usprawnienie prac geodezyjnych i kartograficznych, a dzięki temu także procesu budowlanego - to cel projektu zmian w prawie, który we wtorek przyjął rząd - poinformowało CIR w komunikacie.

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. "Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2023 r.", który ma zwiększyć dochody mieszkańców przy minimalizacji rozwarstwienia społecznego i zanieczyszczenia środowiska - poinformowało CIR w komunikacie.

Na dziś mamy pewne, że wspólnie z PSL tworzymy jeden klub: PSL-Kukiz'15-Koalicja Polska; jak on się będzie nazywał, to już jest kwestią decyzji - powiedział PAP Paweł Kukiz.

PSL nie jest zainteresowani koalicją PiS w Senacie - powiedział we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdarzało się w poprzednio, że do PiS przechodzili senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść - podkreślił we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jeżeli ktoś będzie miał taką wolę, "będziemy prowadzili takie rozmowy" - dodał.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kandydatem PiS w wyborach prezydenckich będzie Andrzej Duda - uważa wicepremier Jacek Sasin. Jestem przekonany, że w wyborach prezydenckich postawimy kropkę nad i, choć zdaję sobie sprawę, że nie będzie to spacerek - dodał.

Jest wielu ministrów, którzy mogą się zastanawiać nad tym, jak będzie wyglądała ich polityczna przyszłość - podkreśla wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w rozmowie z wtorkowym "Super Expressem".

Żadne pismo w sprawie rezygnacji prezesa NIK Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Bogdan Borusewicz jest naturalnym kandydatem na marszałka Senatu - ocenił we wtorek w Radiu Zet senator Marek Borowski. Jego zdaniem, rozmowy partii opozycyjnych w tej sprawie muszą się zacząć jak najszybciej.

Zgodnie z dobrymi zasadami marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie czyli Prawo i Sprawiedliwość - powiedział we wtorek sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber.

To jest naturalne, że w tej sytuacji marszałkiem Senatu powinien być przedstawiciel opozycji - powiedział w poniedziałek PAP szef obecnego senackiego klubu PO Bogdan Klich, wybrany do Senatu nowej kadencji. Rozmowa na ten temat ma - według niego - odbyć się w czwartek.

Suweren dał bardzo mocny mandat Markowi Kuchcińskiemu do tego, by zasiadał w polskim Sejmie - podkreślił we wtorek szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Jednocześnie podkreślił, że "Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu".

Prezydium KRS wezwie sędziego Jarosława Dudzicza do powstrzymania się od wykonywania mandatu członka Rady - przekazał we wtorek PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur. Jak dowiedziała się PAP, ma to związek z doniesieniami o antysemickich wpisach Dudzicza.

W wyniku niedzielnych wyborów PiS będzie miało 48 senatorów, KO – 43, PSL – trzech, a KW SLD – dwóch. W Senacie znajdzie się także czworo senatorów startujących z własnych komitetów – podała w poniedziałek wieczorem PKW.

Największe poparcie w niedzielnych wyborach, jeśli chodzi o kandydatów do Sejmu, uzyskali w poszczególnych komitetach: Małgorzata Kidawa-Błońska, Jarosława Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Adrian Zandberg i Janusz Korwin-Mikke.

24 października, w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze; 25 października zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie - poinformowała we wtorek PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia w wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji Komisji Europejskiej – dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Polska widzi w propozycji dotyczącej nowego wieloletniego budżetu UE, którą przedstawiła Finlandia, pozytywne elementy, np. w sprawie zbliżenia poziomu dopłat dla rolników, jednak zaproponowany poziom wydatków jest zbyt niski - ocenił wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Na niespełna dwa dni przed rozpoczęciem szczytu UE negocjacje dotyczące brexitu nadal nie przyniosły rozstrzygnięcia - wynika z informacji przekazanych unijnym ministrom ds. europejskich 27 państw członkowskich przez głównego negocjatora Michela Barniera.

Komisja Nadzoru Finansowego po przeglądzie adekwatności wskaźnika bufora potwierdziła identyfikację dziewięciu banków jako innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII) - poinformowała KNF w komunikacie prasowym. KNF uznała, że dwa banki - Alior Bank i Deutsche Bank Polska - nie wypełniają już kryteriów uznania ich za O-SII.

"The Testaments" kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood oraz "Girl, Woman, Other" czarnoskórej brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo dostały wspólnie tegoroczną nagrodę Bookera, jedną z najważniejszych nagród literackich w anglojęzycznym świecie.

Ponad 80 osób zostało rannych w wieczornych starciach separatystów z policją w Barcelonie. Protesty mają związek z ogłoszonym w poniedziałek rano przez hiszpański Sąd Najwyższy orzeczeniem, skazującym 9 katalońskich polityków na kary więzienia od 9 do 13 lat.

Ton większości niemieckich komentarzy prasowych na temat wyborów w Polsce, które pojawiły się w poniedziałek, jest jednoznacznie pesymistyczny. Media zarzucają Prawu i Sprawiedliwości tendencje autorytarne i przewidują wzrost napięcia na linii Warszawa-Bruksela.

Szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung", komentując we wtorek wyniki polskich wyborów parlamentarnych, podkreśla wagę mandatu społecznego, jaki dostał PiS. Zastrzega jednak, że UE nie może ignorować łamania podstawowych wartości, gdyby do tego doszło.

Wielka Brytania wstrzyma wydawanie zezwoleń na eksport do Turcji uzbrojenia - zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Dominic Raab. To efekt zaniepokojenia operacją prowadzoną przez tureckie wojska na północnym wschodzie Syrii.

Chiny wzywają Turcję, aby wstrzymała operację wojskową w Syrii i powróciła na właściwy tor politycznego rozwiązywania konfliktów; inwazja może pogorszyć problem terroryzmu – ocenił we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang na rutynowym briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów. To reakcja Waszyngtonu na zbrojną ofensywę Ankary w północno-wschodniej Turcji - poinformował amerykański Departament Stanu.

Minister obrony USA Mark Esper poinformował w poniedziałek, że w przyszłym tygodniu spotka się z szefami NATO, aby przekonać ich do powzięcia "dyplomatycznych i gospodarczych środków" przeciwko Turcji w odpowiedzi na jej inwazję na północno-wschodnią Syrię.

Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno podpisał w poniedziałek dekret znoszący wcześniejsze rozporządzenie o zniesieniu istniejących przez 40 lat dopłat do paliw. Gwałtowny wzrost cen paliw wywołał masowe protesty i demonstracje, w których zginęło siedem osób.

Prowadzona na Sardynii latem kampania przeciwko masowemu zjawisku wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż przynosi rezultaty. Wiele osób, nawet po 40 latach, rusza sumienie i odsyła na włoską wyspę to, co stamtąd zabrały jako pamiątkę z wakacji.(PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości