BNP Paribas stawia na rozwój organiczny, obserwuje jednak rynek pod kątem przejęć (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 paź 2019, 17:02

BNP Paribas stawia na rozwój organiczny, obserwuje jednak rynek pod kątem przejęć (wywiad)

Bazowym scenariuszem rozwoju dla BNP Paribas Bank Polska pozostaje wzrost organiczny. Bank obserwuje rynek pod kątem przejęć, ocenia jednak, że głównymi kandydatami do przejęcia mBanku będą raczej banki czy instytucje kontrolowane przez Skarb Państwa - poinformował PAP Biznes prezes banku Przemysław Gdański.

"Naszym bazowym scenariuszem pozostaje wzrost organiczny - mamy skalę, na której możemy budować dalszy wzrost banku. Obserwujemy jednak rynek, ale wydaje się, że głównymi kandydatami do przejęcia mBanku będą banki czy instytucje kontrolowane przez Skarb Państwa" - powiedział PAP Biznes Gdański.

"mBank jest bardzo dobrym i efektywnym bankiem. To może być ciekawy podmiot także dla kogoś, kogo w Polsce nie ma. Dzięki tej transakcji przejmujący zaistniałby także w Czechach i na Słowacji. Polska należy do krajów o dynamicznym tempie wzrostu, o stabilnej sytuacji geopolitycznej i naturalnym potencjale rozwoju sektora bankowego – stosunek aktywów sektora bankowego do PKB jest nadal niski" - dodał.

Prezes poinformował, że po zakończeniu w 2019 roku fuzji operacyjnej z przejętymi aktywami Raiffeisen Bank Polska bank chce rozwijać się szybciej niż obecnie.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami celem strategicznym banku jest osiągnięcie tempa wzrostu wyniku z działalności bankowej szybszego niż rynek. Bank stawia na wzrost wskaźnika ROE powyżej 10 proc. i spadek wskaźnika C/I do ok. 50 proc. w 2021 r.

„Jesteśmy na ostatniej prostej fuzji operacyjnej/IT z podstawową działalnością Raiffeisen Bank Polska, którą sfinalizujemy w IV kwartale. Pewne elementy integracji będziemy realizować jeszcze przez pierwszą część przyszłego roku. Strategia jest konsekwentnie realizowana i wierzymy, że parametry, które wyznaczyliśmy jako kluczowe, zostaną osiągnięte” - powiedział Gdański.

"W 2020 roku, po fuzji operacyjnej, skoncentrujemy się na wzroście biznesu, chcemy rosnąć szybciej niż do tej pory. Zakładamy wzrost w każdym z segmentów. W detalu chcemy szybciej i skuteczniej pozyskiwać nowych klientów i rosnąć w kredytach konsumenckich i liczymy na „kontrolowany” wzrost w złotowych kredytach hipotecznych. Istotny dalszy potencjał wzrostowy widzimy również w bankowości korporacyjnej" - dodał.

Prezes poinformował, że bank obserwuje pewne spowolnienie tempa wzrostu gospodarki.

"Obecnie jednak nie widzimy żadnych sygnałów pogorszenia się portfela kredytowego firm" - powiedział Gdański.

Suma bilansowa BNP Paribas Bank Polska wynosi 106,5 mld zł. Łączny współczynnik kapitałowy jest na poziomie 15,12 proc., a współczynnik kapitału Tier 1 wynosi 12,84 proc.

Przemysław Gdański kieruje Bankiem BNP Paribas od listopada 2017 roku. Wcześniej, w latach 2008-2017, był wiceprezesem odpowiedzialnym za pion bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w mBanku.

Sebastian Karbarczyk

(PAP Biznes), #BNP

seb/ ana/

Zobacz także: BNP Paribas Bank Polska SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości