DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; optymizm ws. handlu i brexitu wyparował | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 paź 2019, 14:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; optymizm ws. handlu i brexitu wyparował

Futures w USA idą w dół, a w główne indeksy europejskie wahają się. Inwestorzy są ostrożni w podejmowaniu ryzyka, po ostatnich doniesieniach ws. eskalacji napięcia między USA a Chinami i o impasie w rozmowach ws. brexitu. Obligacje rynków bazowych umacniają się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,22 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,2 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,32 proc.

Akcje Bank of America rosną o ok. 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Zysk na akcję w III kw. 2019 r. wyniósł 75 centów - podała spółka w komunikacie. Oczekiwano 68 centów.

Notowania United Airlines rosną o ok. 2 proc. przed sesją - skorygowany zysk na akcję wyniósł 4,07 USD vs konsensus rynkowy 3,97 USD.

„Myślę, że ryzyko wystąpienia recesji na świecie jest bardzo wysokie, jeśli wystąpią zdarzenia nieprzewidziane w scenariuszu bazowym” - powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics. Dodał, że recesja może wystąpić w ciągu 12-18 miesięcy.

„Nawet jeśli nie będziemy mieć recesji w najbliższym czasie, myślę, że jest całkiem jasne, że będziemy mieć znaczne spowolnienie gospodarcze na świecie” – dodał.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,11 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,25 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,1 proc.

Akcje odzieżowego detalisty Asos rosną o 21 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

Notowania Signify NV zwyżkują o 1,5 proc. po zgodzie na zakup Cooper Lighting Solutions od Eaton Corp. - za 1,4 mld USD w gotówce.

Dolar umacnia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 98,37 pkt.

Eurodolar idzie w dół 0,02 proc. do 1,1027.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,11 proc. do 108,74.

Kurs funta zniżkuje o 0,12 proc. wobec dolara do 1,2739.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,34 proc. do 53 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,02 proc. do 59,78 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST zniżkuje o 3 pb do 1,74 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 2,22 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 14 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 7 pb.

Dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji spada o 1 pb do: -0,42 proc.

SPÓR O HONGKONG MIĘDZY USA A CHINAMI

Niższa izba amerykańskiego Kongresu przegłosowała we wtorek ustawę (Hong Kong Human Rights and Democracy Act), która - jeśli zostanie ostatecznie przyjęta - może utorować Waszyngtonowi drogę do pozbawienia Hongkongu specjalnego statusu handlowego. Może również posłużyć do nałożenia sankcji na chińskich urzędników, którzy zostaną uznani za odpowiedzialnych za ograniczanie swobód obywatelskich w Hongkongu.

„Wyrażamy poważne niezadowolenie i sprzeciw wobec uporu amerykańskiej Izby Reprezentantów w dążeniu do przyjęcia tak zwanego Hong Kong Human Rights and Democracy Act” - oświadczył Geng Shuang, rzecznik chińskiego MSZ.

„Jeśli amerykańska ustawa stanie się prawem, zaszkodzi nie tylko interesom Chin, ale również relacjom chińsko-amerykańskim, a także interesom samych USA. Wobec takiej błędnej decyzji strony amerykańskiej, strona chińska z pewnością podejmie działania odwetowe” – dodał.

Formalne wycofanie kontrowersyjnego projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego w Hongkongu zostało przesunięte na 23 października – potwierdził w środę przewodniczący parlamentu Andrew Leung, cytowany przez dziennik „South China Morning Post”.

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam nie zdołała w środę wygłosić w parlamencie sprawozdania na temat planu polityki na przyszły rok, ponieważ przeszkadzali jej w tym posłowie opozycji demokratycznej, wyrażający poparcie dla trwających w regionie protestów.

Biały Dom ostrzega chińskie firmy żeglugowe przed wyłączeniem transponderów radarowych swoich statków w celu ukrycia irańskich dostaw ropy naftowej z naruszeniem sankcji USA – powiedzieli Reutersowi dwaj urzędnicy administracji USA.

Agencja Bloomberga podała we wtorek, że Chiny będą miały kłopot, by kupować rocznie amerykańskie produkty rolne o wartości ok. 50 mld USD, jeśli nie zniosą odwetowych ceł na amerykańskie produkty, a tu by oczekiwano wzajemnych działań ze strony prezydenta Donalda Trumpa.

BREXIT: IMPAS TRWA

Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier przekazał w środę Komisji Europejskiej, że w rozmowach między Brukselą a Londynem o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nadal pozostają do rozwiązania "znaczące kwestie".

W mediach w środę rano pojawiły się spekulacje, że negocjacje na linii Londyn-Bruksela znalazły się w martwym punkcie.

Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) wyraziła sprzeciw wobec propozycji premiera Borisa Johnsona, a liderka DUP Arlene Foster po rozmowach z Johnsonem powiedziała: "Pozostają luki i konieczna jest dalsza praca".

Dziennikarka "Financial Times" Laura Hughes podała w środę, że DUP miało przystać na propozycje rządu Johnsona dotyczące unii celnej, ale kwestią sporną pozostaje udzielenie parlamentowi Irlandii Płn. możliwości głosowania nad przyszłymi rozwiązaniami.

„Większość dobrych wiadomości, których można było się spodziewać, została już uwzględniona w cenach aktywów, a teraz na rynku panuje ostrożność, czy umowa zostanie dostarczona dzisiaj, czy też nie” - powiedział Kallum Pickering, starszy ekonomista w Berenberg. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości