Grupa PBKM pozyskała niemal 8,4 tys. nowych próbek w 3Q 2019 – o 36% więcej w porównaniu rok do roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 paź 2019, 14:58

Grupa PBKM pozyskała niemal 8,4 tys. nowych próbek w 3Q 2019 – o 36% więcej w porównaniu rok do roku

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM, Grupa PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie FamiCord, największy bank komórek macierzystych w Europie – pozyskał w trzecim kwartale 2019 roku 7 134 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, co oznacza wzrost o 24,6% w porównaniu rok do roku. Udział umów abonamentowych zawartych w segmencie B2C w trzecim kwartale tego roku wyniósł 48,7%, w tym samym okresie roku ubiegłego udział umów abonamentowych wynosił 59,3%.

W segmencie B2B liczba pozyskanych w trzecim kwartale br. próbek krwi pępowinowej lub tkanek wyniosła 1 259, wobec 454 próbek pozyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Łącznie w segmentach B2C i B2B Grupa PBKM pozyskała w trzecim kwartale 2019 roku 8 393 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, co oznacza wzrost o 35,9% w porównaniu rok do roku.

- Po udanym pierwszym półroczu pod względem wzrostu liczby nowych klientów, również w trzecim kwartale tego roku zanotowaliśmy wysokie tempo pozyskiwania nowych próbek krwi pępowinowej i tkanek, zarówno w segmencie B2C, jak i w segmencie B2B. Zgodnie z naszymi założeniami w trzecim kwartale utrzymaliśmy dwucyfrową dynamikę pozyskiwania nowych próbek, która przekład się na zwiększenie skali naszego biznesu. Na koniec września br. w laboratoriach Grupy FamiCord przechowywanych było ponad 442 tys. wszystkich próbek biologicznych, co daje nam pozycję niekwestowanego lidera rynku rodzinnego bankowania krwi w Europie i prawdopodobnie pozwoli na poprawienie naszej pozycji na świecie z 5 na 4 - mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM S.A. - Uzyskany wzrost jest przede wszystkim wynikiem dokonanych akwizycji, ale również w niewielkim stopniu zwiększenia sprzedaży organicznie. Cieszy mnie szczególnie wzrost organiczny, ponieważ obserwujemy osłabienie zainteresowania usługami bankowania rodzinnego w Europie, w mojej ocenie spowodowane w dużym stopniu ogłoszeniem bankructwa bardzo dużego podmiotu branżowego firmy Cryo-Save AG ze Szwajcarii. Liczę też na to, że sytuacja, która zdarzyła się w Cryo-Save - działającej w modelu przedpłatowym, pozwoli nam przekonać większą liczbę klientów do korzystania z modelu abonamentowego – dodaje.

Na koniec trzeciego kwartału 2019 r. Grupa PBKM w segmencie B2C przechowywała 301 087 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, o 32,9% więcej niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Razem w segmentach B2C i B2B na koniec trzeciego kwartału tego roku liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w Grupie PBKM wzrosła do 327 674, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do stanu na koniec trzeciego kwartału 2018 r.

Ponadto w ramach zawartej umowy z Cryo-Save AG, dotyczącej przechowywania wszystkich preparatów komórek macierzystych należących do Cryo-Save, Grupa PBKM przechowuje we własnych laboratoriach materiał biologiczny ponad 240 tys. rodzin.

O Spółce:

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z 30% udziałem w rynku uwzględniając ostatnie transakcje M&A w Portugalii i Hiszpanii. Na koniec trzeciego kwartału 2019 roku Grupa przechowywała prawie 328 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek (w segmencie B2C i B2B) i ponad 442 tys. wszystkich próbek biologicznych. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Grupa FamiCord jest obecna na kilkunastu rynkach europejskich. Bezpośrednio oferuje usługi dla klientów w Polsce, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Rumunii, Szwajcarii, Włoszech i na Łotwie, a od niedawna również na Litwie. Niemal wszędzie jest numerem 1 na rynku. Ponadto, świadczy usługi dla partnerów, którzy pozyskują klientów w Szwecji, Danii, Serbii i krajach bałkańskich, Włoszech oraz na Ukrainie. Usługi Grupy realizowane są poprzez sieć własnych banków oraz przez banki współpracujące zlokalizowane m.in. w Niemczech, USA i UK.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Grupa PBKM jest również zaangażowana w 5 prób klinicznych fazy II i/lub II/III w ramach których podano pacjentom leki będące frakcją komórek macierzystych już ponad 500 razy (docelowo będzie 8 prób klinicznych).

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Źródło: Spółka, #BKM

Zobacz także: Polski Bank Komórek Macierzystych SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości