DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA i w Europie spadają; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 paź 2019, 16:40

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA i w Europie spadają; dolar osłabia się

Indeksy w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oczekują na wynik sobotniego głosowania ws. umowy brexitowej w brytyjskim parlamencie. Dolar osłabia się, ceny ropy idą w górę.

Indeks S&P 500 spada o 0,13 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,25 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,28 proc.

Akcje Coca-Coli rosną o 1,5 proc. - spółka podała w sprawozdaniu kwartalnym, że skorygowane przychody operacyjne spółki w raportowanym okresie wyniosły 9,5 mld USD vs oczekiwane 9,43 mld USD.

Notowania American Express idą w dół o 1,5 proc. Firma podała w raporcie finansowym za III kw., że skorygowany zysk na akcję wyniósł 2,08 USD wobec konsensusu rynkowego 2,02 USD.

Akcje Johnson & Johnson spadają o 3,5 proc. - partia pudru dla dzieci J&J została wycofana z obrotu, po tym jak Agencja Żywności i Leków USA wykryła w jednej z próbek ślady azbestu.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,25 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,64 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,25 proc.

Akcje koncernu Renault zniżkują o 12 proc. po obniżeniu przez firmę rocznej prognozy - Renault szacuje, że jego przychody w 2019 r. spadną o 3-4 proc. po tym, gdy wcześniej oceniał, że będą na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych. Tanieją też walory innych spółek motoryzacyjnych, w tym Daimlera i VW.

Danone idzie w dół o 7,5 proc. - spółka obniżyła całoroczną prognozę sprzedaży.

Dolar osłabia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 97,47 pkt.

Eurodolar idzie w górę 0,13 proc. do 1,114.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 108,5.

Kurs funta zwyżkuje o 0,27 proc. wobec dolara do 1,2884.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1 proc. do 54,5 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,3 proc. do 60,1 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST zwyżkuje o 1 pb do 1,75 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 2,24 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 10 pb.

Dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rośnie o 3 pb do: -0,38 proc.

BREXIT: GŁOSOWANIE NAD UMOWĄ W SOBOTĘ

W sobotę w brytyjskiej Izbie Gmin odbędzie się głosowanie nad umową ws. brexitu. Porozumienie zostało w czwartek przyjęte przez Radę Europejską na szczycie UE po tym, jak kilka godzin wcześniej brytyjscy i unijni negocjatorzy wypracowali tekst dokumentu.

Ugrupowania opozycyjne w brytyjskim parlamencie zapowiedziały, że będą głosować przeciwko porozumieniu. Lider opozycji Jeremy Corbyn powiedział, że porozumienie wynegocjowane przez rząd Borisa Johnsona „jest gorsze od umowy, którą wynegocjowała premier T. May”, ponieważ może doprowadzić do deregulacji w gwarancjach dla praw pracowniczych.

Przeciwko umowie zamierzają głosować także posłowie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która jest z Partią Konserwatywną w nieformalnej koalicji. Rząd Johnsona nie ma obecnie większości w parlamencie, nawet z poparciem DUP.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że nie musi być kolejnego przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jeśli w sobotę umowa zostanie odrzucona przez Izbę Gmin. Podobnego zdania jest premier Irlandii Leo Varadkar.

"Porażka niewielką liczbą głosów w sobotnim głosowaniu w Izbie Gmin w sprawie porozumienia brexitowego jest teraz naszym bazowym scenariuszem" - powiedział Mujtaba Rahman, dyrektor zarządzający ds. Europy w Eurasia Group.

"Duże są też szanse na upokarzającą porażkę po tym, jak dziesięcioro posłów DUP odmówiło poparcia dla umowy” – dodał Rahman.

Według analityków BNP Paribas, jeśli w sobotę umowa zostanie odrzucona przez brytyjski parlament, to brytyjski indeks giełdowy FTSE 250 może spaść o ok. 10 punktów procentowych.

DYNAMIKA WZROSTU PKB CHIN SPOWALNIA

Z opublikowanych w piątek danych wynika, że Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2019 r. o 6,0 proc. rdr, najsłabiej od początku lat 90. Analitycy spodziewali się wzrostu o 6,1 proc. po wzroście w II kw. o 6,2 proc.

Z kolei lepsze od prognoz okazały się wyniki dotyczące chińskiej produkcji przemysłu - produkcja wzrosła w IX o 5,8 proc. rdr, wobec prognoz wzrostu produkcji rdr o 4,9 proc., po wzroście w VIII o 4,4 proc.

"Chińska gospodarka zmaga się zarówno z zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi przeszkodami. Eksport zaczął spadać w obliczu chwiejnego globalnego popytu i rosnących ceł ze strony w Stanach Zjednoczonych. Pomimo pewnej stabilizacji sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej we wrześniu, ogólny popyt nadal słabnie, odzwierciedlając stosunkowo surowe warunki kredytowe” - powiedział Frederic Neumann, współprzewodniczący badań ekonomicznych Azji w HSBC Holdings.

CŁA USA NA TOWARY Z UE WCHODZĄ W ŻYCIE

Stany Zjednoczone nałożyły karne cła na szereg towarów z krajów Unii Europejskiej o wartości 7,5 miliarda dolarów, pomimo gróźb odwetu ze strony państw unijnych.

Nowe taryfy weszły w życie minutę po północy z czwartku na piątek czasu lokalnego (w piątek o godz. 6.01 w Polsce) i dotyczą w szczególności samolotów Airbus, francuskich win i szkockiej whisky.

Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem zapowiedziała w piątek, że w reakcji na decyzję USA strona unijna wprowadzi cła odwetowe związane z nielegalnymi subwencjami dla amerykańskiego Boeinga. W tej sprawie Bruksela musi jednak poczekać na decyzję WTO.

LAGARDE ZATWIERDZONA PRZEZ UE NA SZEFOWĄ EBC

Christine Lagarde uzyskała w piątek, podczas szczytu UE w Brukseli, poparcie Rady Europejskiej na objęcie funkcji prezesa EBC. Lagarde zastąpi na stanowisku obecnego prezesa EBC Mario Draghiego 1 listopada i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga EBC może podnieść stopy procentowe dopiero pod koniec 2022 r. Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 24 października. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości