Skrót wiadomości - piątek, 18 października, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 paź 2019, 17:38

Skrót wiadomości - piątek, 18 października, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP zastanawia się, w ramach obowiązującej ustawy o NBP, nad bardziej elastycznym podejściem do wpłaty zysku NBP do budżetu państwa pod kątem możliwości większego dzielenia się zyskiem z rządem; decyzje w tej sprawie nie zostały ostatecznie podjęte - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura.

Nie można brać na poważnie ani obniżek, ani podwyżek stóp procentowych - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura. Jego zdaniem RPP nie będzie musiała reagować z uwagi na policy mix, w najbliższych miesiącach CPI nie przebije 3,5 proc., a wyrok TSUE nie grozi osłabieniem złotego.

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2019 r. wzrosły rdr o 0,9 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w październiku może wzrosnąć o blisko 3 proc. rdr - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Dane o produkcji przemysłowej za wrzesień potwierdzają prognozę 4-4,5-proc. wzrostu PKB w 2019 r. - powiedział w piątek dziennikarzom minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wzrost płacy minimalnej w 2020 r. do 2.600 zł będzie neutralny dla dynamiki PKB Polski - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów.

Nadwyżka w handlu produktami rolnymi w 2019 roku wzrośnie do 11,2 mld euro z 9,7 mld euro w 2018 roku - oceniają analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Agencja Fitch ocenia, że średnioterminowe perspektywy fiskalne pozostają istotnym czynnikiem dla ratingu Polski i będzie monitorować jak nowy rząd odpowie na ograniczenia fiskalne - podała agencja w piątkowym komunikacie. Zdaniem Fitch, nowemu rządowi trudniej będzie uniknąć pogorszenia kondycji fiskalnej.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w VIII wyniosła 26,6 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

W kolejnych kwartałach utrzyma się dynamiczny wzrost wynagrodzeń, a skala spowolnienia dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce będzie łagodna - napisał w odpowiedzi na interpelacje poselską minister finansów, inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł we wrześniu o 0,1 mdm - podała Conference Board.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. 2019 r. o 6,0 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła we IX o 5,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła we IX o 7,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

BUDŻET, DŁUG

Jeśli będzie potrzeba, to mogą być zmiany w budżecie - powiedział dziennikarzom minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

MF potwierdza, że 22 października planuje przetarg odkupu obligacji serii USD20210421 o łącznej wartości do 400 mln USD - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Obawiam się, że przy obecnym podejściu krajów płatników netto w negocjacjach nowego budżetu Unii Europejskiej zostanie on uchwalony w ostatniej chwili, w II poł. 2020 r., kiedy unijną prezydencję będą sprawowały Niemcy – ocenił w piątek minister Jerzy Kwieciński.

Bank Gospodarstwa Krajowego uplasował drugą w 2019 r. emisję obligacji na rynku krajowym – 4-letnie papiery o łącznej wartości 1,85 mld zł - poinformował bank w komunikacie. BGK zamierza być obecny na rynku z jeszcze większą częstotliwością.

GIEŁDA

Główne warszawskie indeksy zakończyły piątkowe notowania na czerwono. Liderami spadków wśród największych spółek były: Tauron i JSW. Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,4 proc. do 2.164,75 pkt., WIG zniżkował o 0,5 proc. do 57.024,61 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,9 proc. do 3.636,71 pkt., a sWIG80 lekko zniżkował o 0,03 proc. do 11.449,24 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 5,9 pkt. proc. do 48,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 4,6 pkt. proc. i wyniósł 35,6 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Zysk netto Quercus TFI wyniósł w III kwartale 2019 roku 2,8 mln zł wobec 4,5 mln zł rok wcześniej bez zdarzeń jednorazowych - poinformowało towarzystwo w raporcie. Uwzględniając zdarzenia jednorazowe w analogicznym okresie rok wcześniej towarzystwo miało 26,8 mln zł straty netto.

David Mouille złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Banku Handlowego z dniem 31 stycznia 2020 r - podał bank w komunikacie. Mouille odpowiedzialny był za obszar bankowości detalicznej.

Państwo powinno być zainteresowane przejmowaniem ważnych aktywów, a do takich zaliczają się aktywa mBanku - wynika z piątkowej wypowiedzi ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

UOKiK wszczął postępowanie wobec Jeronimo Martins Polska w sprawie uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka lub braku informacji o cenie przy produkcie na półce. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów - poinformował urząd w komunikacie.

Grupa Energa chce postawić elektrownię fotowoltaiczną na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BDM złożyło do UOKiK wniosek o przejęcie zarządzania czterema funduszami, których depozytariuszem jest mBank - wynika z komunikatu urzędu. W przeszłości funduszami zarządzał Saturn TFI.

Akcjonariusze Work Service odstąpili od głosowania uchwał dotyczących emisji obligacji zamiennych na akcje oraz prywatnej i publicznej emisji akcji - podała spółka w uchwałach po NWZ, wznowionym 18 października.

Celon Pharma zakończył procedurę rejestracyjną leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera - poinformowała spółka w komunikacie.

PKP Cargo, który planuje w I kwartale 2020 uruchomić pierwszy pilotażowy pociąg ze skroplonym gazem, nie obawia się braku dostępności izokontenerów do jego transportu - poinformował PAP Biznes prezes spółki Czesław Warsewicz.

PKP Cargo, które rozpoczęło w październiku rozmowy w sprawie kupna udziałów w rumuńskich spółkach Vest Trans Rail, Ferest Logistics oraz Romcargounit, nadal rozgląda się za potencjalnymi akwizycjami - wynika z wypowiedzi dla PAP Biznes prezesa PKP Cargo Czesława Warsewicza.

Quercus Parasolowy SFIO zwiększył zaangażowanie w spółkę Es-System i ma obecnie 6,54 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu - poinformowała spółka w komunikacie.

Porównywalny zysk na akcję Coca-Cola Co. w III kw. wyniósł 56 centów - podano w komunikacie. Oczekiwano 56 centów.

Szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 5,52 mld m sześc. wobec 5,11 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty może osłabić się w poniedziałek do 4,295 za euro, a rentowności 10-latek mogą spaść do 2 proc., jeżeli brytyjska Izba Gmin nie zagłosuje w sobotę za porozumieniem ws. brexitu - uważają ekonomiści.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2844 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1144 USD i 120,97 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA tanieje, bo jej zapasy mocno rosną już od 5 tygodni - podają maklerzy.

Słabe dane o PKB w Chinach w III kw. nie wystraszyły na razie inwestorów na rynkach miedzi. Metal jest wyceniany na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,2 proc. wyżej wobec zamknięcia handlu na poziomie 5.739,00 USD/t podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Budżet przyszłorocznej aukcji częstotliwości 5G wyniesie około 2 mld zł - oceniają analitycy Haitong Banku.

Zdaniem ekonomistów, mimo lepszego od oczekiwań odczytu produkcji przemysłowej we wrześniu, spowolnienie w gospodarce w kolejnych miesiącach będzie postępować. W ich ocenie, dane wskazują, że dynamika wzrostu PKB w III kw. 2019 r. będzie zbliżona do 4,1 proc. rdr, wobec 4,5 proc. kwartał wcześniej.

Wszystko wskazuje na to, że do końca października ceny paliw na krajowych stacjach pozostaną stabilne - oceniają analitycy BM Reflex.

Detaliczne ceny benzyny mogą w kolejnym tygodniu spadać, a ceny diesla pozostaną na niskich poziomach - oceniają autorzy raportu e-petrol.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w październiku o 0,4 pkt., z powodu niższej inflacji - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Christine Lagarde uzyskała w piątek, podczas szczytu UE w Brukseli, poparcie Rady Europejskiej na objęcie funkcji prezesa EBC. Lagarde zastąpi na stanowisku obecnego prezesa EBC Mario Draghiego 1 listopada.

Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem zapowiedziała w piątek, że w reakcji na decyzję USA strona unijna wprowadzi cła odwetowe związane z nielegalnymi subwencjami dla amerykańskiego Boeinga. W tej sprawie Bruksela musi jednak poczekać na decyzję WTO.

Zgodnie z zapowiedzią, Stany Zjednoczone nałożyły w piątek karne cła na szereg towarów z krajów Unii Europejskiej o wartości 7,5 miliarda dolarów, pomimo wcześniejszych gróźb retorsji ze strony państw unijnych.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ton przekazu, który formułuje telewizja publiczna w programach informacyjnych wymaga refleksji, ten ton szkodzi - ocenił wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Podkreślił, że przyszłość TVP wymaga namysłu polityków obozu rządzącego.

Premierem w nowym rządzie będzie Mateusz Morawiecki - powiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. W jego ocenie, Zjednoczona Prawica nie powinna wchodzić w ostre spory światopoglądowe, a rząd powinien podnosić wynagrodzenia w budżetówce.

Po brexicie obejmę mandat w Parlamencie Europejskim, a do czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię będę pracował w polskim Sejmie - powiedział PAP Dominik Tarczyński (PiS) ponownie wybrany na posła w niedawnych wyborach, którego mandat w PE jest od maja zamrożony z uwagi na opóźniający się brexit.

Żaden z senatorów z opozycji nie pójdzie na współpracę z PiS – uważa senator elekt (KWW Demokracja Obywatelska) Stanisław Gawłowski. Dodał, że nie wyobraża sobie żadnej współpracy z przedstawicielami PiS, bo - według niego - jest to organizacja antydemokratyczna.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej gratuluje Oldze Tokarczuk międzynarodowego sukcesu. Uznajemy jej ogromne zasługi dla światowej literatury, w tym dla budowy dobrego imienia Polski w świecie - napisano w uchwale, której procedowanie rozpoczął w piątek Senat.

Rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed klubem KO w nowej kadencji Senatu, nie o personaliach - powiedział szef obecnego senackiego klubu PO Bogdan Klich po spotkaniu nowych senatorów z kierownictwem partii.

Służby robią wszystko to, co do nich należy - zapewnił w piątek minister finansów, szef MIiR Jerzy Kwieciński, pytany czy KAS prześwietli wszystkie finanse byłego ministra finansów, prezesa NIK Mariana Banasia.

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest już na placu budowy. Urząd Morski w Gdyni przekazał w piątek polsko-belgijskiemu konsorcjum teren, na którym prowadzona będzie budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Państwa, które chcą zmniejszyć unijny budżet mówiąc jednocześnie, żeby było więcej Europy są bardzo głęboko niespójne w swoim przekazie - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki przed drugim dniem unijnego szczytu w Brukseli.

Jeśli chcemy więcej Europy, więcej wolnego rynku, wspólnego rynku w UE, to musimy przeznaczać na to środki - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył też, że podczas drugiego dnia szczytu mówił o konieczności wyrównania dopłat dla rolników z Europy Środkowej, w tym przede wszystkim z Polski.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że podczas prezentacji priorytetów dla UE pytał przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o politykę klimatyczną, lukę w VAT w UE, ograniczanie rajów podatkowych oraz swobodę świadczenia usług.

Propozycja fińskiej prezydencji ws. budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Nie widzę wysiłków polskiej dyplomacji w sprawie budżetu UE, które mogłyby przynieść porównywalny sukces z tym, co osiągnęliśmy siedem lat temu - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po rozmowach przywódców na unijnym szczycie ws. unijnego budżetu.

Wśród przywódców UE podczas szczytu znacząca większość opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale nie było jednomyślności - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Zdominowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w czwartek, że zaakceptują porozumienie o przerwaniu ognia z Turcją w północnej Syrii i uczynią wszystko co niezbędne, aby porozumienie było przestrzegane.

W północno-wschodniej Syrii nie dochodzi do walk, odkąd Turcja porozumiała się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wstrzymania ofensywy, aby pozwolić Kurdom na wycofanie się - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z tego regionu.

Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek odejście sekretarza ds. energetyki Jamesa Richarda "Ricka" Perry'ego informując, że znalazł już jego następcę. Nie podał przyczyn dymsji, którą obserwatorzy wiążą z tzw. aferą ukraińską.

W wyniku rozpoczętego w piątek po północy strajku generalnego w Katalonii w całym regionie panuje chaos komunikacyjny. Poważne utrudnienia występują w ruchu kolejowym oraz drogowym z powodu licznych blokad. W Barcelonie zamknięto bazylikę Sagrada Familia.

Litwa postanowiła zakupić w USA sześć wielozadaniowych śmigłowców Black Hawk za około 300 mln euro – poinformował w piątek litewski resort obrony. Zastąpią one osiem używanych do tej pory maszyn Mi-8 z czasów ZSRR. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości