DZIEŃ NA RYNKACH: Rynki analizują wydarzenia na froncie handlowym USA-Chiny i czekają na raporty spółek i brexit | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 paź 2019, 08:48

DZIEŃ NA RYNKACH: Rynki analizują wydarzenia na froncie handlowym USA-Chiny i czekają na raporty spółek i brexit

Na globalnych rynkach trwa analiza najnowszych wydarzeń na froncie handlowym USA-Chiny, a inwestorzy czekają na raporty kwartalne kolejnych spółek i doniesienia dotyczące brexitu - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,14 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,01 proc., a na DAX rosną o 0,16 proc.

W USA kontrakty na indeksy zyskują po 0,16-0,23 proc.

W Azji w Tokio zwyżki, a na innych giełdach różnie.

Nikkei 225 wzrósł 0,25 proc., a KOSPI w Korei Południowej zwyżkował o 0,17 proc. Indeks SCI w Chinach traci teraz 0,42 proc.

W Japonii zwyżkom przewodziły akcje banków i spółek chemicznych. Sektor bankowy zwyżkował o 0,7 proc., a chemiczny o 0,5 proc. Spółki z branży informacja i komunikacja traciły branżowo 0,3 proc.

W Chinach 1-roczna stopa procentowa została utrzymana przez bank centralny Chin na poziomie 4,20 proc., wobec prognozy 4,15 proc., a 5-letnia wynosi bez zmian 4,85 proc. wobec prognoz 4,83 proc.

Globalni inwestorzy analizują tymczasem informacje związane ze sporem handlowym pomiędzy USA a Chinami.

W sobotę główny chiński negocjator handlowy wicepremier Liu He poinformował, że w rozmowach Pekinu z Waszyngtonem następują postępy i obie strony pracują nad tym, aby osiągnięto częściowe porozumienie.

"Chiny i Stany Zjednoczone poczyniły znaczne postępy w wielu aspektach i zbudowały podwaliny pod porozumienie stron w pierwszej fazie" - powiedział Liu He podczas konferencji technologicznej w Nanchang.

Powtórzył też, że Chiny są gotowe współpracować z USA, aby rozwiązać podstawowe problemy w oparciu o wzajemny szacunek i równość.

Tymczasem na rynkach trwa wyczekiwanie na raporty kwartalne kolejnych spółek. W tym tygodniu poda je m.in. Amazon.com, Microsoft, Daimler, Kia Motors, McDonald's, Caterpillar, UBS a także Procter & Gamble.

W czwartek z kolei inwestorzy poznają decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej tej instytucji.

Z pola widzenia nie schodzi W.Brytania i "przepychanki" związane z brexitem po odłożeniu w sobotę przez Izbę Gmin głosowania nad poparciem porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Brytyjski premier Boris Johnson twierdzi, że mimo decyzji parlamentu brexit nastąpi zgodnie z planem, czyli z końcem bieżącego miesiąca.

W poniedziałek Johnson ma zwrócić się do Izby Gmin o poparcie jego umowy z UE w nowym "znaczącym głosowaniu".

Na rynku walutowym funt jest po 1,2897 USD, niżej o 0,7 proc., japoński jen jest wyceniany po 108,50 za 1 USD, niemal bez zmian, a chiński juan kosztuje 7,0684 za 1 USD, bez zmian. Euro tanieje o 0,1 proc. do 1,1158 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,75 proc., bez zmian.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,32 proc. do 53,61 USD/b, a Brent na ICE traci 0,42 proc. do 59,17 USD/b.

Zyskuje złoto +0,2 proc. do 1,492,33 USD za uncję.(PAP Biznes)

aj/ gor/

Ostatnie wiadomości