DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street, pomagają rozmowy handlowe i wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 paź 2019, 22:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street, pomagają rozmowy handlowe i wyniki spółek

Giełdy na Wall Street zakończyły poniedziałkową sesję wzrostami, a indeks S&P 500 zbliżył się do historycznych szczytów. Optymizm inwestorów wynikał m.in. z postępów w negocjacjach handlowych między USA a CHinami, a także z publikowanych przez amerykańskie spółki lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,22 proc., do 26.827,85 pkt.

S&P 500 wzrósł 0,69 proc. i wyniósł 3.006,72 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,91 proc., do 8.162,99 pkt.

"Za każdym razem, gdy indeksy zbliżają się do szczytu, coś spycha je w dół. Ale dopóki nie będą nam zbyt mocno przeszkadzać okoliczności geopolityczne, to jest szansa, żeby w końcu pokonać poziomy oporu" - powiedział Arian Vojdani, strateg inwestycyjny MV Financial.

Notowania Boeinga spadły ponad 4 proc. - w piątek ujawniono e-maile pracowników koncernu z 2016 roku, z których wynika, że w firmie wiedziano o problemach z systemem sterowania modelu 737 MAX. W piątek kurs Boeinga spadł o prawie 7 proc.

Akcje Apple rosły 1,5 proc., do najwyższego poziomu w historii, po tym, jak Raymond James podniósł cenę docelową akcji spółki do 280 USD z 250 USD.

Uwaga inwestorów koncentruje się na sezonie publikacji przez spółki wyników za trzeci kwartał. W tym tygodniu 120 firm z indeksu S&P 500 przedstawi swoje dokonania, wśród nich m.in. Ford Motor, Boeing, McDonald's i Caterpillar.

Obecny sezon wyników rozpoczął się mocnym uderzeniem - największe amerykańskie banki, w tym JP Morgan Chase, Bank of America i Citigroup pokazały wyniki lepsze od oczekiwań analityków. Oczekiwań nie zawiódł również Netflix. Jednak analitycy zwracają uwagę, że oczekiwania te nie są postawione zbyt wysoko - według zbiorczych danych FactSet łączne zyski amerykańskich spółek w trzecim kwartale mogą być niższe rok do roku o 4,7 proc.

"Sezon wyników za trzeci kwartał nie jest tak mocny do tej pory jak wskazują na to wyniki największych firm. Mamy wyniki lepsze od oczekiwań, ale ich liczba na poziomie zysków jest mniejsza niż zazwyczaj, nawet jeśli przychody zaskakują pozytywnie" - uważa Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research.

W centrum uwagi są również rozmowy handlowe między Waszyngtonem a Pekinem.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, wyraził w poniedziałek optymizm w związku z trwającymi rozmowami. Dodał, że cła zaplanowane na grudzień mogą zostać wycofane, jeśli negocjacje będą nadal przebiegać dobrze.

"Chiny i Stany Zjednoczone poczyniły znaczne postępy w wielu aspektach negocjacji, kładąc podstawę dla wstępnej umowy handlowej” – powiedział wicepremier Chin Liu He na konferencji technologicznej w Nangchangu.

He dodał, że Chiny są gotowe „współpracować z USA w dążeniu do rozwiązania pozostałych różnic, w oparciu o wzajemny szacunek i poszanowanie równości obu partnerów”.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że rozmowy telefoniczne między urzędnikami USA i Chin na szczeblu technicznym odbędą się w tym tygodniu.

Według spekulacji medialnych prezydenci USA i Chin mieliby podpisać wstępną umowę handlową podczas Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Santiago w dniach 11-17 listopada.

Agencja Reutera dotarła w poniedziałek do dokumentów, z których wynika, że Chiny chcą nałożenia odwetowych ceł na towary z USA o wartości 2,4 mld USD, za nieprzestrzeganie orzeczenia WTO w sprawie taryfowej z czasów prezydentury Baracka Obamy.

W Chinach 1-roczna stopa procentowa została utrzymana przez bank centralny Chin na poziomie 4,20 proc., wobec prognozy 4,15 proc., a 5-letnia wynosi bez zmian 4,85 proc. wobec prognoz 4,83 proc.

W ocenie Russella Silberstona, zarządzającego portfelem w Investec Asset Management Ltd., przyjęcie umowy brexitowej jest już w 60-70 proc. wliczona w kurs funta, a kurs brytyjskiej waluty może się umocnić do 1,33 USD, jeśli Izba Gmin zatwierdzi porozumienie o wyjściu z UE.

"To będzie znaczące, jeśli oba kraje zdołają podpisać wstępną umowę przed Świętem Dziękczynienia (28 listopada) – oceniamy prawdopodobieństwo takiej ewentualności na lekko ponad 60 proc.” – powiedział Brett Ewing, główny strateg ds. rynkowych w First Franklin Financial Services.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,58 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,91 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,21 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,18 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości