DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; rynki analizują wyniki firm | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 paź 2019, 16:31

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; rynki analizują wyniki firm

Indeksy w USA wahają się, podobnie jak notowania na europejskich giełdach. Rynki analizują napływające raporty nt. wyników finansowych spółek oraz czekają na rozwój wypadków ws. brexitu i negocjacji USA-Chiny. Obligacje rynków bazowych osłabiają się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,01 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,16 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,17 proc.

Caterpillar traci 1 proc. - firma podała, że skorygowany zysk na akcję Caterpillar wyniósł w III kw. 2,66 USD. Oczekiwano 2,87 USD.

Akcje koncernu Boeing rosną o 3,5 proc., mimo że firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcję wyniósł 1,45 USD wobec oczekiwanych 2,09 USD.

Po zakończeniu sesji kwartalne wyniki finansowe podadzą m.in. Tesla, Microsoft i Ford.

„Kiedy występują napięcia w handlu, co robią firmy? Stają się bardziej ostrożne i wstrzymują się z działaniami” - powiedział Rafael Lizardi, dyrektor finansowy Texas Instruments.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,2 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,14 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,46 proc.

Akcje Pandory wzrosły o 14,5 proc. po tym, jak Carnegie podniósł rekomendację dla akcji duńskiego producenta biżuterii do „trzymaj” z „sprzedaj”.

Notowania Swedbanku spadają o 5,5 proc. - przychody netto z tytułu odsetek w III kw. wyniosły 6,55 mld koron szwedzkich wobec oczekiwanych 6,63 mld koron.

Akcje ABB rosną o 3,5 proc. - przychody netto wyniosły w III kw. 515 mln USD vs konsensus rynkowy 376,1 mln USD.

Walory Heineken idą w dół o 2,5 proc. - sprzedaż w III kw. wzrosła o 2,3 proc., zgodnie z konsensusem.

Nokian Tyres traci 5 proc., najmocniej od roku, po tym, jak producent opon samochodowych obniżył swoje prognozy na cały rok.

Przy okazji tracą też inne firmy związane z branżą motoryzacyjną: Michelin -1,5 proc., Pirelli -2,5 proc.

Infineon Technologies traci 2 proc. po przedstawieniu przez amerykańską firmę Bell Instruments Inc. słabszej od oczekiwań prognozy.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe zwyżki notuje sektor materiałów.

Dolar osłabia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 97,55 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,16 proc. do 1,1123.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 108,57.

Kurs funta zniżkuje o 0,54 proc. wobec dolara do 1,288.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 1,74 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 3 pb do 2,22 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 8 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do: -0,40 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,01 proc. do 54,47 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,17 proc. do 59,83 USD/b.

BREXIT: CHAOS TRWA

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkał się z przewodniczącym Partii Pracy Jeremym Corbynem ws. harmonogramu prac nad ustawą wdrażającą umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Rzecznik laburzystów podał, że podczas spotkania Johnson miał powiedzieć Corbynowi, że prezydent Francji Emmanuel Macron może zawetować przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Corbyn miał poddać w wątpliwość obawy Johnsona, dodając, że Partia Pracy zgodzi się na przedterminowe wybory, jeśli perspektywa brexitu bez umowy zostanie ostatecznie oddalona.

Johnson powiedział w środę, że nadal chce doprowadzić do brexitu 31 października, nie podając szczegółów jak do tego doprowadzić.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli opowiedział się w środę za odroczeniem terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 roku.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział w środę, że przywódcy UE mogą się spotkać już w piątek na nadzwyczajnym szczycie, by przedłużyć Wielkiej Brytanii termin wyjścia z UE.

Brytyjska Izba Gmin we wtorkowym głosowaniu skierowała rządowy projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE do dalszego procedowania, ale odrzuciła plan, by procedowanie zakończyć w ciągu zaledwie trzech dni. To stawia pod znakiem zapytania brexit 31 października.

Premier Boris Johnson ogłosił po głosowaniu, że wstrzymuje prace nad projektem ustawy o porozumieniu ws. brexitu do czasu odniesienia się przez Brukselę do wniosku o przesunięcie terminu brexitu.

Przed głosowaniem Johnson groził, że wycofa ustawę i zgłosi wniosek o przedterminowe wybory. Do wniosku musiałaby się jednak przychylić opozycja, która wcześniejsze próby odrzucała.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował we wtorek wieczorem, że w związku z decyzją premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu ratyfikacji umowy o wyjściu W. Brytanii z UE, będzie rekomendował liderom UE-27 zaakceptowanie wniosku o przedłużenie brexitu.

Analitycy są podzieleni ws. konsekwencji wtorkowych głosowań.

„Przegranie głosowania ws. harmonogramu nie powinno zmartwić inwestorów. Największym ryzykiem ostatnio był brexit bez umowy. Wydarzenia z wczoraj sugerują, że umowa zostanie ostatecznie przegłosowania” – powiedział Alasdair McKinnon, CEO Scottish Investment Trust Plc.

“Głosowania powodują stworzenie kolejnego okresu przedłużającej się niepewności dla inwestorów w Wielkiej Brytanii, dlatego ekstremalne niedoważenie pozycji globalnych inwestorów w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie zostanie ograniczone w krótkim okresie” – wskazywał Marcus Morris-Eyton, analityk Allianz Global Investors.

W CZWARTEK DECYZJA EBC

W czwartek o 13.45 decyzję ws. polityki monetarnej ogłosi Europejski Bank Centralny. O 14.30 nastąpi konferencja prezesa EBC Mario Draghiego. To będzie ostatnie posiedzenie z udziałem Draghiego - 1 listopada zastąpi go na stanowisku Christine Lagarde.

Według kontraktów terminowych implikowane prawdopodobieństwo podniesienia stopy depozytowej wynosi 21,8 proc.

SPÓR HANDLOWY USA-UE

Nowe negocjacje z Unią Europejską mogą być alternatywą dla nakładania ceł na import samochodowy w przyszłym miesiącu - zasugerował sekretarz handlu USA Wilbur Ross w wywiadzie dla „Financial Times” opublikowanym w środę.

Prezydent Donald Trump oświadczył w tym roku, że niektóre importowane samochody i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale opóźnił decyzję do listopada, czy wprowadzić cła, aby dać więcej czasu na rozmowy handlowe z Unią Europejską.

NEGOCJACJE USA-CHINY

Premier Chin, Li Keqiang powiedział, że współpraca między Chinami i Stanami Zjednoczonymi może przynieść korzyści obu stronom.

"Wierzę, że współpraca między Chinami i USA może przynieść obopólne korzyści. Opierając się na równości i wzajemnym szacunku, możemy wykorzystać możliwości, skupić się na naszych wspólnych interesach ”- powiedział Li.

Komentując rozmowy handlowe z Chinami, Wilbur Ross powiedział dla "FT", że Chiny postępowały "w dobrej wierze”, po zapewnieniach udzielonych w październiku, aby wznowić zakupy amerykańskich produktów rolnych.

Dziennik "Financial Times" podał również w środę, że władze ChRL szykują plan zastąpienia szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam przywódcą tymczasowym w związku z trwającymi w regionie antyrządowymi protestami.

Wcześniej tego dnia władze Hongkongu formalnie wycofały z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów.

PUTIN I ERDOGAN ZDECYDOWALI WS. SYRII

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj i Rosja osiągnęły we wtorek porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość ponad 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

Dodał, że Turcja i Rosja będą następnie przeprowadzać wspólne patrole.

Dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) przekazał stronie amerykańskiej, że siły te zrealizowały wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia USA i Turcji, przewidującego wycofanie kurdyjskich sił z północno-wschodniej Syrii - powiedział przedstawiciel władz USA.

Amnesty International oskarża tureckie wojska i sprzymierzonych z nimi dżihadystycznych bojówek o zbrodnie wojenne podczas inwazji w Syrii.

"Dokonują licznych naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych, takich jak masowe egzekucje, oraz ataki podczas których zginęli lub zostali ranni cywile" - napisano w raporcie AI.(PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości