Investors TFI pozyskało 100 firm w ramach PPK - Beata Sax, Investors TFI | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 paź 2019, 16:01

Investors TFI pozyskało 100 firm w ramach PPK - Beata Sax, Investors TFI

Investors TFI, będące niezależnym towarzystwem, pozyskało około 100 firm w ramach programu Pracowniczych Planów Kapitałowych - powiedziała PAP Biznes wiceprezes Investors TFI Beata Sax. W jej ocenie na partycypację uczestników w programie będzie miała wpływ intensywna akcja edukacyjna.

„Mamy pozyskanych około 100 firm i jesteśmy z tego wyniku bardzo zadowoleni” - powiedziała Beata Sax.

Z publikowanych do tej pory informacji wynika, że PKO TFI pozyskało 1000 firm, a Aviva ma 360. PZU poinformowało, że zakłada pozyskanie 1000 firm. Na dzień 18 października wszystkich podpisanych umów było 2.627. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK w pierwszej fazie jest ok. 4 tys. największych firm.

„Startując z projektem PPK zakładaliśmy, że w pierwszym etapie pozyskamy kilkadziesiąt dużych firm. Biorąc pod uwagę już podpisane umowy oraz te, które finalizujemy, będziemy zarządzali co najmniej stoma Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Wśród naszych klientów są zarówno duże krajowe przedsiębiorstwa, jak i polskie oddziały międzynarodowych korporacji. Oceniamy więc, że pierwszy etap zakończył się dla nas sukcesem. W kolejnych chcielibyśmy także znacząco zaistnieć w segmencie PPK” - powiedziała Sax.

„Zakładając 50-proc. partycypację w programie, opłacalność projektu osiągniemy po kilku latach, jednak w przypadku większego zainteresowania wśród pracowników może się to udać szybciej” - dodała.

O opłacalności programu PPK - z punktu widzenia firm zarządzających - decydowała będzie nie tylko liczba pozyskanych firm, ale także liczba zatrudnionych w nich pracowników i ich partycypacja w programie.

"Wstępną partycypację pracowników poznamy w listopadzie, gdy wszystkie firmy prześlą listę pracowników uczestniczących w PPK. Warto jednak pamiętać, że doświadczenia innych krajów stosujących podobne do PPK rozwiązania, czyli na przykład Wielkiej Brytanii, pokazują, że wraz z upływem czasu rośnie liczba pracowników korzystających z nowych możliwości długoterminowego oszczędzania” - powiedziała wiceprezes.

Prezes PFR Paweł Borys ocenia, że średni wynik partycypacji pracowników w PPK w pierwszym etapie, czyli dla największych firm, na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry.

Investors TFI liczy, że partycypacja w firmach, z którymi podpisało umowę, będzie nieco powyżej średniej, na co wpłynie intensywna akcja edukacyjna.

"Korzystając z osiemnastoletniego doświadczenia z wdrażania Pracowniczych Planów Emerytalnych (PPE), przygotowaliśmy kampanię edukacyjną dla pracowników. Jesteśmy też bardzo elastyczni, jeśli chodzi o dopasowanie się do specyfiki poszczególnych pracodawców. Przykładowo, ze względu na pracę zmianową, część z nich prosiła, byśmy organizowali szkolenia wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Mimo tak nietypowych pór zainteresowanie pracowników PPK w wielu wypadkach było duże” – powiedziała Sax.

"Akcja informacyjna związana z uruchomieniem PPK zaowocowała też wzrostem zainteresowania pracodawców Pracowniczych Programów Emerytalnych. W tym roku do PPE pozyskaliśmy ponad 50 przedsiębiorstw” - dodała.

Firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników mają do końca 2019 r. czas na zarejestrowania PPE, żeby być zwolnionym z obowiązku prowadzenia PPK. Termin dla dużych firm minął z końcem czerwca.

Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Na podpisanie umowy o zarządzanie PPK podmioty zatrudniające powyżej 250 osób mają czas do 25 października 2019 r. Natomiast datą graniczną na podpisanie umowy o prowadzenie PPK jest 12 listopada 2019 r. (PAP Biznes)

tj/ kk/ osz/

Ostatnie wiadomości