Skrót wiadomości - środa, 23 października, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 paź 2019, 18:20

Skrót wiadomości - środa, 23 października, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu 2019 r. wzrosły rdr o 12,6 proc., po wzroście o 5,3 proc. rdr w sierpniu - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport we wrześniu 2019 r. w ujęciu rdr wzrosły o 16,1 proc., po spadku o 2,5 proc. rdr w sierpniu - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych we wrześniu 2019 r. wzrosła o 8,3 proc. rdr, a mdm wzrosła o 6,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. wzrosła o 2,5 proc. rdr, przy większym o 2,0 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 6,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zarówno bieżące, jak i przyszłe nastroje konsumentów są w październiku na niższym poziomie niż miesiąc wcześniej - podał w środę GUS.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w X 105 pkt. wobec 106 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE.

Bank Japonii (BoJ) rozważa obniżenie swoich prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji w tym roku - wynika z kwartalnego raportu, który zostanie opublikowany przez BoJ 31 października, na który powołują się anonimowe źródła.

W USA zanotowano mocny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 11,9 proc. w tygodniu zakończonym 18 X - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

BUDŻET, DŁUG

Dotychczasowe wpływy budżetowe z CIT pokazują, że wpływy z tego podatku w 2019 r. będą wyższe niż założono w ustawie budżetowej - powiedział dziennikarzom dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski. Dodał, że MF spodziewa się, iż całkowita ściągalność z CIT w 2019 r. wyniesie 50 mld zł.

Premier przychyla się do postulatów utrzymania limitu 30-krotności składek na ZUS - wynika ze środowej wypowiedzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

Większość parlamentarna wycofała się z zamiarów zniesienia limitu 30-krotności - wynika z wypowiedzi rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego.

W 2020 roku do budżetu państwa trafi większa część opłaty przekształceniowej OFE - powiedział w środę w radiu TOK FM prezes PFR Paweł Borys.

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 25 października sprzeda papiery OK0722, PS1024, WZ0525, DS1029, WZ1129, WS0447, a odkupi WZ0120, PS0420, OK0720, DS1020 - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Na środowej sesji GPW większość głównych indeksów poszła w dół, zmiany nie przekraczały 0,5 proc., a zyskał tylko mWIG40. Liderami spadków w WIG20 były Dino Polska i JSW.

WIG20 spadł na zamknięciu o 0,16 proc. do 2.208,54 pkt., WIG zniżkował o 0,06 proc. do 57.950,18 pkt.

SPÓŁKI

PKO BP utrzymuje koszty ryzyka poniżej celu ze strategii i do końca 2019 roku powinny pozostać one stabilne - poinformował PAP Biznes wiceprezes banku Piotr Mazur.

Grupa LPP zakłada w strategii zrównoważonego rozwoju do 2025 roku 50 proc. udziału kolekcji ekologicznych w marce Reserved, redukcję emisji CO2 o 15 proc. i 100 proc. opakowań przyjaznych środowisku – poinformowała grupa w materiałach prasowych przed konferencją prasową.

Grupa LPP zakłada, że w 2020 roku jej przychody mogą wzrosnąć do 10,5 mld zł - poinformował prezes Marek Piechocki.

Grupa LPP zakończyła proces wdrażania elektronicznych metek (RFID) w marce Reserved w Polsce – poinformowała spółka.

Grupa LPP planuje wydać na nowe centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim 860 mln zł, a nie 500 mln zł jak planowano wcześniej – poinformował prezes Marek Piechocki.

Wzrost kosztów pracy wynikający z planowanego wzrostu płacy minimalnej w Polsce jest dla grupy LPP największym wyzwaniem – ocenia prezes LPP Marek Piechocki.

Grupa LPP podtrzymuje, że w 2021 r. e-commerce stanowić ma 20 proc. udziału w jej sprzedaży – poinformowali przedstawiciele grupy. W tym roku przychody z e-commerce mają wynieść ponad 1 mld zł.

Inter Cars spodziewa się w najbliższych kwartałach utrzymania trendu wzrostowego przychodów dzięki m.in dystrybucji części do samochodów osobowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu Inter Cars Piotr Zamora. Dodał, że w 2020 roku grupa przewiduje lekkie spowolnienie w segmencie części do aut ciężarowych.

Inter Cars planuje w połowie stycznia 2020 roku uruchomić rozbudowany kosztem około 12 mln euro magazyn w Zakroczymiu - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu Inter Cars Piotr Zamora.

Zysk netto Grupy Kęty w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 99 mln zł wobec szacowanych wcześniej ok. 92 mln zł - wynika z raportu finansowego spółki. Przychody grupy w tym okresie wyniosły 840,7 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 125,8 mln zł, a EBITDA 160,6 mln zł.

Trakcja chce zwiększyć wartość portfela zamówień i rozwijać się w kolejnictwie, a także w sektorach drogowym i energetycznym. Grupa może zwiększyć aktywność za granicą, w szczególności w Niemczech - poinformował w środę zarząd. Spółka przygotowuje emisję obligacji zamiennych na akcje dla Agencji Rozwoju Przemysłu o wartości 20 mln zł.

W opinii zarządu Capital Park, cena zaoferowana w wezwaniu ogłoszonym przez Townsend Holding B.V, w wysokości 5,84 zł za sztukę, nie odzwierciedla wartości godziwej spółki. Cena odzwierciedla natomiast wartość rynkową akcji - podał Capital Park w komunikacie.

Fabryki Mebli Forte szacują, że przychody grupy w trzecim kwartale 2019 roku wyniosły 264 mln zł wobec 256 mln zł przed rokiem. Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 19 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 31 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Żywiec zwiększyła w III kwartale przychody o 12,3 proc., do 1,07 mld zł . Skonsolidowany zysk operacyjny wzrósł o 7,7 proc. do 153,1 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o 6,2 proc. do 109,6 mln zł - poinformowała grupa w raporcie.

Kurs akcji producenta gier Sonka wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 66,7 proc. do 7,5 zł.

Skorygowany zysk na akcję Caterpillar wyniósł w III kw. 2,66 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Oczekiwano 2,87 USD.

Zysk na akcję amerykańskiego koncernu lotniczego Boeing wyniósł w III kwartale 1,45 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał 2,09 USD.

WALUTY

W związku z toczącymi się rozmowami ws. brexitu złoty może się w najbliższym czasie osłabiać względem euro, a rentowności mogą spadać - uważają ekonomiści.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2778 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1123 USD i 120,63 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie lekko traci, chociaż w Chile tamtejsze kopalnie miedzi mają przerwy w produkcji, co może skutkować mniejszymi dostawami metalu. Miedź jest wyceniana na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,1 proc. niżej wobec zamknięcia handlu na poziomie 5.818,00 USD/t podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź tanieje o 0,36 proc. do 2,6236 USD za funt.

Już od sześciu tygodni rosną amerykańskie zapasy ropy - najdłużej od roku - więc surowiec na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku tanieje - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,07 USD, po zniżce ceny o 0,75 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 1,7 mln baryłek, czyli o 0,39 proc. do 433,15 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Opublikowane we wrześniu drugie stanowisko UKNF ws. zasad rozliczeń funduszy z dystrybutorami jednostek jest krokiem w dobrą stronę - powiedziała PAP Biznes wiceprezes Investors TFI Beata Sax. Jednocześnie przedstawiciele rynku funduszy i dystrybutorów, we współpracy z UKNF, pracują nad alternatywnym modelem rozliczeń.

Investors TFI, będące niezależnym towarzystwem, pozyskało około 100 firm w ramach programu Pracowniczych Planów Kapitałowych - powiedziała PAP Biznes wiceprezes Investors TFI Beata Sax. W jej ocenie na partycypację uczestników w programie będzie miała wpływ intensywna akcja edukacyjna.

Ekonomiści PKO BP obniżyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2019 r. do 4,3 proc. z 4,6 proc. i podtrzymali szacunek 3,7 proc. na 2020 r. - wynika z najnowszych prognoz banku. Zdaniem PKO BP, inflacja na początku 2020 r. przekroczy 3,5 proc. i będzie obniżać się wolniej niż do tej pory zakładano.

Poprawa warunków geopolitycznych oraz dobre warunki monetarne i gospodarcze tworzą dobre środowisko dla światowych rynków akcji - powiedział na spotkaniu prasowym dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP Mariusz Adamiak. Ocenia on, że do końca roku rentowności 10-letnich SPW mogą spaść o kilkanaście pb, a kurs EUR/PLN może wzrosnąć powyżej 4,30.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Obroty firm faktoringowych w okresie I-III kwartału 2019 roku wyniosły 205,7 mld zł, co daje wzrost o 21 proc. w ujęciu rok do roku - poinformował Polski Związek Faktorów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec telekomunikacyjnej firmy Telestrada, uznając, że mogła ona wprowadzać konsumentów w błąd - podał w środę UOKiK. Zarzuty dotyczą również niewydawania konsumentom umów i załączników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 166,98 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Dom maklerski Noble Securities zdecydował o sprzedaży części przedsiębiorstwa, w ramach której oferował dla klientów usługi na rynku forex, przejmie ją TMS Brokers - wynika z komunikatu prasowego obu firm.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Skład rządu zostanie przedstawiony wkrótce po pierwszym posiedzeniu Sejmu 12 listopada - wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina.

Jeśli chodzi o zmiany w rządzie, to w najbliższych dniach zapewne poznamy szczegóły; trwają rozmowy między koalicjantami, są ustalane różnego rodzaju kwestie, w tym zaangażowanie poszczególnych partii tworzących Zjednoczoną Prawicę - mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

W proteście wyborczym trzeba przestawić jakiś zarzut poparty okolicznościami, z których wynika, że doszło do błędu - podkreślił w środę w TOK FM rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. W jego ocenie protesty złożone przez PiS są - na pierwszy rzut oka - mało konkretne.

PSL wyklucza koalicję z PiS w Senacie - powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski. Dodał, że opozycja musi wyłonić wspólnego kandydata na marszałka Senatu. Według Zgorzelskiego powodem złożenia przez PiS protestów wyborczych są nieudane próby przeciągnięcia na swą senatorów z opozycji.

Jestem gotowa podjąć się tego wyzwania - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) pytana o start w wyborach prezydenckich. Zarazem zaznaczyła, że sprawdzane są szanse potencjalnych kandydatów, wybrany zostanie najmocniejszy, a tego kto będzie kandydatem PO dowiemy się na początku grudnia.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w formie pisemnej odniesie się do zastrzeżeń Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stanowisko w tej sprawie zostanie w środę skierowane do CBA - poinformował PAP Zbigniew Matwiej, kierownik wydziału Biura Organizacyjnego NIK.

Rzecznik praw obywatelskich jest zaniepokojony doniesieniami o szkolnych ankietach pytających dzieci o ich sytuację rodzinną i udział w nabożeństwach. Wystąpił w tej sprawie do ministra edukacji. MEN ma 30 dni na odniesienie się do sprawy.

Prezydent Andrzej Duda szedł na czele Marszu Niepodległości w zeszłym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości, bo tamten marsz był absolutnie wyjątkowy; to był marsz o charakterze państwowym, w tym roku tak nie będzie - powiedział w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Do Sądu Najwyższego do środowego popołudnia wpłynęły 73 protesty wyborcze - przekazał PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak zaznaczył, rozpoznano już cztery z nich.

Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński korzysta z mieszkania wynajmowanego od Kancelarii Prezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami; w momencie przedłużania umowy najmu zobowiązał się do opłacenia czynszu za dodatkowy okres ze środków prywatnych - podało CIS.

Wyobrażam sobie sytuację, że zagłosuję za rządem Mateusza Morawieckiego - powiedziała posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, obecnie wybrana z list PSL do Sejmu. Dodała, że warunkiem musiałby być rząd, który będzie rokował na dialog z innymi politykami i spełnienie postulatów jej ugrupowania.

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.

Kliniczny szpital na ul. Banacha będzie wykonywał świadczenia ratujące życie i zdrowe pacjentów. W tej chwili wykorzystał już cały roczny ryczałt. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się stało – skomentował minister zdrowia Łukasz Szumowski informacje o zamknięciu kilku sal operacyjnych w tym szpitalu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Lider PO Grzegorz Schetyna rozmawiał w środę w Strasburgu z przedstawicielami Rady Europy o wynikach wyborów w Polsce. Jak mówił, przekazał im informacje o "próbie zmiany werdyktu wyborczego" w Polsce.

Przedstawiciele Rady Europy są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca w Polsce - powiedział w środę w Strasburgu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli opowiedział się w środę za odroczeniem terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 roku. Wnioskował o to brytyjski rząd.

Brytyjski premier Boris Johnson spotkał się w środę przed południem z liderem opozycji Jeremym Corbynem, by przedyskutować dalsze kroki w sprawie ustawy o porozumieniu dotyczącym wystąpienia z UE, ale wygląda na to, że ich rozmowa nie przyniosła przełomu.

Premier W. Brytanii Boris Johnson powiedział przez telefon szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że nie chce kolejnego przesunięcia brexitu i jest pewien przeforsowania umowy z UE przez parlament przed 31 października - podał w środę rzecznik szefa rządu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron na stanowisko unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego prawdopodobnie wysunie kandydaturę byłego ministra finansów i menedżera spółek technologicznych Thierry'ego Bretona - pisze w środę brukselski portal EUobserver.

Włoski minister finansów Roberto Gualtieri oświadczył w środę, że projekt budżetu opracowany przez rząd jest "odpowiedzialnie ekspansywny". To pierwsza reakcja na zastrzeżenia wyrażone przez Komisję Europejską do przedstawionego jej planu wydatków.

Od zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie w grudniu 2016 roku niemieckie służby bezpieczeństwa udaremniły na terenie całego kraju siedem zamachów – oświadczył w środę szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench.

Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział w środę w parlamencie, że podpisze budżet na 2020 rok, którego projekt przewiduje deficyt w wys. 40 mld koron (1,5 mld euro). Skrytykował dotacje do odnawialnych źródeł energii i liczbę państwowych urzędników.

Spotkanie przywódców państw formatu normandzkiego będzie możliwe dopiero po wycofaniu ludzi i sprzętu z trzech odcinków frontu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że deputowani z jego ugrupowania parlamentarnego Sługa Narodu, podejrzewani o przyjęcie łapówek za głosowanie w parlamencie, powinni poddać się badaniu na wykrywaczu kłamstw.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w środę, że USA zdradziły i porzuciły Kurdów w Syrii. Kurdom doradził, by w myśl umowy Moskwa-Ankara wycofali się ze strefy przy granicy syryjsko-tureckiej, bo w przeciwnym razie zostaną "zmiażdżeni" przez turecką armię.

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek Turcję, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i jakakolwiek operacja militarna Ankary na terenach syryjskich jest zbędna - podało tureckie ministerstwo obrony.

Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison wyraziła w środę nadzieję, że zawiedzenie broni w Syrii zostanie utrzymane oraz że syryjskie władze porozumieją się z mniejszościami i powstanie tam rząd respektujący prawa ludności.

Stany Zjednoczone pozytywnie oceniły niemiecką inicjatywę utworzenia strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii, która miałaby pozostawać pod międzynarodową kontrolą. Z wypowiedzi amerykańskiej ambasador przy NATO wynika, że USA nie wezmą jednak w niej udziału.

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi oświadczył w środę, że Bagdad podejmuje "wszelkie międzynarodowe kroki prawne" w sprawie wejścia wojsk USA z sąsiedniej Syrii.

Władze Hongkongu formalnie wycofały w środę z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów. Był to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez protestujących.

Zeznając w Kongresie charge d’affaires USA w Kijowie William Taylor oświadczył, że prezydent Donald Trump uzależnił pomoc wojskową dla Ukrainy od wszczęcia przez Kijów śledztw w sprawie Huntera Bidena i domniemanego wpływu Ukrainy na proces wyborczy w USA w 2016 roku.

W kontenerze ciężarówki na terenie parku przemysłowego w hrabstwie Essex, w południowo-wschodniej Anglii, znaleziono zwłoki 39 osób - poinformowała w środę brytyjska policja. Na razie nie wiadomo, jakiej byli narodowości. Kierowca ciężarówki został aresztowany.

Ciężarówka, w której na terenie parku przemysłowego w hrabstwie Essex, w południowo-wschodniej Anglii, znaleziono zwłoki 39 osób, miała bułgarską rejestrację - poinformował w środę w wywiadzie telewizyjnym premier Bojko Borisow.

Brytyjska policja sądzi, że ciężarówka, w której w nocy znaleziono zwłoki 39 osób, przypłynęła na terytorium Wielkiej Brytanii promem z portu Zeebrugge w Belgii do Purfleet w południowo-wschodniej Anglii - poinformowano w środę po południu w oświadczeniu.

Rosyjski myśliwiec Su-27 śledził bombowiec B-52H amerykańskich sił powietrznych, który 19 października leciał w pobliżu rosyjskich granic nad Morzem Czarnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.

Dwie osoby zginęły a jedna została ranna w wyniku wybuchu granatu, do którego doszło we wtorek późnym wieczorem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Policja podała w środę, że ofiary to weteran walk w Donbasie oraz ochroniarz biurowca, obok którego nastąpiła eksplozja.

Dyrektor ds. obu Ameryk organizacji Human Rights Watch (HRW) Jose Miguel Vivanco wezwał władze Chile we wtorek czasu lokalnego, by reagując na protesty, przestrzegały praw człowieka. W wyniku trwających od pięciu dni masowych demonstracji zginęło już 15 osób. (PAP Biznes)

osz/ ana/ asa/

Ostatnie wiadomości