DM BOŚ podnosi rekomendację Ciechu do "kupuj" | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 paź 2019, 10:39

DM BOŚ podnosi rekomendację Ciechu do "kupuj"

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 18 października, podnieśli rekomendację Ciechu do "kupuj" z "trzymaj", obniżając jednocześnie cenę docelową do 43 zł z 46,4 zł.

Raport sporządzono przy cenie 32,6 zł, a w poniedziałek około godz. 10.30 za jedną akcję Ciechu płacono na GPW 31,2 zł.

"Walory Ciechu zachowywały się w br. gorzej od rynku, a powodów tego stanu rzeczy było kilka. Po pierwsze, rozczarowały ostatnie wyniki finansowe spółki, co nie wróży dobrze EBITDA za 2019 rok, która prawdopodobnie okaże się zbliżona do ubiegłorocznej, pomimo optymistycznych oczekiwań na początku roku" - podano w raporcie.

"Po drugie, problemy podatkowe spółki i związany z tym wypływ gotówki zaskoczyły nieprzyjemnie inwestorów. Po trzecie, sytuacja w Rumunii i bardzo prawdopodobne zamknięcie CSR również dołożyły element niepewności, a pogorszenie przepływów gotówki i silny wzrost dźwigni spowodowały wstrzymanie wypłaty dywidendy, co musiało dodatkowo obciążyć kurs akcji" - dodano.

Analitycy DM BOŚ z optymizmem podchodzą do wyników finansowych oczekiwanych w 2020 i 2021 roku.

"Oczekujemy przede wszystkim, że inwestycje w produkcję sody oczyszczonej i soli wreszcie ruszą i zwiększą o około 100 mln zł EBITDA Ciechu rocznie. Po drugie, uważamy, że stosunkowo ciasny rynek sody może wywołać wzrost cen kontraktów w przyszłym roku" - podano w raporcie.

"Po trzecie, w dalszym ciągu zakładamy pozytywny wpływ rejestracji nowych środków ochrony roślin w segmencie organicznym, co powinno być zauważalne na poziomie EBITDA" - dodano.

Analitycy nie spodziewają się, by spółce udało się osiągnąć docelowe 900 mln zł EBITDA z prognozy zarządu. Dostrzegają jednak "szeroki potencjał wzrostu fundamentalnego" w oparciu o długoterminową prognozę powtarzalnej EBITDA w wysokości 800 mln zł.

"Pragniemy zauważyć, że w naszych prognozach założyliśmy, że Ciech zapłaci wszelkie kary podatkowe wymagane przez organy skarbowe, jednak nie uwzględniamy żadnych nowych przypadków. Ponadto przyjęliśmy, że Ciech zamknie ostatecznie działalność w Rumunii i rozpoznaliśmy w naszej wycenie dodatkowe zobowiązanie w wysokości 50 mln zł dotyczące kosztu zamknięcia CSR. Wyłączenie tego podmiotu zależnego ma marginalny wpływ na nasze prognozy skons. EBITDA" - podano w raporcie.

Według DM BOŚ, skorygowana EBITDA Ciechu w 2019 roku powinna wynieść 625 mln zł i wzrosnąć w roku kolejnym do 700 mln zł.

Pierwsze rozpowszechnianie raportu, którego autorem jest Łukasz Prokopiuk, miało miejsce 18 października o godz. 8.20. W załączniku znajduje się plik PDF w wymaganymi zastrzeżeniami prawnymi.

(PAP Biznes), #CIE

sar/ osz/

Zobacz także: Ciech SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości