Lotos podtrzymuje cel około 4 mld zł średniorocznej EBITDA LIFO do 2022 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 paź 2019, 12:10

Lotos podtrzymuje cel około 4 mld zł średniorocznej EBITDA LIFO do 2022 r.

Prezes Lotosu Mateusz Bonca jest spokojny o możliwość realizacji zapisanego w strategii celu średniorocznej EBITDA LIFO w wysokości około 4 mld zł. Podtrzymuje, że w czwartym kwartale 2019 roku będzie już widoczny wpływ projektu EFRA na wyniki grupy.

Strategia Grupy Lotos podzielona została na dwa okresy. Pierwszy obejmował lata 2017-2018, drugi to okres od 2019 do 2022 roku. W pierwszym etapie, w którym średnioroczna EBITDA LIFO miała wynosić około 2,4 mld zł, spółka nie miała problemów z realizacją tego celu. Po trzech kwartałach 2019 roku EBITDA LIFO wynosi 2,3 mld zł.

"W tej chwili jesteśmy w drodze do zwiększania średniorocznej EBITDA LIFO z 2,4 do 4 mld zł. Zwykle nie komentujemy naszych prognoz, ale jestem dobrej myśli co do średniorocznych wyników, które będą się pojawiały w drugim okresie realizacji strategii, czyli w latach 2019-2022" - powiedział prezes Bonca podczas środowej konferencji prasowej.

"Uruchomiliśmy projekty, które będą miały wpływ na zyskowność naszej rafinerii w najbliższym czasie" - dodał, wskazując zwłaszcza na projekt budowy instalacji EFRA.

Lotos podtrzymuje, że wpływ instalacji EFRA będzie widoczny w wynikach finansowych Grupy Lotos począwszy od czwartego kwartału 2019 roku. Z dostępnych analiz wynika, że trudno jest oszacować dokładnie wpływ EFRA na zwiększenie marży rafineryjnej, ale prezes Bonca zaznacza, że z każdej z tych analiz wynika, iż projekt będzie dla Lotosu opłacalny.

"W momencie uruchamiania projektu EFRA założeniem było dodanie około 2 USD do marży rafineryjnej na baryłkę. Na początku 2020 roku zaczną obowiązywać regulacje IMO i rynek zostanie wybity z punktu stabilnego, on już teraz się z tego poziomu równowagi wybija. Patrzymy na różne prognozy domów analitycznych, one się różnią, ale wspólny jest kierunek zmian i on jest zgodny z naszymi założeniami. W oparciu o te prognozy szacujemy wpływ EFRA na 2,0-4,5 USD na baryłkę, czyli jesteśmy po bezpiecznej stronie założeń ekonomicznych projektu" - powiedział Mateusz Bonca.

"Pierwsze kwartały 2020 roku pokażą, jak rzeczywiście zachowają się notowania naszych produktów i w jaki sposób będzie się do nowych regulacji dostosowywał rynek" - dodał.

Lotos zapowiada publikację co miesiąc raportów produkcyjnych związanych z instalacją EFRA.

Kluczowe parametry strategii Grupy Lotos do 2022 roku zakładają podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA LIFO w latach 2019-2022 do około 4 mld zł, obniżenie współczynnika zadłużenia (dług netto/EBITDA nie wyższy niż 1,5x), realizację projektów inwestycyjnych na łączną kwotę 9,4 mld zł w ciągu 6 lat, osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie około 30-50 tys. boe/d.

(PAP Biznes), #LTS

pr/ tj/ ana/

Zobacz także: Grupa Lotos SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości