DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA lekko pod kreską, USA i Chiny nadal negocjują deal handlowy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 lis 2019, 16:42

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA lekko pod kreską, USA i Chiny nadal negocjują deal handlowy

Główne indeksy amerykańskich giełd zeszły lekko pod kreskę, choć wciąż mają perspektywę na 5. z rzędu tydzień wzrostów, po tym jak prezydent USA poinformował, że Stany Zjednoczone nie wyraziły na razie zgody na cofnięcie ceł na Chiny, które zaproponowały częściowe zniesienie taryf.

Indeks S&P 500 traci 0,2 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje 0,1 proc., a na Nasdaq pozostaje bez zmian.

W Europie Stoxx 600 zniżkuje 0,3 proc., DAX traci 0,5 proc.

USA nie wyraziły na razie zgody na cofnięcie ceł na Chiny, które zaproponowały częściowe zniesienie taryf - poinformował w piątek po południu prezydent USA Donald Trump. Dodał, że Waszyngton nie zgodzi się na całkowite zniesienie ceł.

W czwartek przedstawiciele Pekinu poinformowali, że osiągnięto wstępnie porozumienie ws. pierwszej fazy znoszenia obostrzeń handlowych.

Brak ostatecznych rozstrzygnięć w kwestiach handlowych oznacza, że w kolejnych dniach negocjacje pozostaną w centrum uwagi rynków finansowych.

W ślad za 2-proc. przeceną ropy naftowej najmocniejsze spadki notują w piątek w USA spółki paliwowe. Wzrostom przewodzi natomiast sektor usług komunikacyjnych.

Ze spółek w USA ok. 4 proc. zyskują akcje Walt Disney. Gigant medialny zaraportował w czwartek wyższy od oczekiwań zysk na akcję.

Niemal 7 proc. tracą walory Gap. Producent ubrań obniżył prognozy całorocznego zysku.

Na rynku walutowym w piątek EUR/USD spada o 0,15 proc. do 1,102, a USD/JPY zniżkuje o 0,3 proc. do 109,16, choć w trakcie sesji znajdował się bliżej 109,5.

Po wypowiedzi Trumpa umocniły się obligacje na rynkach bazowych.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 1 pb. (vs +2 pb. wcześniej) do 1,91 proc. Dochodowość 10-letniego bunda spada o 3 pb. do -0,26 proc.

Złoto odrabia 0,5-proc. straty i jest kwotowane na COMEX bez większych zmian po 1.465 USD za uncję.

Polityka FED jest lekko akomodacyjna i należy sprawdzić, jak wpłynie to na gospodarkę - powiedział w piątek szef Fedu z Atlanty Raphael Bostic.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w listopadzie wyniósł 95,7 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 95,5 pkt., tyle samo co w poprzednim miesiącu.

O 17.45 wystąpi prezes Fed z San Francisco Mary Daly, a o 2.00 prezes Fed z Nowego Jorku - John Williams.

NIEMCY NIE POTRZEBUJĄ STYMULACJI FISKALNEJ - MINISTER

Niemcy nie potrzebują stymulacji fiskalnej, gdyż ich gospodarka nie jest w recesji, jedynie przechodzi okres tymczasowego spowolnienia - powiedział w piątek niemiecki minister finansów Olaf Scholz.

"Zatrudnienie znajduje się na historycznych maksimach (...). Mamy bardzo ekspansywną politykę finansową i historycznie wysokie inwestycje publiczne" - dodał.

MOŻLIWOŚCI LUZOWANIA POLITYKI EBC KOŃCZĄ SIĘ - VASLE, EBC

Możliwości luzowania polityki monetarnej przez EBC kończą się, przy czym stopy procentowe w eurozonie powinny pozostać na niskim poziomie przez dłuższy okres - powiedział w piątek członek Rady Prezesów EBC Bostjan Vasle.

"Mamy świadomość, że przestrzeń do zastosowania kolejnych instrumentów prawdopodobnie kurczy się. Zastosowanie nowych działań mogłoby skutkować tym, że ich skuteczność byłaby niższa, a negatywne efekty większe" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Ostatnie wiadomości