PGE podpisze wkrótce umowę dot. farmy PV o mocy do 60 MW w Bełchatowie (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 lis 2019, 19:44

PGE podpisze wkrótce umowę dot. farmy PV o mocy do 60 MW w Bełchatowie (opis)

PGE Energia Odnawialna i PGE GiEK planują wkrótce podpisać umowę dotyczącą farmy fotowoltaicznej na gruntach w Bełchatowie o mocy nawet 60 MW - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.

"Jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Polsce i potwierdzają to realizowane przez nas inwestycje. Trwają intensywne prace w związku z wyborem partnera do realizacji programu farm wiatrowych na Bałtyku, nawiązujemy również współpracę z największymi polskimi właścicielami gruntów, takimi jak PKP czy KGHM Polska Miedź, przy realizacji naszego ambitnego programu PV. W najbliższym czasie podpisana zostanie również umowa pomiędzy PGE Energia Odnawialna i PGE GiEK dotycząca instalacji paneli fotowoltaicznych na gruntach wykorzystywanych do tej pory jako składowisko odpadów paleniskowych, powstałych w Elektrowni Bełchatów. Moc farmy może sięgnąć nawet 60 MW. Konsekwentnie wzmacniamy tym samym naszą pozycję lidera w sektorze odnawialnych źródeł energii" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Henryk Baranowski.

Celem PGE jest osiągnięcie 2,5 GW mocy fotowoltaicznych w perspektywie 2030 r.

PGE nawiązała już współpracę z wiodącymi właścicielami gruntów w Polsce. Grupa podpisała listy intencyjne z Grupą Azoty i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”, PKP Polskimi Kolejami Państwowymi oraz KGHM Polska Miedź, zakładające wykorzystanie gruntów tych firm pod kolejne inwestycje w panele fotowoltaiczne.

Pod koniec września PGE informowała, że zidentyfikowała tereny pozwalające na budowę mocy fotowoltaicznych na poziomie ok. 750 MW. Zapowiadała wtedy, że planuje pierwszy istotny przyrost mocy PV w 2021 r.

PGE poinformowała we wtorkowym komunikacie prasowym, że kontynuuje poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2.545 MW, stanowiących pierwszy etap programu offshore grupy.

Niedawno grupa PGE do kolejnego etapu, czyli negocjacji dokumentów transakcyjnych umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej, zaprosiła firmę Ørsted. Docelowo PGE zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych tj. Baltica 2 i Baltica 3, w ramach których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture.

"Jednocześnie kontynuowane są prace w obszarze technicznym projektów Baltica 2 i Baltica 3, między innymi: pomiary wietrzności, działania w obszarze planistyki, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozyskania danych geofizycznych. Ogłoszono także postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy wstępnego badania dna morskiego. Równolegle podpisany został list intencyjny z PKN Orlen o współpracy przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej" - napisano.

PGE podała, że trwają też prace na budowie inwestycji Klaster, na którą składają się trzy lądowe farmy wiatrowe (Starza, Rybice i Karnice II) o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW i rocznej produkcji na poziomie ok. 277 GWh.

Na farmie Karnice II we wrześniu zakończył się już montaż wszystkich 10 turbin. Aktualnie trwają prace związane z instalacją wewnętrznego wyposażenia. Zgodnie z harmonogramem turbiny te przejdą testy w grudniu tego roku. Na dwóch pozostałych farmach – Rybice i Starza – trwają dostawy i montaż kolejnych turbin. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie (PnU) dla wszystkich farm planowane jest na koniec I kwartału 2020 r. Realizacja projektu pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych grupy PGE o 18 proc. do blisko 650 MW.

(PAP Biznes), #PGE

pel/ osz/

Zobacz także: PGE Polska Grupa Energetyczna SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości