Skrót wiadomości - wtorek, 12 listopada, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 lis 2019, 17:38

Skrót wiadomości - wtorek, 12 listopada, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2020 r. wyniesie 2,8 proc., zaś inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 2,6 proc. - wynika z listopadowej projekcji NBP. W porównaniu do lipcowej projekcji, obniżono ścieżkę tempa wzrostu PKB, podwyższono natomiast prognozę inflacji na 2019 r. i obniżono na 2020 r.

Bilans ryzyka dla dynamiki PKB, a w mniejszym stopniu dla ścieżki CPI, skierowany jest w dół - wynika z listopadowego "Raportu o inflacji" NBP.

15-proc. podwyżka płacy minimalnej podbije w 2020 roku CPI o 0,1 pkt. proc., a w 2021 r. - o 0,3 pkt. proc. - powiedział na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Według prognoz NBP inflacja nie przebije 3,5 proc. - powiedział na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Niższa presja popytowa zrównoważy wzrost inflacji bazowej związany z podwyżkami płacy minimalnej - powiedział na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

W III kw. 2019 r. wzrost PKB Polski wyniesie 4,0 proc., a w IV kw. 3,9 proc. - poinformował na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Liczba rejestracji firm w III kw. spadła o 2,6 proc. rdr do 87,79 tys. - podał we wtorek GUS.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski we wrześniu 2019 r. spadł o 0,87 proc. rdr, a mdm spadł o 0,09 i wyniósł 98,98 pkt. - podała we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w październiku 2019 roku spadł wobec wrześniowego odczytu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w październiku w Polsce poprawiła się - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W IV kwartale nastąpiło w Polsce pogorszenie koniunktury w budownictwie - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła w okresie VII-IX 3,8 proc., wobec 3,9 proc. w VI-VIII - podało w komunikacie biuro statystyczne.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w X 98 pkt. wobec 96 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w XI bardzo mocno się poprawiło - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł -2,1 pkt. wobec -22,8 pkt. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano mocniejszy od prognoz wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W X indeks ten wyniósł 102,4 pkt. wobec 101,8 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

W 2019 roku można spodziewać się pogorszenia wyniku sektora finansów publicznych - napisał NBP w Raporcie o Inflacji.

Listopadowa projekcja NBP uwzględnia podwyżkę cen prądu dla gospodarstw domowych w '20 i '21 r. po 8 proc. rocznie - powiedział na konferencji dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostami indeksów małych i średnich spółek, jednak benchmarki największych podmiotów, jak i szerokiego rynku poszły lekko w dół. W WIG20 najmocniej zyskały notowania Dino Polska, a najwięcej stracił kurs JSW.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,29 proc. do 2248,81 pkt., WIG zniżkował o 0,1 proc. do 59.141,35 pkt., mWIG40 zyskał 0,6 proc. do 3.780,28 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,4 proc. do 11.545,41 pkt.

SPÓŁKI

Aktualny portfel zamówień grupy Polimex-Mostostal pomniejszony o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów wynosi ok. 2,19 mld zł - podała spółka w raporcie. Po trzech kwartałach 2019 roku grupa miała 574 tys. zł zysku netto, wobec 9,79 mln zł straty netto rok wcześniej.

Zysk netto Benefit Systems spadł rok do roku o 3,5 proc. do 26,8 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 21,2 mln zł.

KNF zaleciła utrzymywanie przez grupę PKO BP funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na zabezpieczenia ryzyka, wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, na poziomie grupy w wysokości 0,36 pkt. proc., ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego - podał bank w komunikacie.

CEZ chce w 2019 roku osiągnąć 58 mld CZK EBITDA i od 17 do 18 mld CZK skorygowanego zysku netto - podała spółka w prezentacji.

Grupa CEZ chce sfinalizować sprzedaż aktywów w Polsce w 2021 r. - podała spółka w prezentacji.

PGE Dystrybucja pozyskała w trzech kwartałach 2019 roku 8.102 klientów na zasadzie TPA (zasada dostępu stron trzecich - PAP) - podało URE w komunikacie.

Grupa MOL sfinalizowała przejęcie Aurora Group, produkującej mieszanki tworzyw sztucznych - podał MOL w komunikacie prasowym. MOL i Aurora zamierzają nadal rozwijać biznes w Niemczech, planują też ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej.

Benefit Systems spodziewa się, że efekty optymalizacji segmentu fitness będą bardziej widoczne w wynikach w czwartym kwartale i pierwszym półroczu 2020 roku - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki. Benefit chce w kolejnych latach otwierać w Polsce 5-10 nowych klubów rocznie, raczej będzie to wzrost organiczny. Segment zagraniczny grupy ma być rentowny w 2021 roku.

Akcjonariusze Work Service nie podjęli uchwał dotyczących emisji akcji i obligacji zamiennych na akcje - podała spółka w uchwałach po wtorkowym walnym zgromadzeniu.

Lokum Deweloper ustanowił program emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mln zł - podała spółka w komunikacie. Środki z emisji przeznaczone zostaną na realizację projektów deweloperskich oraz na finansowanie zakupu gruntów pod nowe projekty.

XTPL rozpoczęło współpracę z producentem wyświetlaczy - chińskim koncernem BOE - podała spółka w komunikacie. Zawarta ze spółką zależną koncernu - Hefei BOE Joint Technology -umowa dotyczy przeprowadzenia ewaluacji technologii XTPL.

Konsorcjum Stali planuje skup nie więcej niż 448.413 akcji własnych po cenie 26 zł za jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty może w najbliższych dniach osłabić się do poziomu 4,29 za euro - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek mogą na przestrzeni tygodnia spaść do poziomu 2,1 proc., przy stabilnym krótkim końcu krzywej dochodowości.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2788 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1015 USD i 120,24 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA drożeje, po zniżce na poniedziałkowej sesji o 0,7 proc., pomimo sygnałów, że kraje OPEC+ nie pogłębią cięć w dostawach surowca - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie zyskuje. Metal w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec poniedziałkowego zamknięcia na poziomie 5.878,50 USD/t - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,60 proc. do 2,6795 USD za funt.

OPINIE, PROGNOZY

Znaczące pogorszenie nastrojów w przemyśle i nastrojów konsumenckich zwiększyłoby prawdopodobieństwo dokonania obniżki stóp proc. przez NBP - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, stosunkowo niski poziom stóp proc. jest korzystny i ich ewentualna obniżka nie powinna być znacząca.

Zysk netto Benefit Systems wyniósł w III kw. 26,8 mln zł i był 26 proc. powyżej oczekiwań rynku. Analitycy zwracają uwagę na poprawę marży brutto i dyscyplinę kosztową spółki. Po otwarciu wtorkowej sesji kurs akcji spółki rośnie o 9 proc.

Wzrost płacy minimalnej zgodny z zapowiedziami PiS będzie miał umiarkowany na inflację CPI i wyniesie po ok.+ 0,2 pkt. proc. w latach 2020-2021 – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole.

Alternatywne platformy obrotu, w tym typu dark pools, mogą przyczyniać się do przeniesienia na nie części obrotu z warszawskiej giełdy, ale ryzyko wydaje się umiarkowane – uważa członek zarządu Erste Securities Bartosz Świdziński.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Po trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek w południowo-wschodniej Francji, trzy reaktory w elektrowni jądrowej Cruas w departamencie Ardeche zostaną wyłączone, aby umożliwić audyt urządzeń – poinformowały we wtorek lokalne władze.

23 listopada nastąpi tymczasowe wyłączenie wielkiego pieca w krakowskiej hucie - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes spółki Geert Verbeeck.

W trzecim kwartale punktualnie do stacji docelowej przyjechało ponad 92,2 proc. wszystkich pociągów pasażerskich. To nieznacznie mniej niż kwartał wcześniej, kiedy punktualnych było 92,8 proc. pasażerskich składów - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Urząd Transportu Kolejowego.

W czwartek Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), którego akcjonariuszami są państwa UE, ma omówić propozycję wycofania się banku z kredytowania inwestycji gazowych. Możliwa jest ostateczna decyzja w tej sprawie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję rządu. Jak podsumował, dotrzymywanie słowa przez rząd przełożyło się na godniejsze życie polskich rodzin.

Elżbieta Witek (PiS) została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji, była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko. Witek zdobyła 314 głosów, poparli ją politycy PiS, SLD i PSL, Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja.

Ryszard Terlecki ponownie będzie kierował klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości - zdecydowali parlamentarzyści PiS podczas wtorkowego posiedzenia swojego klubu.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji prezydent Andrzej Duda podszedł do parlamentarzystów zasiadających w pierwszym rzędzie poselskich ław - posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, PSL, Konfederacji oraz PiS - i podał im rękę. Apelował przy tym o zgodę.

Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - apelował do posłów podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji prezydent Andrzej Duda. Chciałbym, żeby ocena pracy Wysokiej Izby w polskim społeczeństwie rosła - mówił.

Na baczność, z ręką na sercu, z gestem Victorii, z szalikiem z napisem "Konstytucja", z egzemplarzem ustawy zasadniczej w ręku, a nawet z zaciśniętą pięścią - tak posłowie IX kadencji składali we wtorek ślubowanie.

Zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich; Polacy dali temu wyraz wybierając najbardziej reprezentatywny Sejm czasów najnowszych - mówił we wtorek marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS) podczas inauguracyjnego posiedzenia izby.

Po wysłuchaniu oświadczeń partii oraz kół poselskich, podsumowałbym to tak - koniec opozycji totalnej; jeśli tak będzie, to będzie to wielki postęp w naszym życiu publicznym, proszę, aby nie były to tylko słowa - powiedział we wtorek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Cieszę się, że w Senacie jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne; wierzę w to, że to będzie dobra kadencja - powiedział prezydent Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu Senatu. Ocenił, iż "niewykluczone, iż będzie to senat trudny", bo nie ma jednoznacznej większości.

Mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem - mówiła we wtorek podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji marszałek senior Barbara Borys-Damięcka.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz został przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska - przekazał we wtorek PAP poseł tego klubu Paweł Kukiz.

Powołano Radę Koalicji Polskiej, w której skład wchodzą szefowie poszczególnych ugrupowań; szefem Rady został wybrany Paweł Kukiz - poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Expose premiera Mateusza Morawieckiego będzie prawdopodobnie we wtorek, 19 listopada - powiedział w TVP I, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jeżeli Grzegorz Schetyna zdecyduje się kandydować na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, będę jego konkurentem - oświadczył we wtorek rano senator-elekt PO - KO, b. minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według niego przewodnictwo Schetyny zostało już "rozliczone" w przegranych wyborach.

Sąd Najwyższy postanowił we wtorek o pozostawieniu bez dalszego biegu dwóch ostatnich protestów złożonych przez pełnomocnika KW PiS, które dotyczyły wyborów do Senatu - przekazał zespół prasowy SN. W protestach chodziło o okręgi nr 95 (Ostrów Wlkp.) i 96 (Kalisz).

Z mową nienawiści spotkało się 57 proc. ankietowanych Polaków – podało Centrum Badania Opinii Społecznej w opublikowanym we wtorek komunikacie.

Nie nam oceniać, czy zarzuty ws. dyrektora są słuszne; poprosiliśmy go, aby na czas ich wyjaśnienia nie pełnił funkcji - poinformowała we wtorek zastępczyni dyrektora ds. literackich i organizacyjnych Teatru Bagatela w Krakowie Renata Derejczyk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump rozmawiali telefonicznie na temat sytuacji w Syrii, Iranie oraz na temat NATO. Francuski prezydent poinformował, że obaj przywódcy planują spotkać się przed grudniowym szczytem NATO w Londynie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł we wtorek, że Turcja może zwolnić wszystkich więźniów dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) i wysłać ich do Europy w reakcji na gotowość UE do nałożenia sankcji za tureckie wiercenia wokół Cypru.

Przedstawiciel francuskiej skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) wezwał we wtorek UE, aby "stanowczo i ostatecznie odmówiła" potencjalnego przyjęcia do Unii Turcji, która dzień wcześniej zaczęła odsyłać do krajów ojczystych zagranicznych dżihadystów.

Przywódca socjalistów i premier Hiszpanii Pedro Sanchez, którego partia PSOE wygrała niedzielne wybory, podpisał we wtorek wstępne porozumienie koalicyjne z lewicową Unidas Podemos (UP) w nadziei na utworzenie - jak zapowiedział - "progresywnego rządu".

Regionalny parlament Katalonii zatwierdził we wtorek ustawę, popierającą dążenie tego regionu do odłączenia się od Hiszpanii. Dokument stwierdza, że mieszkańcy Katalonii mają prawo do samostanowienia.

Francuska żandarmeria usunęła we wtorek rano przy użyciu pałek i gazu łzawiącego kilkuset katalońskich separatystów blokujących drogę na granicy z Hiszpanią. Trwający od poniedziałku protest wciąż kontynuowany jest po hiszpańskiej stronie granicy.

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy poinformowała we wtorek, że padła ofiarą "wyrafinowanego cyberataku na dużą skalę", ale zapewniła, że nie powiódł się on i żadne wrażliwe dane nie zostały wykradzione.

Komisja prawna PE nie dopatrzyła się konfliktu interesów i dała we wtorek zielone światło na przesłuchanie trójce kandydatów do Komisji Europejskiej. Reprezentant Francji przeszedł dzięki przewadze jednego głosu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP z PE.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego nie da efektów, jeśli nie będzie przygotowane i że "spotkanie dla samego spotkania" nie przyniesie korzyści.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek na Twitterze, że w tym tygodniu opublikuje stenogram swojej pierwszej telefonicznej rozmowy, przeprowadzonej w kwietniu br., z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nie jest to jednak rozmowa, która stała się powodem procedury impeachmentu.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, po ustąpieniu prezydenta Boliwii Evo Moralesa, że wydarzenia w tym kraju to silny sygnał dla nielegalnych reżimów w Wenezueli i Nikaragui - relacjonuje Reuters.

Naczelny dowódca boliwijskiej armii gen. William Kaliman oświadczył, że wojsko wesprze policję w zapewnianiu porządku "aby uniknąć przelewu krwi". Na ulicach miast dochodzi do walk zwlenników i przeciwników byłego prezydenta Evo Moralesa, który udał się do Meksyku. Morales, jak informują lokalne media odleciał w poniedziałek późnym wieczorem czasu lokalnego do Meksyku, który udzielił mu azylu, na pokładzie meksykańskiego samolotu wojskowego.

Syreny alarmowe rozległy się we wtorek w środkowym Izraelu, w tym w Tel Awiwie, w związku z ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy - poinformowała izraelska armia. W kierunku terytorium Izraela wystrzelono serię rakiet, które przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela oceniło we wtorek, że "zdecydowanie odrzuca" orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE o tym, że produkty spożywcze pochodzące z osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych muszą być odpowiednio oznaczane.

Jeden z czołowych dowódców wspieranego przez Iran radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad zginął we wtorek nad ranem w Strefie Gazy w rezultacie precyzyjnego izraelskiego ataku lotniczego - poinformowały miejscowe źródła.

Niemiecki dziennik "Bild" kwestionuje rozpowszechnione przekonanie, że samochody elektryczne są przyjazne dla klimatu. Sama produkcja baterii do nich jest wyjątkowo nieekologiczna. Dodatkowo koncerny samochodowe są skłonne do przemilczania niewygodnych informacji.

Tak zwana acqua alta, zalewająca Wenecję, osiągnęła we wtorek wysoki poziom 127 centymetrów, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej poziom wewnątrz świątyni sięgnął 70 centymetrów.

Hakerzy we wtorek po południu ponownie zaatakowali brytyjską Partię Pracy - podał Reuters za źródłami w ugrupowaniu. Był to już drugi cyberatak na tę partię w ciągu dwóch dni; nastąpił zaledwie kilka godzin po tym, jak poinformowała ona o odparciu pierwszego.

Znany artysta estradowy, satyryk, aktor i prezenter telewizyjny, a prywatnie mąż piosenkarki Ałły Pugaczowej, Maksim Gałkin podczas występu w Nowosybirsku powiedział, że państwowa telewizja wróciła do czasów radzieckich, a prezydent Władimir Putin "myślami podbija Marsa" i jest mu "nudno" z Rosjanami.

Starcia pomiędzy prodemokratycznymi demonstrantami a policją trwają we wtorek wieczorem w wielu częściach Hongkongu, w tym na kampusie Uniwersytetu Chińskiego (CUHK), gdzie studenci rzucali koktajle Mołotowa, a policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul. (PAP Biznes)

gor/ ana/ asa/

Ostatnie wiadomości