XTPL rozpoczęło współpracę ze światowym gigantem rynku wyświetlaczy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 lis 2019, 15:48

XTPL rozpoczęło współpracę ze światowym gigantem rynku wyświetlaczy

Przełomowa technologia ultraprecyzyjnego nanodruku XTPL na celowniku BOE – jednego z czołowych światowych graczy na rynku wyświetlaczy. Oba podmioty podpisały umowę (ang. TEA – Technology Evaluation Agreement), uruchamiającą ewaluację technologii XTPL przez chińskiego partnera. Obecny etap współpracy ma na celu potwierdzenie parametrów technologii XTPL oraz zdefiniowanie zakresu modyfikacji koniecznych do przeprowadzenia pod kątem zaspokojenia potrzeby technologicznej BOE. Przychody BOE w 2018 r. wyniosły 13,9 mld USD (97,1 mld juanów chińskich).

Zgodnie z deklaracjami chińskiego partnera, następstwem sukcesu w tym etapie będą negocjacje biznesowe z XTPL mające na celu podpisanie komercyjnego kontraktu.

XTPL partnerem dla globalnych liderów

- Umowa z BOE potwierdza, że technologia XTPL jest w obszarze zainteresowań największych światowych producentów wyświetlaczy. Liderzy tego sektora chcą z nami bezpośrednio współpracować i wychodzą z inicjatywą. BOE zgłosiło się do nas podczas tegorocznych targów branżowych Display Week w Kalifornii. Producent ten chce dzięki naszej technologii poprawić przewodność elektryczną w nowych generacjach wyświetlaczy. Nawiązanie współpracy poszerza obszar zastosowania naszej technologii w tej branży - tłumaczy dr Filip Granek, prezes XTPL.

Chińskie BOE (https://www.boe.com/en/) to światowy lider w produkcji nowoczesnych wyświetlaczy. To również jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie – tylko w 2018 r. złożyła 9585 patentów (w sumie ma ich na koncie ponad 70 tys.), dzięki czemu zajęła 17. miejsce wśród największych firm patentowych wg USPTO (Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych). Zeszłoroczne przychody BOE wyniosły 13,9 mld USD.

- XTPL zaoferuje chińskiemu partnerowi technologię umożliwiającą tworzenie transparentnych siatek przewodzących poprawiających przewodność elektryczną w nowych generacjach wyświetlaczy. Częściowo to rozwiązanie technologiczne rozwinęliśmy już w ramach prac nad technologią dedykowaną do rynku naprawy defektów w branży wyświetlaczy oraz do rynku inteligentnego szkła. Mniejszy jest zatem zakres wstępnych prac badawczo – rozwojowych, które wymagane są by dostosować technologię bazową do konkretnego pola aplikacyjnego. To pozwoli naszej spółce na rozpoczęcie projektu proof of concept z BOE na wyższym poziomie zaawansowania. W konsekwencji może to istotnie przyczynić się do zwiększenia dynamiki realizacji projektu. Należy oczywiście pamiętać, że w przypadku komercjalizacji technologii typu deep-tech są to złożone i wieloetapowe procesy, gdzie nic nie dzieje się z dnia na dzień.– dodaje dr Filip Granek.

Po spełnieniu wszystkich wymogów specyfikacji technologicznej BOE nastąpi przejście do kolejnego etapu w procesie komercjalizacji. Celem następnej fazy (ang. design in) będzie dopasowanie technologii do konkretnych wymagań procesu produkcyjnego partnera. Jednocześnie BOE zadeklarowało, iż w przypadku sukcesu realizowanego projektu kolejnym etapem będzie rozpoczęcie negocjacji dotyczących głównych założeń biznesowych współpracy komercyjnej.

O Spółce:

XTPL to najbardziej precyzyjna technologia druku na świecie, mająca zastosowanie w szybko rosnącym rynku elektroniki. Metoda XTPL jest unikatowa ze względu na połączenie kilku cech: jest to metoda addytywna – pozwalająca na znaczne oszczędności czasu oraz materiału, umożliwiająca wykorzystanie zalet druku – takich jak skalowalność, efektywność kosztowa, prostota i szybkość – do produkcji zaawansowanych urządzeń dzięki niespotykanej dotąd precyzji (rozmiar struktur 1-8 mikrometrów) oraz bez konieczności użycia pola elektrycznego. Obecnie spółka koncentruje się na komercjalizacji technologii w dwóch polach aplikacyjnych. Pierwszym są wyświetlacze – tu XTPL zamierza najpierw zaoferować technologię naprawy defektów (ang. open defect repair) struktur przewodzących odpowiedzialnych między innymi za występowanie tzw. martwych pikseli, powstających w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy jeszcze na etapie produkcji. W kolejnych krokach spółka planuje dostarczyć tej branży rozwiązania umożliwiające znaczące podniesienie rozdzielczości nowej klasy wyświetlaczy oraz pozwalające na wytwarzanie wyświetlaczy na giętkich podłożach. Drugim potencjalnym polem aplikacyjnym dla XTPL jest rynek inteligentnego szkła (ang. smart glass). W dalszej perspektywie XTPL zamierza rozwijać swoje platformowe rozwiązanie dla kolejnych segmentów rynku. Technologia spółki może zostać wdrożona w branży półprzewodników, jako poszukiwana przez rynek alternatywa dla fotolitografii, a także m.in. ułatwić produkcję innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych, zaawansowanych płytek PCB, funkcjonalnych i efektywnych biosensorów, czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Postęp technologiczny, w którym istotną rolę ma odegrać XTPL, polega na umożliwieniu produkcji złożonych i skomplikowanych urządzeń elektronicznych za pomocą efektywnych kosztowo i skalowalnych metod druku

Źródło: Spółka, #XTP

Zobacz także: XTPL SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości