GTC przygotowuje kolejne projekty; za '19 chce wypłacić wyższą dywidendę (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 lis 2019, 12:40

GTC przygotowuje kolejne projekty; za '19 chce wypłacić wyższą dywidendę (wywiad)

Grupa Globe Trade Centre ma w budowie pięć projektów, przygotowuje kolejne trzy na pierwszą połowę 2020 roku. Chce wypłacić dywidendę za 2019 rok na poziomie wyższym niż za 2018 rok - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu.

"Będziemy chcieli wypłacić dywidendę za 2019 rok. Chcielibyśmy, by była wyższa niż za 2018 rok. Widać już w trzecim kwartale, a będzie widać jeszcze bardziej w czwartym, że akumulujemy dużo gotówki. Mamy dużo środków, będzie ich więcej dzięki sprzedaży aktywów" - powiedział PAP Biznes Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC.

Za 2018 rok GTC wypłaciło 0,37 zł dywidendy na akcję, dając akcjonariuszom wybór pomiędzy otrzymaniem dywidendy w formie objęcia nowych akcji lub otrzymania gotówki. Dywidenda gotówkowa wyniosła 37,6 mln euro. Wyemitowano też 2.018.126 akcji serii N na rzecz pozostałych akcjonariuszy.

We wrześniu tego roku spółka sfinalizowała sprzedaż White House, biurowca o powierzchni 21,6 tys. m kw. w Budapeszcie, za ok. 71 mln euro.

"Sprzedaliśmy White House z dużym zyskiem. Jesteśmy w procesie sprzedaży z dużym zyskiem budynku Neptun, planujemy sfinalizować transakcję jeszcze w tym miesiącu. Mogą być też kolejne transakcje sprzedaży aktywów w przyszłości, ale nie mamy jeszcze nic konkretnego w planach. Możemy rozważyć sprzedaż jeszcze 1-2 aktywów, w zależności od ofert" - powiedział Boniel.

Poinformował, że z akwizycjami spółka czeka na odpowiedni moment.

Jak powiedział, priorytetem GTC na 2020 rok jest ukończenie projektów, które są w budowie.

"Wszystkie mają dobre wskaźniki wynajęcia, choć jeszcze nie 100 proc. Mamy pięć projektów w budowie, przygotowujemy kolejne. Planujemy kolejne trzy w pierwszej połowie roku, w tym City Rose Park w Bukareszcie" - powiedział Erez Boniel.

"Mamy też w planach na przyszły rok dalsze refinansowanie inwestycji. Priorytetem jest refinansowanie Galerii Jurajskiej w I kwartale 2020 roku" - dodał.

W listopadzie 2019 r. spółka wyemitowała obligacje, denominowane w złotych, na łączną kwotę 220 mln zł, które mają zostać spłacone w trzech równych transzach od listopada 2022 r. do listopada 2023 r.

GTC nie planuje na razie kolejnych emisji obligacji.

"Zobaczymy w przyszłym roku" - powiedział Boniel.

Prezes Thomas Kurzmann ocenił, że w stolicach regionów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest jeszcze dużo przestrzeni na wzrost wartości.

"Na rynkach jest bardzo silny popyt, więc wysoki wskaźnik wynajęcia prowadzi do wzrostu czynszów, co widać w Budapeszcie. Jest też kompresja stóp kapitalizacji, która może się jeszcze pogłębić. Wielu inwestorów zagranicznych wchodzi na rynki regionu. My kupowaliśmy działki i budynki w tych krajach już kilka lat temu po dobrych, rozsądnych cenach i to nam teraz pomaga, nie musimy drogo kupować. Jesteśmy gotowi, by ruszyć z inwestycjami" - powiedział prezes.

Ocenił, że na rynku najmu popyt jest wyjątkowo wysoki.

"Jeśli ma się dobre aktywa, to nie ma problemu ze znalezieniem najemców. Dotyczy to zarówno rynku biurowego, jak i handlowego. Obroty w galeriach rosną, co wspiera poziomy czynszów" - powiedział Kurzmann.

Jak dodał, na rynku kapitałowym widać z kolei ograniczony popyt na galerie handlowe ze strony inwestorów. Nie ma nowych transakcji w sektorze handlowym, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie.

Jego zdaniem w przyszłym roku można spodziewać się wzrostu stawek czynszów.

"Oczekujemy, że stawki najmu wzrosną w przyszłym roku. W Polsce w mniejszych miastach są stabilne, w Warszawie, Budapeszcie i innych dużych miastach regionu rosną" - powiedział prezes.

Zauważył, że jest duża presja na wzrost kosztów budowy.

"Staramy się ustalać z generalnymi wykonawcami stałe stawki, bo rynek jest dynamiczny. Procentują też dobre relacje z wykonawcami" - powiedział Kurzmann.

Dodał, że rosną też koszty pracy i koszty mediów, w tym koszty energii. Jak powiedział, spółka poprawiła efektywność energetyczną większości swoich budynków.

Pytany, na jakim etapie jest rozpoczęty w ubiegłym roku proces przeglądu opcji przez głównego właściciela spółki - Lone Star, odpowiedział: "Nie wydaje się, by coś nowego się działo w sprawie Lone Star. Myślę, że Lone Star nadal rozważa różne opcje i - wydaje się - że jedną z opcji jest pozostanie w spółce".

Grupa GTC jest wiodącym deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości komercyjnych, koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz pięciu stolicach Europy Południowej i Wschodniej. Prowadzi działalność w Polsce, Budapeszcie, Belgradzie, Bukareszcie, Zagrzebiu i Sofii.

W ciągu trzech kwartałów przychody GTC z najmu i usług wzrosły do 125 mln euro ze 111 mln euro rok wcześniej. Marża brutto z wynajmu wzrosła o 13 proc. do 94 mln euro. Wskaźnik wynajęcia został utrzymany na poziomie 94 proc.

Wskaźnik EPRA NAV wzrósł na koniec września 2019 roku o 2 proc. do 1.191 mln euro, przy EPRA NAV na akcję w wysokości 2,45 euro.

Zysk netto z aktualizacji wartości aktywów wyniósł w trzech kwartałach tego roku 22 mln euro wobec 31 mln euro w 9 miesiącach roku 2018.

Fundusze z działalności operacyjnej (FFO I) wyniosły 52 mln euro w porównaniu do 46 mln euro w 9 miesiącach roku 2018.

Na koniec września saldo środków pieniężnych wyniosło 152 mln euro.

Anna Pełka

(PAP Biznes), #GTC

pel/ asa/

Zobacz także: Globe Trade Centre SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości