Skrót wiadomości - piątek, 15 listopada. 17.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 lis 2019, 17:31

Skrót wiadomości - piątek, 15 listopada. 17.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr w październiku 2019 roku wyniosła 2,4 proc., tak jak we wrześniu - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

Ceny liczone według HICP w Polsce w październiku 2019 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 2,3 proc. wobec wzrostu o 2,4 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Saldo C/A w Polsce nie odbiega zasadniczo od poziomu strukturalnego, czyli hipotetycznego poziomu, który wynika ze zmiennych makroekonomicznych oraz demograficznych w średnim i długim okresie - napisali w artykule dla Obserwatora Finansowego eksperci Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Kamila Kuziemska-Pawlak i Jakub Mućk.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,7 proc. w X w ujęciu rdr, po wzroście we IX o 0,8 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Nadwyżka w handlu strefy euro we IX wyniosła 18,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 14,7 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Produkcja przemysłowa w Japonii we IX wzrosła o 1,7 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowym wyliczeniu.

Produkcja przemysłowa w USA w X spadła o 0,8 mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano -0,4 proc. mdm, wobec -0,3 proc. we wrześniu, po korekcie z -0,4 proc. Przetwórstwo przemysłowe w X spadło o 0,6 proc. Prognozowano -0,7 proc., wobec -0,5 proc. miesiąc wcześniej.

BUDŻET, DŁUG

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS jest elementem stabilności budżetu; PiS chce, żeby projekt został uchwalony i będzie przekonywał do jego poparcia swoich koalicjantów - powiedział w piątek w radiu Zet rzecznik rządu Piotr Müller.

Kwestie zdrowotne w społeczeństwie przemawiają za podwyższaniem cen alkoholu i papierosów - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.

Nie jest tak, że podwyższając akcyzę na alkohol chcemy tylko i wyłącznie osiągać dodatkowe wpływy do budżetu, chociaż one oczywiście będą. Chodzi też o to, żeby zmienić trochę strukturę spożycia tych napojów przez Polaków - mówił w piątek wicepremier Jacek Sasin.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec października 2019 r. wyniósł łącznie 2.706,5 mln euro wobec 2.024,4 mln euro na koniec września - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

W piątek na warszawskim parkiecie panował zróżnicowany obraz – WIG20 i WIG zyskały, pozostałe główne indeksy giełdowe spadły. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Dino Polska, Orange i CCC.

Zamknięcie: WIG20 2.233,87 pkt. (0,35 proc.), WIG 58.751,67 pkt.(0,22 proc.).

SPÓŁKI

Zarząd PGNiG, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, przekazał do PAO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Tauron pracuje nad programem dla segmentu wydobycie, którego wyniki są cały czas pod presją niskiego wydobycia - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes spółki Marek Wadowski.

Tauron nie podjął jeszcze decyzji o wyborze potencjalnych chętnych do kupna aktywów wydobywczych i ciepłowniczych grupy - poinformował wiceprezes Tauronu Marek Wadowski podczas piątkowej konferencji prasowej.

Grupa Energa z optymizmem patrzy na perspektywy czwartego kwartału i przyszłego roku - poinformował wiceprezes Energi Jacek Kościelniak.

Zysk netto grupy Energa, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w III kwartale 2019 roku 104 mln zł wobec 122 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. EBITDA wyniosła 484 mln zł, zgodnie z ostatnimi szacunkami.

Energa chciałaby wziąć udział w aukcji OZE z projektem fotowoltaicznym o mocy prawie 20 MW. Liczy na uzyskanie w drugim kwartale 2020 r. pozwolenia na użytkowanie dla farmy wiatrowej Przykona - poinformowali przedstawiciele grupy.

Grupa Globe Trade Centre ma w budowie pięć projektów, przygotowuje kolejne trzy na pierwszą połowę 2020 roku. Chce wypłacić dywidendę za 2019 rok na poziomie wyższym niż za 2018 rok - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej pozostaje w kontakcie z Prairie Mining ws. nawiązania potencjalnej współpracy dotyczącej projektów węglowych - poinformowała JSW w komunikacie. Jak podano, umowa o zachowaniu poufności wygasła 28 września, ale jej przedłużenie nie jest warunkiem niezbędnym do prowadzenia dalszych rozmów.

Apator odnotował w trzecim kwartale 14,4 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 17 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Narastająco od początku roku zysk netto j. d. grupy wyniósł 44,3 mln zł wobec 51,6 mln zł rok wcześniej.

Minvesta, największy akcjonariusz Quantum Software, zażądał zwołania walnego zgromadzenia spółki w celu podjęcia uchwały dotyczącej wypłaty dywidendy w kwocie 1,09 mln zł z niepodzielonej części zysku za 2018 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

P4, spółka zależna Play Communications podpisała umowę z Santander Bank Polska i PKO BP na ustanowienie programu emisji obligacji o wartości do 2 mld zł - poinformował Play Communications w komunikacie. Do pierwszej emisji ma dojść w ciągu trzech miesięcy.

Aplisens spodziewa się, że w 2019 r. zrealizuje założony w strategii wzrost przychodów do poziomu ok. 120 mln zł, głównie dzięki sprzedaży na rynku krajowym oraz krajów WNP - poinformowali przedstawiciele spółki na piątkowej konferencji. Zarząd ocenia, że prawdopodobnie nie uda się zrealizować zakładanych dynamik sprzedaży na rynku UE oraz pozostałych rynkach, ale w dłuższej perspektywie spodziewa się ich wzrostu.

APN Promise planuje wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2019 na akcję w wysokości 0,20 zł - podała spółka w komunikacie. Na zaliczkę trafi łącznie 1,99 mln zł.

P4, spółka zależna Play Communications, planuje emisję obligacji wartych do 750 mln zł w ramach pierwszej transzy programu o maksymalnej wartości 2 mld zł - wynika z warunków emisji przesłanych instytucjom finansowym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2807 - poinformował NBP.

2020 rok przyniesie wysoką zmienność na EUR/PLN, a wybicie się w górę pary z wieloletniej formacji klina powyżej 4,50, może doprowadzić do ruchu w kierunku szczytu z 2009 roku w okolicach 4,93 – uważa starszy strateg walutowy rynków wschodzących Rabobanku Piotr Matys w raporcie datowanym na 15 listopada.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1034 USD i 119,95 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy w USA odbiły się z najniższego poziomu w tym tygodniu. Inwestorzy analizują dane o amerykańskich zapasach paliw i śledzą informacje o rozmowach handlowych pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje wraz z innymi metalami przemysłowymi. To pierwszy wzrost notowań miedzi - po 5 dniach spadków. Metal w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,8 proc. - po 5.855,00 USD/t - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Przyjęta przez rząd w czwartek nowela ustawy akcyzowej, zakładająca wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń, podniesie dynamikę inflacji CPI w 2020 r. o ok. 0,25-0,3 pkt. proc. - oceniają ekonomiści.

Zaraportowane wyniki grupy Energa za III kwartał okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki i nie przyniosły większych zaskoczeń - oceniają analitycy.

W najbliższych dniach można spodziewać się niewielkiego wzrostu cen paliw, cena benzyny 95-oktanowej utrzyma się w przedziale 4,90-5,01 zł/ litr - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W najbliższych dniach średnie ceny oleju napędowego i gazu na stacjach mogą wzrosnąć o 5 groszy za litr - prognozują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polskie banki mogą mieć w najbliższych latach problemy w plasowaniu nowych emisji długu kwalifikowanego do MREL - ocenił Narodowy Bank Polski w raporcie o rozwoju systemu finansowego Polski w 2018 r.

Pod względem napływu kapitału do funduszy inwestycyjnych październik okazał się jednym z najlepszych miesięcy w tym roku - napisano w raporcie Analiz Online. Saldo wpłat i wypłat funduszy wyniosło prawie +1 mld zł.

Saldo wpłat i umorzeń funduszy wyniosło w październiku 2019 roku plus 1.129 mln zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem cyfryzacji kieruje do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Banki w najbliższych latach mogą zwiększać zaangażowanie inwestycje o wyższej dochodowości, a w szczególności w kredyty konsumpcyjne - ocenia NBP w raporcie.

W 2018 roku liczba Polaków przebywających na emigracji spadła o 3 proc. rdr - podał w piątkowym opracowaniu GUS.

Uprawnienia EUA w październiku zyskały na wartości ponad 3,56 proc. - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w październiku o 0,5 proc. do 262,3 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. Zdaniem analityków, jest to zasługa zarówno napływów netto do funduszy, jak i pozytywne wyniki zarządzania.

W 2020 Lasy Państwowe sprzedadzą 34 mln m sześc. drewna przedsiębiorstwom - podały Lasy w komunikacie.

Władze Iranu podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i o podwyżkach cen paliw - podała w piątek telewizja publiczna. Środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin - oświadczył Mohammad Bagher Nobakht z rządu.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Mateusz Morawiecki został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kluczowe resorty gospodarcze czekają zmiany instytucjonalne i personalne. Z dotychczasowej struktury rządu zniknęło ministerstwo inwestycji i rozwoju, resort przedsiębiorczości i technologii, ministerstwo energii, ale do administracji powrócił resort rozwoju. Nowe będą ministerstwa: aktywów państwowych, ds. klimatu i zarządzania funduszami.

Ministerstwem aktywów państwowych pokieruje wicepremier Jacek Sasin, Ministerstwem Finansów Tadeusz Kościński a Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Jadwiga Emilewicz została powołana na ministra rozwoju, Andrzej Adamczyk na ministra infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Zagórski został powołany na ministra cyfryzacji, a Marek Gróbarczyk na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Michał Kurtyka bedzie ministrem klimatu, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak ministrem funduszy i polityki regionalnej. Ponadto Michał Woś został powołany na ministra-członka Rady Ministrów. Docelowo zostanie on powołany na stanowisko ministra środowiska.

W poniedziałek mamy posiedzenie klubu Lewicy i wtedy będziemy mieli wspólne stanowisko dotyczące projektu PiS zniesienia 30-krotności składki na ZUS. W tej chwili rozmawiamy z ekspertami, nie podjęliśmy jeszcze decyzji - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Lewicy Anna-Maria Żukowska.

Klub Lewicy jest spójny, nie podzieli się w kwestii zniesienia 30-krotności składek ZUS - powiedział w piątek szef klubu Krzysztof Gawkowski. Ocenił też, że projekt złożony przez PiS to możliwość "pewnego wyrównania szans".

Premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose we wtorek 19 listopada - wynika z porządku dziennego posiedzenia Sejmu.

PiS zgłosił kandydatury Roberta Jastrzębskiego, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w piątek PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. To jedyne zgłoszone kandydatury na sędziów TK.

Lewica powołuje w Sejmie zespoły parlamentarne do spraw równouprawnienia społeczności LGBT, bezpieczeństwa ruchu drogowego i przyszłości pracy.

Zabierze się niepełnosprawnym mówiąc, że da się emerytom. Znowu dzieli się społeczeństwo - stwierdziła w czwartek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do poselskiego projektu ustawy ws. zmian w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Nie zastanawiam się nad kandydowaniem na prezydenta Polski - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). Zapowiada, że Izba Wyższa przestaje być maszynką do głosowania PiS, a pierwszą decyzją, będzie powrót flag Unii Europejskiej do foyer.

Zmarł abp Juliusz Paetz, metropolita poznański w latach 1996-2002 - poinformowała w piątek Archidiecezja Poznańska. Jak przekazano, pogrzeb odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.

Zatrzymany przez policję we współpracy z ABW 47-letni mieszkaniec Płocka (Mazowieckie), w mieszkaniu którego znaleziono materiały wybuchowe, chciał wysadzić cały blok. W mieszkaniu odkryto dużą ilość materiałów wybuchowych, które były przygotowane do detonacji - podała policja.

Teren wokół ogniska ASF koło Wschowy w woj. lubuskim zostanie ogrodzony i przeszukany - zapowiedział szef Lubuskiej Izby Rolniczej. W piątek ma się ukazać rozporządzenie o wyznaczeniu obszaru skażonego, obejmującego częściowo powiaty wschowski i nowosolski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W nowej, wybranej 12 grudnia Izbie Gmin klub poselski rządzącej Partii Konserwatywnej będzie zdecydowanie bardziej przychylny brexitowi. Ci posłowie, którzy najmocniej nie zgadzali się z polityką premiera Borisa Johnsona, nie zdecydowali się na start wyborach.

"Lotnictwo izraelskie atakuje z powietrza terrorystyczne cele zlokalizowane w Strefie Gazy" - poinformowało w piątek rano ministerstwo obrony Izraela za pośrednictwem WhatsApp. Ataki są reakcją na wystrzelenie ze Strefy Gazy pięciu pocisków w stronę Izraela.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wyraził w czwartek zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.

Według opublikowanego w piątek sondażu instytutu Demoskop dla "Aftonbladet" nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), osiągając 24 proc. poparcia, jest po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji.

Iran nie wzywa do eliminacji narodu żydowskiego, lecz uważa, że wyznawcy wszystkich religii powinni decydować o przyszłości Izraela - oświadczył w piątek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

Kilkaset sezonowych rekordów meteorologicznych pobiła fala arktycznego powietrza w USA. Od czwartku nad wschodnim wybrzeżem i Wielkimi Jeziorami rozpoczęło się ocieplenie, ale w tygodniu mrozów doświadczyło ponad 230 milionów Amerykanów.

70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się w piątek pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek. Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio zapowiedział w piątek, że wyśle listy do ambasad tego kraju na świecie z prośbą o zorganizowanie inicjatyw na rzecz Wenecji, która ucierpiała w wyniku powodzi. Otwarte też zostało konto, na które można wpłacać datki dla miasta.

W Hongkongu zmarł 70-letni mężczyzna, trafiony cegłą w głowę w czasie starcia pomiędzy antyrządowymi demonstrantami a przeciwnikami protestów. Policja oceniła w piątek, że nie brał on udziału w bójce. Sprawa traktowana jest jako morderstwo. (PAP Biznes)

asa/ osz/ gor/

Ostatnie wiadomości