DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zwyżkują; ceny ropy spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lis 2019, 14:42

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zwyżkują; ceny ropy spadają

Kontrakty w USA idą w górę, a indeksy w Europie są w większości na minusach. Inwestorzy czekają na nowe informacje ws. negocjacji handlowych USA-Chiny. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy idą w dół.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,218 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,26 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,25 proc.

W piątek wszystkie trzy główne indeksy osiągnęły historyczne rekordy.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,02 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,07 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,07 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,4 proc.

Akcje Qiagen wzrosły o 9 proc. po tym, jak firma potwierdziła, że bada możliwość sprzedaży po ostatnich oznakach zainteresowania ze strony innych podmiotów.

Notowania francuskiej spółki Wendel spadają o 1,5 proc. – Citigroup obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Dolar osłabia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 97,94 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,07 proc. do 1,1059.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,22 proc. do 109,04.

Kurs funta zwyżkuje o 0,48 proc. wobec dolara do 1,2959.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 2 pb do 1,85 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 2,33 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 23 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 28 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,32 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,15 proc. do 57,65 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,25 proc. do 63,13 USD/b.

NEGOCJACJE USA-CHINY

Wicepremier Chin Liu He, główny chiński negocjator, rozmawiał w sobotę z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem - poinformowało chińskie Ministerstwo Handlu.

"O konsultacje zwróciła się strona amerykańska, a negocjatorzy z USA i Chin pozostają w stałym kontakcie" - podał chiński resort handlu.

„Widzimy większe zaangażowanie w celu osiągnięcia chociaż wstępnego porozumienia handlowego, niż to miało miejsce podczas poprzednich rund negocjacji. Umowa I fazy na pewno pomogłaby w złagodzeniu negatywnego sentymentu, który jest obecny w gospodarce i na rynkach” - powiedział Patrik Schowitz, strateg ds. globalnych aktywów w JP Morgan Asset Management.

„Rynki zdają się nastawiać na to, że jakaś umowa się w ciągu najbliższych 3 tygodni pojawi, a jeżeli do spotkania Trumpa i Xi Jinping’a miałoby dojść gdzieś w Europie już na początku grudnia, to taka informacja powinna pojawić się jeszcze w tym tygodniu” – napisał w poniedziałkowym komentarzu główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

BANK CENTRALNY CHIN WKRACZA DO DZIAŁANIA

Bank Ludowy Chin (PBoC) centralny obniżył stopy procentowe dla siedmiodniowych transakcji warunkowej sprzedaży (reverse repo) o 5 pb do 2,50 proc. To pierwsza obniżka tej stopy od 2015 r.

„To działanie to głównie zabieg psychologiczny, który ma na celu obniżenie chińskiej krzywej rentowności. Rzeczywisty wpływ na rynek tej obniżki jest ograniczony. PBoC trudno jest wprowadzić luźniejszą politykę w tym roku” – powiedział Zhou Hao, ekonomista Commerzbanku.

MINUTES FED W ŚRODĘ, A EBC W CZWARTEK

Inwestorzy oczekują na opublikowanie w środę o godz. 20.00 czasu polskiego protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

„W minutes prawdopodobnie zostanie powtórzone, że gospodarka USA znajduje się w solidnej kondycji, a obecne stanowisko ws. polityki monetarnej jest odpowiednie, co może stanowić wsparcie dla dolara. Jednakże, nadchodzące dane, które wskazywałyby na osłabienie po stronie konsumenta mogłyby skłonić Fed do rewizji swoich założeń dotyczących polityki monetarnej. Według naszego scenariusza bazowego, FOMC ponownie zacznie obniżać stopy procentowe w 2020 r.” - powiedział Joseph Capurso, analityk walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

W czwartek swoje „minutki” opublikuje EBC, a w piątek będzie miało miejsce pierwsze duże wystąpienie Christine Lagarde jako szefowej EBC.

NIESTABILNA SYTUACJA W HONGKONGU

Hongkońska policja użyła w poniedziałek gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom uciekającym z Uniwersytetu Politechnicznego (PolyU). Po ponad 24 godzinach starć na otoczonym przez policję kampusie wciąż uwięzione są setki osób, w tym uczniowie szkół średnich.

W sobotę stacjonujący w Hongkongu żołnierze chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wyszli na ulice miasta - po raz pierwszy, odkąd trwają tam prodemokratyczne protesty - i pomagali usuwać blokady ustawione w ostatnich dniach przez demonstrantów. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości