TYDZIEŃ NA RYNKACH: Protokoły banków centralnych, rozmowy USA-Chiny, dane makro, wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lis 2019, 06:31

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Protokoły banków centralnych, rozmowy USA-Chiny, dane makro, wyniki spółek

Nowy tydzień przyniesie publikację protokołów po ostatnim posiedzeniu Fed, podczas którego zasygnalizowano zakończenie cyklu obniżek stóp proc. W centrum uwagi będą rozmowy dotyczące rozwiązania konfliktu handlowego między Waszyntonem a Pekinem, a także najnowsze dane makro i wyniki amerykańskich firm.

Ekonomiści Santander Bank Polska wskazują, że w nowy tydzień rynki wejdą z zapasem optymizmu – niemieckiej gospodarce udało się uniknąć recesji a doniesienia na temat rozmów handlowych USA-Chiny wciąż są źródłem nadziei.

"Nastrojów raczej nie popsuje publikacja protokołu z październikowego posiedzenia FOMC, gdzie jednocześnie z zasygnalizowaniem końca obniżek wskazano, że podwyżki to bardzo odległa przyszłość. Ze wstępnych odczytów wskaźników PMI za listopad dla strefy euro dowiemy się, czy ten optymizm udzielił się też przedsiębiorcom. Rynki najwyraźniej myślą, że tak, skoro oczekiwania dla tych publikacji ustawione są powyżej poprzednich odczytów" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

"Na ten tydzień zaplanowano wystąpienie nowej szefowej EBC wraz z szefem Bundesbanku, posłuchamy też pierwszych politycznych potyczek w ramach ruszającej kampanii wyborczej przed przedterminowymi wyborami w Wielkiej Brytanii. Będą też liczne przesłuchania w ramach procedury usunięcia prezydenta USA z rzędu" - dodano.

W tym tygodniu publiczne wystąpienia będą mieli m.in. prezes Fed z Nowego Jorku John Williams, prezes Fed z Cleveland Loretta Mester i prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari.

W czwartek protokół z październikowego posiedzenia przedstawi również Europejski Bank Centralny. To było ostatnie posiedzenie z udziałem byłego już prezesa EBC Mario Draghiego. W piątek wystąpienie będzie miała nowa prezes EBC Christine Lagarde.

W piątek główne indeksy amerykańskich giełd ustanowiły nowe historyczne szczyty, a Dow Jones po raz pierwszy przekroczył poziom 28 tys. punktów. Poprawa nastrojów to efekt dobrych danych makro oraz trafiających na rynek informacji, że USA i Chiny mogą wkrótce osiągnąć pierwszą fazę porozumienia w rozmowach handlowych.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow poinformował w czwartek, że negocjacje amerykańsko-chińskie w sprawie I fazy umowy handlowej zbliżają się już do ostatniego etapu.

„Umowa jeszcze nie jest gotowa, ale poczyniono bardzo duże postępy, a rozmowy były bardzo konstruktywne”- powiedział Kudlow.

Doradca Trumpa zasugerował także, iż prezydenci USA i Chin nie muszą się spotkać osobiście w celu podpisania wstępnej umowy handlowej.

„Mówiąc wprost, ta retoryka jest podobna do wypowiedzi sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, który powiedział kilka miesięcy temu, że umowa została w 99-proc. sfinalizowana”- napisali w notatce dla klientów analitycy Commerzbank.

W najbliższych dniach nie zaplanowano publikacji zbyt wielu danych makro z globalnej gospodarki. Na pierwszy plan wybijają się odczyt PMI z Japonii, USA, strefy euro. Dane PMI za październik pokazały, że gospodarki znajdują się w okresie stabilizacji, co zwiększyło nadzieje, że prowadzona przez czołowe banki centralne łagodna polityka monetarna pomogła odbić im się od dna.

W czwartek USA przedstawią dane o sprzedaży domów, a także najnowsze informacje z rynku pracy.

W tym tygodniu kilka amerykańskich spółek zaprezentuje swoje wyniki za trzeci kwartał. Będą to m.in. duże sieci detaliczne Home Depot, Kohl's, Urban Outfitters, Target, Macy's i Gap. Z dotychczasowych raportów finansowych spółek wchodzących w skład S&P 500 wynika, że w trzecim kwartale ich zyski są mniejsze rok do roku o 0,4 proc.

Ostatnio wydane przez Amazon ostrzeżenie dotyczące oczekiwanych słabych wyników sprzedaży w okresie przedświątecznym zostało odebrane przez inwestorów jako sygnał, że konflikt handlowy między USA i Chinami dotyka negatywnie amerykański sektor detaliczny.

W najbliższy wtorek chiński koncern e-commerce, Alibaba, ma przedstawić cenę akcji w planowanej ofercie publicznej przed wejściem spółki na giełdę w Hong Kongu. Alibaba chce pozyskać z oferty do 13,4 mld USD na sfinansowanie planów ekspansji. To będzie największa oferta spółki na giełdzie w Hong Kongu od ponad dziewięciu lat.

W 2014 roku Alibaba przeprowadził największe w historii IPO pozyskując 25 mld USD przed debiutem na giełdzie w Nowym Jorku.

W grudniu rekord ten może zostać pobity przez Saudi Aramco, największy na świecie koncern naftowy i najbardziej zyskowna firma świata, który chce sprzedać w ofercie publicznej 3 mld akcji, czyli 1,5 proc. kapitału.

Z niedzielnego komunikatu wynika, że przedział cenowy akcji Saudi Aramco został ustalony na 30 do 32 saudyjskich riali. Oznacza to, że wartość oferty w przeliczeniu na amerykańską walutę może sięgnąć 25,6 mld USD.

Przy założeniu, że cena w ofercie znajdzie się w górnej granicy przedziału, wartość całej spółki sięgnie 1,7 biliona USD, czyli mniej niż wcześniej zakładał książę Mohammed bin Salman, który liczył na wycenę 2 bilionów USD.

--------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 18-22 listopada (źródło: Barclays "Global Economic Weekly", Investing. com, yahoo. com)

Poniedziałek:

Meksyk - dzień wolny

strefa euro - przegląd stabilności finansowej EBC

Nowa Zelandia - wskaźnik inflacji producentów PPI w trzecim kwartale (prognoza 0,5 proc. kdk, poprzednio 0,3 proc. kdk)

Wtorek:

Australia - protokół z posiedzenia banku centralnego dotyczącego polityki monetarnej

USA - zezwolenia na budowę w październiku (prognoza 1,383 mln, poprzednio 1,391 mln)

USA - rozpoczęte budowy domów w październiku (prognoza 1,320 mln, poprzednio 1,256 mln)

Kanada - sprzedaż przemysłowa we wrześniu (prognoza -0,5 proc. mdm, poprzednio 0,8 proc. mdm)

Środa:

Brazylia - dzień wolny

Japonia - wartość eksportu i importu, bilans handlowy w październiku

Chiny - decyzja Chińskiego Banku Ludowego w sprawie stóp procentowych

Niemcy - wskaźnik PPI w październiku (prognoza -0,1 proc. mdm, poprzednio 0,1 proc. mdm)

Niemcy - aukcja 30-letnich obligacji rządowych

Kanada - bazowy wskaźnik CPI w październiku

USA - zapasy ropy naftowej

USA - protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek:

Japonia - wskaźnik aktywności przemysłu

Indonezja - decyzja w sprawie stóp procentowych

Hiszpania - aukcja 10-letnich obligacji rządowych

strefa euro - protokół z posiedzenia EBC

USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni (prognoza 220 tys., poprzednio 225 tys.)

USA - sprzedaż istniejących nieruchomości w październiku (prognoza 5,48 mln, poprzednio 5,38 mln)

USA - wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii w listopadzie (prognoza 7,0 pkt, poprzednio 5,6 pkt)

Republika Południowej Afryki - decyzja w sprawie stóp procentowych

Piątek:

Niemcy - PKB w trzecim kwartale (prognoza 0,1 proc. kdk, poprzednio 0,1 proc. kdk)

Francja - wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie (prognoza 50,9 pkt, poprzednio 50,7 pkt)

Francja - wskaźnik PMI dla usług w listopadzie (prognoza 53,0 pkt, poprzednio 52,9 pkt)

Niemcy - wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie (prognoza 43,0 pkt, poprzednio 42,1 pkt)

Niemcy - wskaźnik PMI dla usług w listopadzie (prognoza 52,0 pkt, poprzednio 51,6 pkt)

strefa euro - przemówienie prezes EBC Christine Lagarde

strefa euro - wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie (prognoza 46,4 pkt, poprzednio 45,9 pkt)

strefa euro - wskaźnik PMI dla usług w listopadzie (prognoza 52,5 pkt, poprzednio 52,2 pkt)

Wielka Brytania - wksaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie

Wielka Brytania - wskaźnik PMI dla usług w listopadzie

Kanada - podstawowa sprzedaż detaliczna we wrześniu

Kanada - sprzedaż detaliczna we wrześniu (prognoza 0,1 proc. mdm, poprzednio -0,1 proc. mdm)

USA - wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie (prognoza 51,5 pkt, poprzednio 51,3 pkt)

USA - wskaźnik PMI dla usług w listopadzie (prognoza 51,1 pkt, poprzednio 50,6 pkt)

USA - wskaźnik nastroju konsumentów Michigan w listopadzie (prognoza 95,7 pkt, poprzednio 95,7 pkt). (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości