Skrót wiadomości - wtorek, 19 listopada, 17.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lis 2019, 17:31

Skrót wiadomości - wtorek, 19 listopada, 17.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Celem rządu jest utrzymanie wzrostu PKB na poziomie o 2-3 pkt. proc. wyższym niż w strefie euro - powiedział we wtorek w trakcie expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zaproponuje zmianę konstytucji, by zagwarantować prywatność środków PPK - powiedział we wtorek w trakcie expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Celem nowego rządu jest budowa polskiego państwa dobrobytu - powiedział we wtorek w trakcie expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) we wrześniu wyniosła 28,2 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę procentową na poziomie 0,9 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Stopa ta pozostaje na tym poziomie od maja 2016 r.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w październiku (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,461 mln wobec 1,391 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,387 mln - podał Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w październiku wyniosła 1,314 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). We wrześniu wskaźnik ten wyniósł 1,266 mln, po korekcie z 1,56 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Poseł PiS Marcin Horała w imieniu klubu PiS wycofał projekt ustawy znoszący limit 30-krotności składki na ZUS. Oświadczenie o wycofaniu projektu ustawy skierowane do marszałek Sejmu Elżbiety Witek zostało we wtorek po południu opublikowane w wykazie prac legislacyjnych.

Z związku z tym, że sprawa projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składki na ZUS wywołała potrzebę szerokiej dyskusji, uznaliśmy, że należy ją przekonsultować w szerokim gronie; wrócimy do tematu - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Lewica złożyła w Sejmie projekt dotyczący zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, proponuje też podwyższenie emerytury minimalnej do 1600 zł i wprowadzenie emerytury maksymalnej, która w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł.

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmowym expose zapowiedział uproszczenie prawa podatkowego, wprowadzenie tzw. estońskiego CIT oraz kolejne ulgi inwestycyjne.

Zaproponowana na wtorkowym expose przez premiera Mateusza Morawieckiego zmiana Konstytucji, mająca zagwarantować prywatność środków PPK, jest bardzo dobrą propozycją i dobrze byłoby, gdyby została poparta przez wszystkie siły polityczne - powiedział w Sejmie dziennikarzom prezes PFR, Paweł Borys, zapytany o pomysł zmian w Konstytucji.

Rząd będzie kontynuować wypłatę 13. emerytury, a w 2021 r. wypłaci emerytom 14. świadczenie - powiedział we wtorek w trakcie expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd przygotuje strategię demograficzną kraju.

W 2020 roku transfery z UE do Polski wyniosą ponad 70 mld zł - podał resort finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 21 listopada sprzeda papiery OK0722, PS1024, WZ0525, DS1029, WZ1129 i WS0447, a odkupi WZ0120, PS0420, OK0720 i DS1020 - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Na wtorkowej sesji WIG i WIG20 poszły w dół. Indeks średnich spółek lekko wzrósł, a małych pozostał bez większych zmian. Wśród blue chipów najwięcej straciły notowania PKN Orlen.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 stracił 1 proc. do 2.207,25 pkt., WIG zniżkował 0,7 proc. do 58.447,3 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.809,56 pkt., a sWIG80 pozostał bez większych zmian na 11.609,77 pkt.

SPÓŁKI

Rząd będzie podejmować działania w celu repolonizacji kolejnych spółek - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas expose w Sejmie. Dodał, że państwo będzie też wspierać polskie firmy w ich ekspansji zagranicznej i promowanie akcjonariatu pracowniczego.

Dalsza repolonizacja sektora bankowego nie jest już kluczowa jak kiedyś - powiedział we wtorek w Sejmie dziennikarzom prezes PFR Paweł Borys.

Polska Grupa Energetyczna odstąpiła od rozmów mogących skutkować zaangażowaniem grupy w projekt budowy bloku o mocy 1.000 MW w Ostrołęce - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa LPP miała w trzecim kwartale 2019 roku 19,6 mln zł zysku netto (wg MSSF16) - podała spółka w raporcie kwartalnym. Według MSR17 zysk netto wyniósł 65 mln zł wobec 91,6 mln zł zysku przed rokiem.

Grupa LPP obniżyła cel marży dla 13-miesięcznego roku 2019/20 o 1 p.p., do 52-53 proc. - poinformowała spółka w prezentacji. Grupa podniosła cel wzrostu powierzchni w tym roku do 15 proc. z 14-proc. wcześniej.

Grupa LPP zakłada w roku obrotowym 2020/21 dwucyfrowy wzrost przychodów i poprawę zysku operacyjnego - podała spółka w prezentacji. Powierzchnia handlowa ma wzrosnąć o 16 proc. rdr, planowany CAPEX to ok. 1,12 mld zł.

LPP otworzył we wtorek rano księgę popytu na 5-letnie obligacje o wartości 300 mln zł z początkowym przedziałem cenowym 90-110 bps - poinformowały PAP Biznes osoby zbliżone do oferty. Księga ma być zamknięta w środę.

Grupa LPP zakłada, że w 2020 roku jej koszty wynagrodzeń wzrosną w tempie jednocyfrowym – poinformował wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.

Grupa LPP jest zadowolona z wyników sprzedażowych w IV kwartale – poinformował wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.

LPP chce przyspieszyć rozwój marki Sinsay, której rentowność EBIT jest wyższa niż średnia dla całej grupy - poinformował wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.

Zysk netto z działalności kontynuowanej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej grupy Idea Banku w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 12,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał 28 mln zł straty netto - poinformował bank w raporcie. Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) grupy na koniec września 2019 roku wynosił 2,22 proc.

Idea Bank jest otwarty na rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Po odbudowaniu rentowności będzie kontynuować proces poszukiwania inwestora w celu podwyższenia kapitału lub połączenia z innym bankiem - poinformował Idea Bank w raporcie.

Idea Bank chce szybko odbudować rentowność banku, liczy na dalszy spadek kosztów finansowania i spadek poziomu kosztów ryzyka oraz liczy na oszczędności wynikające z transformacji sieci oddziałów. Zysk osiągnięty w III kwartale może być traktowany jako zmiana trendu - poinformowali we wtorek przedstawiciele banku.

mBank otrzymał pismo Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczące zalecenia przestrzegania przez bank dodatkowego wymogu w zakresie funduszy własnych na poziomie skonsolidowanym ponad wartość wynikającą z wymogów obliczonych, zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE - poinformowała spółka w komunikacie.

Inwestycje PKN Orlen w segment petrochemiczny już od 2020 r. mogą dodać do zysku EBITDA 300 mln zł - ocenił prezes koncernu Daniel Obajtek. Przypomniał o prowadzonych w Grupie Orlen, w tym w spółkach na Litwie i w Czechach, przedsięwzięciach związanych z produkcją olefin i poliolefin.

KNF zaleciła Santander Bank Polska utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na zabezpieczenie ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, na poziomie grupy w wysokości 0,04 pkt. proc., dla łącznego współczynnika kapitałowego - podał bank w komunikacie.

Arctic Paper przewiduje w czwartym kwartale wykorzystanie mocy produkcyjnych w papierniach na poziomie 95-96 proc. - poinformował prezes spółki Michał Jarczyński.

Arctic Paper rozważa budowę farmy solarnej o mocy 5-6 MW na terenie zakładu w Kostrzynie kosztem 17-18 mln zł. W kolejnym etapie takie instalacje mogłyby pojawić się w pozostałych papierniach należących do grupy - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Michał Jarczyński.

ES-System spodziewa się, że sprzedaż eksportowa grupy w 2019 r. będzie wyższa niż w 2018 r., a także utrzymany zostanie co najmniej jednocyfrowy wzrost sprzedaży na rynku krajowym - poinformował PAP Biznes prezes Rafał Gawrylak.

Creepy Jar rozpoczął prace prototypowe nad nową grą i planuje jej premierę (zawierającej tryb kooperacji) w wersji PC na platformie Steam na drugą połowę 2021 r. - poinformowała spółka w komunikacie. Planowane są również wersje przeznaczone na konsole Microsoft, Sony oraz Nintendo Switch, a budżet nowej gry ma być większy od budżetu gry "Green Hell".

Polnord otrzymał pozwolenie na budowę osiedla Haffnera Residence w Sopocie, sprzedaż lokali ma ruszyć w grudniu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Dywidenda wypłacona z zysku za 2019 rok będzie co najmniej taka sama jak rok wcześniej - zadeklarował prezes Apatora Mirosław Klepacki podczas konferencji podsumowującej wyniki spółki po 3 kwartałach 2019 roku. Prezes zapowiedział też, że w przyszłym roku wydatki Apatora na inwestycje będą wyższe niż szacowane na ten rok 63 mln zł.

Wirtualna Polska spodziewa się wysokiego jednocyfrowego wzrostu wydatków reklamowych w internecie w 2020 roku - poinformował prezes Jacek Świderski. Grupa podtrzymuje cel osiągnięcia przez segment TV zysku EBITDA w przyszłym roku.

Alumetal przewiduje lekką poprawy sprzedaży i marżowości w IV kwartale 2019 roku - poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Agnieszka Drzyżdżyk.

OEX ogłasza skup do 421,1 tys. akcji własnych, stanowiących 5,27 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena akcji w skupie wynosi 19 zł - podała spółka w komunikacie.

Bloober Team planuje 3 grudnia rozpocząć dystrybucję gry Blair Witch na platformie PlayStation 4 w wersji cyfrowej na terytorium Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, państw EMEA, Australii i Nowej Zelandii - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Wahania kursu EUR/PLN, jak i rentowności obligacji będą do końca tygodnia niewielkie ze względu na brak globalnych impulsów. Złoty i obligacje mogą zakończyć tydzień w pobliżu bieżących notowań - oceniają ekonomiści.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2928 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1077 USD i 120,46 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy w USA spadają z powodu oczekiwanego wzrostu jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,85 USD, po zniżce ceny o 0,37 proc.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie zyskuje. Metal w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany nieco wyżej niż 5.830,00 USD/t - poziom zamknięcia z poniedziałku - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Polski rząd będzie nadal interweniować na rynku energii, by zmitygować krótko- i średnioterminowy wpływ transformacji sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjności - ocenia agencja Moody's.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas expose w Sejmie, że wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas expose w Sejmie, że powołany zostanie pełnomocnik ds. energii odnawialnej. Dodał, że transformacja energetyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski.

Średni poziom partycypacji pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych, w przypadku największych pracodawców, może początkowo wynieść około 40 proc. - wynika z opracowania przygotowanego przez Instytut Emerytalny oraz Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy na podstawie danych przekazanych przez ponad 1,5 proc. pracodawców, którzy utworzyli PPK.

Urząd Regulacji Energetyki analizuje wnioski taryfowe na 2020 r. sprzedawców energii, ale jest za wcześnie na ocenę poziomu ewentualnej zmiany kosztu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformował we wtorek URE.

Udział pośredników finansowych w sprzedaży kredytów hipotecznych w III kwartale 2019 roku wzrósł do 58 proc. - wynika z danych Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Instytut Rynku Finansowego (IRF) złożył 15 listopada do KNF wniosek o wydanie zgody na administrowanie wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej - Wskaźnikiem Kosztu Finansowania (WKF) - zgodnym z wymogami rozporządzenia BMR - poinformowali we wtorek przedstawiciele IRF.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w październiku w Polsce wyniosła 46.895, tj. wzrosła o 17,5 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Rynek apteczny w Polsce w '19 wzrośnie o 8,7 proc. rdr do 37,2 mld zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

Minister aktywów państwowych kieruje działami administracji rządowej: energia oraz gospodarka złożami kopalin - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Minister sprawuje też nadzór nad WUG.

Banki inwestycyjne z Wall Street, pracujące nad pierwszą ofertą publiczną (IPO) saudyjskiego koncernu naftowego Aramco, prawdopodobnie nie zanotują wysokich zysków po tym, jak zagraniczni inwestorzy nie zareagowali entuzjastycznie na ofertę - podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

Bankierzy zajmujący się pierwszą ofertą publiczną saudyjskiego koncernu Aramco są przekonani, że zainteresowanie akcjami wśród inwestorów instytucjonalnych jest na tyle wysokie, by zrealizować ogłoszone w niedzielę IPO – podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące sędziów - orzekł we wtorek TSUE. Jak podkreślił, spory dotyczące prawa UE nie mogą być rozstrzygane przez sąd, który nie jest niezawisły.

Kwestie, o które pytał SN, są kwestiami politycznymi, które powinny zostać rozstrzygnięte w naszym kraju i w kwestie wewnętrzne, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, Trybunał wtrącał się nie będzie i za Polaków przesądzał - tak do wyroku TSUE odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Jestem przekonany, że Izba Dyscyplinarna SN została ukształtowana tak, by była w jak najwyższym stopniu niezależna, niepodatna na wszelkiego rodzaju wpływy: polityczne i środowiskowe - powiedział we wtorek w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł to czego się spodziewałem - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wyroku unijnego trybunału ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Minister dodał, że ostatecznie w tej sprawie wypowie się Trybunał Konstytucyjny.

Celem pytań prawnych Sądu Najwyższego była delegalizacja Izby Dyscyplinarnej, delegalizacja KRS; wtorkowy wyrok TSUE do niczego takiego nie prowadzi; to porażka autorów pytań prejudycjalnych i zwycięstwo rządu RP - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Wyrok TSUE podważa legalność Krajowej Rady Sądownictwa, oczekiwałem, że premier Mateusz Morawiecki w expose nawiąże to tego wyroku - powiedział we wtorek lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Wyrok TSUE jasno wskazał, że polscy sędziowie muszą być "odpięci" od pręgierza, który zafundował im minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - ocenili we wtorek posłowie klubu KP PSL-Kukiz15.

Rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała w wygłoszonym we wtorek oświadczeniu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oceniła, że premier Mateusz Morawiecki kierował część expose do elektoratu PiS, zwłaszcza "do tego twardego elektoratu". W tym kontekście zwróciła uwagę na fragmenty wystąpienia dotyczące tradycyjnego modelu rodziny.

Oczekiwałem expose premiera rządu, a nie planu zamiany konstytucji; wpisanie Pracowniczych Planów Kapitałowych do konstytucji to jest jakiś żart - powiedział we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna, komentując expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Expose premiera Mateusza Morawieckiego było "koncertem życzeń", bez konkretów, bez odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, bez propozycji i rozwiązań w kwestiach bezpieczeństwa - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas sejmowej debaty nad wystąpieniem szefa rządu.

Mateusz Morawiecki niczym w exposé mnie nie zaskoczył. Zabrakło m.in. informacji o realizacji lepszych płac dla nauczycieli, o niespełnionych nadziejach dotyczących wymiaru sprawiedliwości czy recepty, jak ratować polskie szpitale - ocenił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Premier zbagatelizował rolę przedsiębiorców, mało mówił o sprawach wsi i rolnictwa, nic nie powiedział o reformie ochrony zdrowia, mówił za to o sprawach, które tak naprawdę nie dotyczą zwyczajnego Polaka - ocenili posłowie KP PSL-Kukiz'15. To był pokaz kolorowych slajdów - uznali.

Wysłuchaliśmy wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości; przed Polską otworzyło się okno możliwości uzyskania europejskiego poziomu życia - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował w sejmowej debacie wtorkowe expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Polska nie jest po czterech latach pana rządów państwem dobrobytu - powiedział poseł Lewicy Adrian Zandberg zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego podczas debaty nad jego wtorkowym expose.

Postępowanie się toczy, to z czym do tej pory mieliśmy możliwość się zapoznać, to były fakty podawane przez media; czekam na fakty podane przez odpowiedzialne w tym zakresie organa państwa - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda pytany o sprawę szef NIK Marian Banasia.

Nie planuję udziału w prawyborach - poinformował we wtorek Bartosza Arłukowicz. Dotąd był on w gronie potencjalnych kontrkandydatów w prawyborach dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił we wtorek, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. Zapowiedział, że będzie popierał tego, kto zostanie kandydatem Platformy.

Sąd Najwyższy odroczył wydanie orzeczenia ws. kasacji skazanego na 2,5 roku więzienia biznesmena Marka Falenty do 26 listopada. W kasacji obrony podniesiono m.in. zarzuty "rażącego naruszenia przepisów postępowania" przez sąd drugiej instancji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Nie ma sprzeczności między jednością europejską a transatlantycką; ta europejska nie może zastąpić transatlantyckiej, potrzebujemy ich obu - powiedział we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, pytany o słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczące Sojuszu.

Cieszymy się, że Rosja zwróciła ukraińskie okręty, powinna jednak zrobić to już dawno temu; ta decyzja może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowania w ciągu kilku tygodni propozycji, które wzmocniłyby proces integracji unijnej w regionie Bałkanów Zachodnich.

Chorwaccy nauczyciele prowadzą we wtorek ogólnokrajowy strajk, domagając się podwyższenia pensji o ponad 6 proc. Podkreślają, że ich wynagrodzenia odbiegają od wypłat dla innych pracowników sektora publicznego.

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem ws. unijnego budżetu na 2020 r. Zwiększono środki na działania na rzecz klimatu, badania naukowe, na małe i średnie firmy oraz na młodzież.

Katalońscy separatyści we wtorek od wczesnego rana blokują autostradę A-2 w okolicach miasta Lerida. Na trasie łączącej Barcelonę z Saragossą ustawili barykady.

Kolejna runda rozmów między Koreą Płd. i USA w sprawie podziału kosztów obrony zakończyła się we wtorek nagle i nie przyniosła postępów. USA żądają od Korei Płd., aby płaciła znacznie więcej za utrzymanie amerykańskich wojsk stacjonujących na jej terytorium.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował we wtorek, że podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Waszyngtonie powiedział Donaldowi Trumpowi, że Ankara nie odstąpi od rosyjskich systemów S-400, niezależnie od sprzeciwu USA.

Zakładnicy Amerykanin Kevin King i Australijczyk Timothy Weeks zostali we wtorek uwolnieni przez talibów na południu Afganistanu i przekazani siłom USA - podała afgańska policja i źródła talibskie. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości