Skrót wiadomości - środa, 20 listopada, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lis 2019, 18:24

Skrót wiadomości - środa, 20 listopada, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Możliwe, że stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian do 2022 r., jednak przy głębszym spowolnieniu wzrostu PKB, na przykład mocniejszym niż zakłada ostatnia projekcja NBP, być może konieczna będzie obniżka stóp proc. o 50 pb - powiedział PAP Biznes członek RPP, Jerzy Żyżyński.

Listopadowa projekcja NBP jest bardzo konserwatywna, jeśli chodzi o prognozowane osłabienie dynamiki inwestycji - powiedział dziennikarzom dyr. Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Dodał, że nie ma ryzyka trwałego przebicia celu przez inflację, a wzrost płacy minimalnej jest bez większego znaczenia dla konkurencyjności gospodarki.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 4.714.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 23,34 euro/EUA - poinformowała EEX na swojej stronie internetowej.

Perspektywy gospodarcze Polski są solidne, a kwestie instytucjonalne nie mają dramatycznego wpływu na rating Polski - powiedział w środę w trakcie webcastu Dietmar Hornung, dyrektor zarządzający agencji ratingowej Moody's.

BUDŻET, DŁUG

Rząd planuje wdrożyć tzw. estoński CIT od połowy 2020 roku lub początku 2021, a ubytki w CIT mogą wynieść 2,5-3,5 mld zł - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego zamieszczonej w stenogramie sejmowym.

Sejm nie poparł wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. W nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w środę rządowy projekt podnoszący o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października wyniosło 960,8 mld zł, czyli o 17,7 mld zł (1,8 proc.) mniej mdm - podał resort finansów w komunikacie.

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się wydania decyzji przez TSUE ws. podatku handlowego w połowie 2020 r., wcześniej danina nie zostanie wprowadzona - powiedziała w środę PAP Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Komisja Europejska ocenia, że projekty budżetów na 2020 r. przygotowane przez rządy Francji i Włoch są obarczone ryzykiem naruszenia regulacji fiskalnych UE. Zdaniem KE ich założenia mogą nie doprowadzić do realizacji celów ws. ograniczenia długu i deficytu.

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek nową tymczasową ustawę budżetową w celu zapobieżenia zawieszeniu prac rządu federalnego (shutdown). Ustawa zapewni finansowanie funkcjonowania rządu u jego agend do 20 grudnia.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w środę poselski projekt PiS o finansowaniu tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Posłowie odrzucili poprawki zgłaszane przez opozycję.

GIEŁDA

W środę na warszawskim parkiecie dominowały zniżki. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Dino Polska, PGNiG i Tauron.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 0,6 proc. do 2.194,58 pkt., WIG zniżkował z 0,7 proc. do 58.026,68 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,6 proc. do 3.749,54 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł, 0,2 proc. do 11.627,70 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG spodziewa się, że od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl na Morzu Norweskim będzie większe niż zakładano - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym. Próg rentowności (break-even) z tego złoża wynosi 15 USD za baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

PKN Orlen przedłużył umowę z Kolejami Litewskimi - poinformował na Twitterze prezes koncernu Daniel Obajtek.

Emisje instrumentów pod MREL sektora bankowego w ciągu najbliższych lat wynieść mogą ponad 50 mld zł i banki na pewno trafią na barierę pojemności rynku – uważają prezesi banków.

Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w trzecim kwartale 2019 roku 1,38 mld zł wobec 1,225 mld zł przed rokiem - wynika z wyliczeń PAP Biznes na podstawie raportu kwartalnego spółki. Wynik okazał się 8 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 1,277 mld zł skorygowanej EBITDA.

PGE Energia Odnawialna oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę o współpracy przy realizacji budowy instalacji fotowoltaicznych o powierzchni blisko 100 ha przy Elektrowni Bełchatów - podała PGE EO w komunikacie prasowym. Moc planowanej inwestycji ma wynieść do 60 MW.

Zysk netto grupy Getin Holding przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w III kwartale 2019 roku wzrósł do 47,3 mln zł z 15,2 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie.

W ocenie zarządu BSC Drukarni Opakowań cel dwucyfrowego tempa wzrostu przychodów ze sprzedaży w 2019 r. wydaje się być niezagrożony - podała spółka w komunikacie prasowym. Inwestycja w nową fabrykę ma przełożyć się na wzrost możliwości wytwórczych o 40 - 60 proc. do końca 2021 r.

Zwiększony poziom wody napływającej do wyrobisk spowodował wyłączenie dwóch oddziałów kopalni Polkowice-Sieroszowice - poinformowała spółka. Pozostałe oddziały prowadzą eksploatację i produkcja KGHM jest wykonywana na planowanym poziomie.

Ursus złożył do Sądu Rejonowego w Lublinie odpowiedzi na wnioski o ogłoszenie upadłości spółki, złożone przez PKO BP oraz Getin Noble Banku, wykazując brak przesłanek do uwzględnienia przedmiotowych wniosków - podał Ursus w komunikacie.

Dekpol zawarł z Iglotex list intencyjny, w którym uzgodniono warunki umowy o generalne wykonawstwo, na podstawie której zaprojektuje i wybuduje zakład produkcyjno - magazynowy w Skórczu - podał Dekpol w komunikacie.

Lentex ogłosił ofertę skupu do 2.442.917 akcji własnych, stanowiących 5 proc. kapitału zakładowego. Akcje będą nabywane po cenie 10,5 zł za akcję w celu umorzenia lub dalszej odsprzedaży - poinformowała spółka w komunikacie.

Pharmena rozpoczęła w środę, 20 listopada współpracę z Amazon EU w zakresie sprzedaży produktów z portfela spółki na platformach e-commerce Amazon - podała Pharmena w komunikacie.

Mostostal Zabrze planuje zaprezentować na przełomie 2019 i 2020 roku trzyletnią strategię rozwoju grupy - poinformował w środę prezes Dariusz Pietyszuk. Strategia ma skupiać się przede wszystkim na nowych segmentach działalności.

Miasto Gorzów Wielkopolski wybrało ofertę Mirbudu o wartości 104 mln zł brutto na budowę centrum edukacji zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim za 104 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie.

Bez porozumienia zakończyły się środowe rozmowy płacowe w zatrudniającej ok. 42 tys. osób Polskiej Grupie Górniczej. Związki, żądające 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w 2020 r., ogłosiły spór zbiorowy w firmie. Koszt realizacji związkowych postulatów zarząd PGG ocenia na 610 mln zł rocznie.

Bogdanka i Zakłady Azotowe Puławy podpisały aneks do wieloletniej umowy sprzedaży węgla energetycznego - podały spółki w komunikatach. Wartość umowy w latach 2020-2025 wynosi 844 mln zł netto.

Energa-Obrót i jedna z 22 pozwanych przez spółkę farm wiatrowych w sposób polubowny zakończyły wszelkie spory dotyczące umowy sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia - podała Energa w komunikacie.

Leroy-Merlin Inwestycje złożył do UOKiK wnioski w sprawie nabycia od Tesco Polska 3 nieruchomości wraz z budynkami i infrastrukturą - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na stronie internetowej.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wsparł Alior Bank w procesie restrukturyzacji SKOK Jaworzno dotacją w wysokości 110 mln zł - poinformował BFG w komunikacie.

Kino Polska TV podwyższyło cenę akcji w wezwaniu na sprzedaż akcji spółki Stopklatka do 7 zł z 6,20 zł oferowanych wcześniej - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ Banku.

Gaz-System uzyskał wszystkie decyzje lokalizacyjne oraz pozwolenia na budowę 343 km transgranicznego połączenia gazowego z Litwą wraz z rozbudową tłoczni w Hołowczycach - poinformował Gaz-System w komunikacie prasowym.

Protektor odwołał strategię rozwoju na lata 2018-2023, w I kwartale 2020 r. chce przedstawić nową strategię - poinformowała spółka w komunikacie.

Mercor zdecydował o ponownym rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych - poinformowała spółka w komunikacie.

Famur szacuje, że w III kwartale 2019 roku zysk netto grupy wyniósł około 51 mln zł, a wpływ na wyniki miały zdarzenia o charakterze jednorazowym, których szacunkowa wartość wyniosła 41 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy spodziewali się, że zysk wyniesie 71,8 mln zł.

WALUTY

Złoty w najbliższym czasie osłabi się wobec euro do 4,30 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem krzywa rentowności wystromi się, gdyż dwuletni dług może spaść w okolice 1,30 proc., a 10-letni w okolice 2,15 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2917 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1059 USD i 119,96 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy w USA spadają po wzroście amerykańskich zapasów surowca o prawie 6 milionów baryłek - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,38 mln baryłek, czyli o 0,31 proc. do 450,38 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie lekko tanieje, na Comex w Nowym Jorku traci mocniej, a w Szanghaju zyskała. Metal na LME w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,1 proc. - po 5.868,00 USD/t - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

W kolejnych miesiącach kondycja polskiego eksportu może się pogorszyć - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tzw. estoński CIT pozytywnie wpływa na płynność i inwestycje firm - oceniają w analizie ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma analityczna Newzoo obniżyła prognozę wartości rynku gier w 2019 roku o 2,2 proc. do 148,8 mld USD. Prognoza oznacza wzrost rynku o 7,2 proc. rok do roku - podało Newzoo na stronie internetowej.

Zakup gry "Cyberpunk 2077" planuje 10 proc. graczy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec - wynika z badania firmy Newzoo.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W październiku w Polsce upadłość ogłosiły 52 firmy, o 22,4 proc. mniej rdr - podało KUKE w raporcie. Mdm skala upadłości zwiększyła się o 6,1 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 117,3 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do końca października 2019 r. wyniosła 64,624 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości 115,092 mld zł - wynika z danych BGK.

Udział akcji w portfelach OFE wyniósł 82,3 proc. na koniec października, było to o 20,3 pb więcej niż przed miesiącem - wynika z danych KNF. Alokacja na krajowym rynku wzrosła o 38,3 pb, a na giełdach zagranicznych spadła o 18 pb. OFE zmniejszyły o 9,2 pb pozycję w papierach dłużnych, a w gotówce mają o 11,1 pb mniej.

Napływające na rynek pierwsze dane z instytucji oferujących Pracownicze Plany Kapitałowe wskazują na partycypację uczestników programu w przedziale 30-40 proc.

Czeski przewoźnik kolejowy Leo Express od 11 grudnia 2019 r. może jeździć przez Polskę na trasie Praga - Medyka - granica polsko-ukraińska - poinformował w środowym komunikacie Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Roberta Jastrzębskiego na sędziego TK, procedura zgłoszenia kandydata na to stanowisko zostanie ponowiona, termin zgłoszeń najpewniej w tym tygodniu przedstawi marszałek Sejmu - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

PiS wykazał się przyzwoitością wycofując kandydaturę Roberta Jastrzębskiego na sędziego TK; zwracamy się do władz klubu PiS o wycofanie również pozostałych dwóch kandydatur: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza -oświadczył w środę poseł Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz'15).

Posłowie KO, Lewicy, PSL i Konfederacji sceptycznie odnoszą się do propozycji zmiany konstytucji, która zagwarantowałaby prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w PPK i IKE. O taką zmianę ustawy zasadniczej apelował we wtorek premier Mateusz Morawiecki w swoim expose.

Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski i prof. Marek Chmaj są kandydatami na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu; Jacek Dubois i Witold Pahl są wśród kandydatów na członków TS – poinformował we wtorek Sejm.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) nie wykluczył w środę inicjatywy ustawodawczej ws. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek marszałek ma się spotkać z wybitnymi polskimi prawnikami, by poznać ich opinię na temat wyroku TSUE.

Trybunał powiedział wtorek, że nie może być niezależnego sądu w rozumieniu prawa europejskiego, jeśli jest on powoływany przez upolityczniony organ - mówili w środę pełnomocnicy SN przed TSUE. Przekonywali, że w związku z tym, KRS powinien natychmiast zaprzestać jakichkolwiek działań.

Zgłosiłem swoją kandydaturę w prawyborach prezydenckich w Koalicji Obywatelskiej – poinformował w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wycofanie projektu zakładającego likwidację górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki ZUS, to dobra decyzja dla gospodarki zarówno w perspektywie krótko jak długoterminowej - ocenił Kamil Bortniczuk, rzecznik Porozumienia współtworzącego Zjednoczoną Prawicę wraz z PiS i Solidarną Polską.

Nie ma żadnych obaw o to, że jakiekolwiek środki zostaną zabrane osobom niepełnosprawnym - powiedział w środę w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Zapewnił, że programy finansowane z SFWON nadal będą realizowane.

Jest kolejne zgłoszenie w prawyborach prezydenckich w PO, poza Małgorzatą Kidawą-Błońską - poinformowali w środę liderzy Platformy. Nie ujawnili jednak kto to jest, bo kandydat został zgłoszony we wtorek wieczorem "za pośrednictwem koperty". Posłowie KO byli zaskoczeni "kandydatem z koperty".

75 proc. polskich dzieci czuje się szczęśliwie, 15 proc. ocenia swoje samopoczucie na co dzień jako przeciętne, a 10 proc. polskich dzieci jest nieszczęśliwych - wynika z raportu m.in. UNICEF Polska "Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli".

Saperzy zabezpieczyli i wywieźli niewybuch z budowy metra na Bródnie. Nie ma już utrudnień komunikacyjnych, a ewakuowani wrócili do swoich domów. Prace na budowie wznowiono - poinformował w środę Bartosz Sawicki z firmy Gulermak, wykonawcy metra na Bródnie. Niewybuch znaleziono w środę rano na budowie metra. Podczas działań saperów, policji i straży pożarnej, ewakuowano pracowników budowy, uczniów pobliskiej szkoły podstawowej, lokatorów trzech bloków i pracowników centrum usługowego. W sumie było to ok. tysiąc osób.

Informuję, że Warszawa składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie symboli, znaków i haseł, które pojawiły się na Marszu Niepodległości - powiedział w środę PAP rzecznik warszawskiego Urzędu Miasta Kamil Dąbrowa.

Dowództwo Generalne zdementowało plotkę o wznowieniu lotów MiGów-29 stacjonujących w Mińsku Mazowieckim. Rzecznik Dowództwa, ppłk Marek Pawlak w rozmowie z PAP stwierdził, że wznowienie lotów tych maszyn nie będzie rychłe.

Liczę na to, że po postawieniu zarzutów policjantowi z Konina, prokurator skieruje do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania funkcjonariusza – powiedział w środę PAP adwokat rodziny postrzelonego śmiertelnie 21-latka mec. Michał Wąż.

35-letni mężczyzna, oskarżony o znęcanie się nad żoną i usiłowanie pozbawienia jej życia, spędzi 15 lat w więzieniu - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Gdy kobieta była w piątym miesiącu ciąży, wypchnął ją z balkonu na pierwszym piętrze. Wyrok jest prawomocny. Z ustaleń śledztwa, potwierdzonych przez sąd, wynika, że mężczyzna ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad żoną psychicznie i fizycznie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Po pięciu latach mam dość bycia głównym europejskim biurokratą; jestem gotowy do walki i mam nadzieję, że wy też - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk do działaczy Europejskiej Partii Ludowej, którzy w środę na kongresie wybierają go na szefa ugrupowania.

Około 2 tys. osób, w tym ponad 700 delegatów, zebrało się w środę w Zagrzebiu, gdzie po południu rozpoczął się kongres Europejskiej Partii Ludowej, który wybierze Donalda Tuska na szefa ugrupowania. Ma to rozpocząć "nową erę" dla europejskiej chadecji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w opublikowanym w środę wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais”, że osłabienie Sojuszu Północnoatlantyckiego doprowadzi do podziałów w Unii Europejskiej. Zaznaczył też, iż zajęcie przez Rosję Krymu w 2014 r. jest wydarzeniem, którego Sojusz nie zaakceptował.

Liberalni Demokraci, jako pierwsza z głównych brytyjskich partii politycznych, przedstawili w środę program wyborczy. Obiecali, że przeznaczą 50 miliardów funtów, zaoszczędzone według nich na rezygnacji z brexitu, na poprawę usług publicznych i zmniejszanie nierówności.

Brytyjski premier Boris Johnson nieznacznie wygrał wtorkową pierwszą debatę telewizyjną z liderem opozycji Jeremym Corbynem - wynika z przeprowadzonego na gorąco sondażu ośrodka YouGov. Na zwycięstwo Johnsona wskazało 51 proc. badanych, na Corbyna - 49 proc.

Premier Francji Edouard Philippe zaprezentował w środę plan ratowania szpitali; obiecał m.in. przejąć 10 mld euro ich długów i przyznać podwyżki personelowi medycznemu - ok. 800 euro rocznie dla 40 tys. pielęgniarek zarabiających mniej niż 1 900 euro miesięcznie.

W ciągu ostatnich czterech lat wyraźnie spadło zaufanie Niemców do systemu politycznego ich kraju - to główna konkluzja sondażu przeprowadzonego przez renomowany instytut badania opinii Allensbach.

Fritz von Weizsaecker, syn byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera, został śmiertelnie dźgnięty nożem we wtorek podczas wykładu, który wygłaszał w szpitalu w Berlinie. Ciężko ranny został też policjant, który był jednym ze słuchaczy wykładu i próbował zatrzymać sprawcę. Publiczności udało się obezwładnić i przekazać zabójcę w ręce policji.

Mordercą syna byłego prezydenta Niemiec Fritza von Weizsaeckera jest urodzony w Berlinie 56-letni obywatel Niemiec Georg Sch., który w ostatnim czasie mieszkał w okolicach Koblencji - wynika z relacji mediów w środę.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę nad ranem irańskie i syryjskie cele wojskowe w Syrii w odwecie za ostrzał rakietowy dzień wcześniej terytorium izraelskiego - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Według syryjskich źródeł większość izraelskich pocisków została przechwycona.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił w środę zwycięstwo nad uczestnikami rozruchów, które rozgorzały w całym kraju w związku z reglamentacją i podwyżką cen benzyny. Winą za zamieszki obarczył zagranicznych wrogów Iranu - podały media państwowe.

Liczba ofiar terrorystów spadła w 2018 r. po raz czwarty z rzędu, Afganistan wyprzedził Irak jako państwo najmocniej dotknięte terroryzmem, a Wielka Brytania znajduje się najwyżej spośród państw UE - to główne wnioski opublikowanego w środę raportu Global Terrorism Index 2019.

Zabiegam o to, by Stany Zjednoczone "odzyskały przewodzenie" – powiedział były prezydent RP Lech Wałęsa po spotkaniu we wtorek w Białym Domu z wiceprezydentem USA Mikem Pencem. W ocenie noblisty organizacje starej epoki muszą "ulec przeformowaniu".

Były pracownik brytyjskiego konsulatu w Hongkongu Simon Cheng twierdzi, że był w Chinach kontynentalnych bity, pozbawiany snu i przesłuchiwany przez tajną policję, która zarzucała mu podsycanie protestów w Hongkongu – podały w środę zachodnie media.

Senat USA jednomyślnie poparł we wtorek żądania prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. Chiny potępiły to posunięcie.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała w środę o zatrzymaniu w obwodzie rostowskim, na południu kraju, żołnierza rosyjskich sił zbrojnych z powodu podejrzeń o zdradę stanu. Żołnierz ten miał wykonywać zadania na rzecz wywiadu ukraińskiego.

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozpoczynając pierwszy etap swej podróży do Azji, na trasie której jest też Japonia. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów stanął przy wojskowym terminalu lotniska.

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Ma to zapobiec przekształceniu się budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

(PAP Biznes)

osz/ gor/ asa/

Ostatnie wiadomości