DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street rosną; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lis 2019, 16:26

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street rosną; dolar umacnia się

Indeksy w USA rosną, podobnie jak notowania na giełdach w Europie Zachodniej. Inwestorzy analizują ostatnie wypowiedzi przywódców USA i Chin odnośnie negocjacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. Dolar umacnia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,19 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,26 proc., a na Nasdaq idzie w górę o 0,1 proc.

Akcje Tesli spadają o 6,5 proc. CEO spółki Elon Musk zaprezentował w czwartek nowego pickupa Cybertruck, twierdząc, że szyby w nowym samochodzie są kuloodporne. Podczas demonstracji okazało się jednak, że tak nie jest - gdy jeden z uczestników prezentacji rzucił w okno samochodu metalową kulą, szyba pękła. Produkcja Cybetrucka ma się rozpocząć w 2021 roku, auto ma kosztować 39.900 USD.

Notowania Foot Locker idą w dół o 6 proc. - firma obcięła prognozę sprzedaży porównywalnej w roku fiskalny.

Akcje Nordstrom rosną o 9 proc. po tym, jak spółka podała, że w III kw. zysk na akcję wyniósł 81 centów wobec oczekiwanych 64 centów.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,46 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,4 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,47 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie o 1,37 proc.

Notowania firmy chemicznej Johnson Matthey spadają o 4 proc. - UBS obniżył cenę docelową dla akcji spółki.

Walory spółki Vivendi rosną na giełdzie w Paryżu o 0,5 proc. po doniesieniach, że francuska grupa medialna jest gotowa sprzedać swój udział - 20 proc. - włoskiego Mediaset.

Edenred spada na giełdzie w Paryżu o 3 proc., najmocniej od końca sierpnia 2018 r., w reakcji na informację, że spółka została "zainfekowana" złośliwym oprogramowaniem.

Akcje brytyjskiej spółki Coats Group (odzież, obuwie) tanieją na giełdzie w Londynie o 7,5 proc. w reakcji na osłabienie sprzedaży produktów firmy z powodu "trudnej sytuacji rynkowej".

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 98,1 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,15 proc. do 1,1045.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,06 proc. do 108,66.

Kurs funta zniżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,2864.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 1 pb do 1,78 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 2,23 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 16 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 21 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do: -0,35 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,42 proc. do 58,33 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,1 proc. do 63,9 USD/b.

NEGOCJACJE USA-CHINY

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątkowym wywiadzie dla Fox News, że umowa handlowa z Chinami jest "bardzo blisko".

"Potencjalnie mamy umowę handlową, jest bardzo blisko, on [prezydent Chin Xi Jinping - przyp. PAP] chcę podpisać tę umowę dużo bardziej niż ja" - powiedział Trump.

Prezydent USA dodał, że poinformował prezydenta Chin, że "umowa nie może być równa dla obu stron".

Chiny chcą osiągnąć porozumienie z USA i starają się uniknąć wojny handlowej, ale nie boją się również podejmować środków odwetowych, gdy jest to konieczne – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping.

„Gdy będzie to konieczne, będziemy kontratakować, ale aktywnie staramy się, aby do wojny handlowej nie doszło” - powiedział Xi delegatom z forum gospodarczego New Economy Forum, zorganizowanego w Pekinie przez Bloomberg LP.

„Chcemy pracować na rzecz +pierwszej fazy+ porozumienia w oparciu o wzajemny szacunek i równość” - dodał Xi.

"The South China Morning Post" podał w piątek, że USA mogą odłożyć w czasie podwyższenie ceł na chińskie towary, co miało nastąpić 15 grudnia, gdyby nie doszło do osiągnięcia umowy handlowej.

Tarcia na linii USA-Chiny są obecne w innych obszarach, m.in. w podejściu do Hongkongu.

„Rynki są zakładnikami doniesień medialnych - pozytywnych lub negatywnych - pochodzących ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Nawet jeśli wstępna umowa handlowa zostanie podpisana, to nie sądzę, że nastąpi spokój w dziedzinie handlu. Uwaga po prostu przeniesie się na niemieckie samochody lub japoński eksport” - powiedziała Marie Owens-Thomsen, główna globalna ekonomistka w Indosuez.

W czwartek ustawa wspierająca demonstrantów w Hongkongu została wysłana przez Kongres USA do podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa. Chiny protestowały przeciwko nowej ustawie.

Świeżo mianowany przez Pekin nowy szef policji w Hongkongu zażądał w piątek, by ostatni protestujący bezzwłocznie opuścili kampus Uniwersytetu Politechnicznego i oddali się w ręce policji. Jak podkreślił, "ma to nastąpić natychmiast - bez wskazania deadline'u".

Policja przystąpi do ostatecznego oczyszczania kampusu i odbędzie się to natychmiast bez zapowiedzi wstępnych - powiedział Chris Tang, który zastąpił poprzedniego komendanta policji w b. brytyjskiej kolonii, Stephena Lo.

Sąd w Hongkongu ogłosił w piątek, że przez następny tydzień policja w regionie będzie mogła egzekwować zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji, mimo że wcześniej sam uznał ten zakaz za niekonstytucyjny. Na niedzielę zaplanowano wybory do rad dzielnic.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wprowadziła ten zakaz, korzystając z niestosowanych od pół wieku kolonialnych przepisów kryzysowych. Zakaz noszenia masek miał uspokoić trwające w regionie prodemokratyczne protesty, ale w praktyce nie był respektowany i przyczynił się do ich eskalacji.

Protest Chin wzbudziło też przepłynięcie okrętów marynarki wojennej USA w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których Pekin rości sobie pretensje. O przekazaniu protestu dyplomatycznego poinformował w piątek rzecznik MSZ w Pekinie Geng Shuang.

„Im dłużej trwają negocjacje, tym więcej jest zmiennych, takich jak problem Hongkongu” - powiedział Fred Hu, założyciel chińskiej firmy inwestycyjnej Primavera Capital Group.

W USA WSKAŹNIKI PMI POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,2 pkt. wobec 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 51,6 pkt. wobec 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. oczekiwano 51 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w listopadzie wyniósł 96,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 95,7 pkt. wobec 95,5 pkt. w poprzednim miesiącu.

Rynki analizują też pierwsze przemówienie nowej prezes EBC Christine Lagarde, w którym odniosła się do sytuacji gospodarczej i polityki monetarnej.

"Polityka pieniężna mogłaby osiągnąć swój cel szybciej i przy mniejszej liczbie skutków ubocznych, gdyby inne polityki wspierały wzrost wraz z nią. (...) Jednym z kluczowych elementów jest tutaj polityka fiskalna strefy euro, która nie dotyczy wyłącznie zagregowanej pozycji wydatków publicznych, ale także jej składu" - powiedziała Lagarde.

"Christine Lagarde ma świadomość istniejących podziałów w Radzie Gubernatorów, więc uderzyła dzisiaj w schemat przerzucenia odpowiedzialności na polityków, którzy powinni bardziej skupić się na wsparciu gospodarki m.in. poprzez zwiększenie inwestycji publicznych. Tyle, że z tego niewiele wynika i niepewność pozostaje" - napisał w raporcie główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości