DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie na mocnych minusach; obawy o handel wracają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 gru 2019, 18:04

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie na mocnych minusach; obawy o handel wracają

Notowania giełdowe w Europie zakończyły pierwszą grudniową sesję na mocnych minusach. Indeksy w USA zniżkują. Na rynek powróciły obawy o globalny handel po tym, jak prezydent USA zapowiedział przywrócenie ceł na import metali z Brazylii i Argentyny, a - jak podają media - priorytetem Chin w sprawie zawarcia częściowej umowy handlowej z USA jest cofnięcie ceł na chiński import.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 2,08 proc., niemiecki DAX zniżkował o 2,05 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 2.01 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,82 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najmocniej straciły spółki z sektora użyteczności publicznej i IT.

W poniedziałek na warszawskim parkiecie WIG20 spadł o 1,70 proc., a WIG zakończył sesję na 1,10-proc. minusie.

Po południu w Brukseli głos zabrała prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Szefowa EBC powiedziała, że EBC będzie stale monitorować "skutki uboczne" polityki banku. W jej ocenie, wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby, jednak konsumpcja "trzyma się całkiem dobrze".

Lagarde dodała, że EBC będzie "stanowcze" w przywracaniu stabilności cen w strefie euro i będzie zdeterminowany do użycia dostępnych narzędzi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W centrum uwagi inwestorów wciąż znajdują się utrudnienia w globalnym handlu. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump poinformował, że USA przywróci cła na import stali i aluminium z Brazylii i Argentyny.

Z kolei w niedzielę agencja Reutera podała, powołując się na doniesienia chińskiego dziennika Global Times, że priorytetem Pekinu w sprawie zawarcia częściowej umowy handlowej z USA jest cofnięcie ceł na chiński import. Zgodnie z informacjami Global Times, USA opierają się takiemu rozwiązaniu. W ocenie przedstawicieli Waszyngtonu, cła to jedyna broń USA w wojnie handlowej i rezygnacja z nich byłaby „poddaniem się”.

RYNKI AKCJI

- Indeks S&P 500 spada o 0,71 proc., na Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,75 proc., a na Nasdaq idzie w dół o 1,08 proc.

- W Japonii Nikkei 225 zyskał 1,01 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,03 proc.

- WIG20 stracił 1,70 proc. do 2.122,30 pkt., WIG zniżkował 1,10 proc. do 56.868,74 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

- Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 5 pb do 1,83 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 7 pb do 2,27 proc.

- Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,28 proc.

- Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek pozostaje bez zmian na poziomie 2,05 proc.

WALUTY

- Eurodolar idzie w górę o 0,57 proc. do 1,1080.

- Kwotowanie USD/JPY spada o 0,38 proc. do 109,08.

- Kurs funta zwyżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,2935.

- Kurs USD/PLN wynosi 3,87, a EUR/PLN 4,28.

SUROWCE

- Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,6 proc. do 56,04 USD za baryłkę, a Brent na ICE o 1,3 proc. do 61,25 USD/b.

- Srebro spada o 0,44 proc. do 17,03 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,18 proc. do 1.470 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 51,8 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 51,5 pkt.

- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,7 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. Wstępnie szacowano 51,6 pkt.

- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 44,1 pkt. wobec 42,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 43,8 pkt.

- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 46,9 pkt. wobec 45,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 46,6 pkt.

- Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w XI 48,9 pkt. wobec 49,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w końcowym wyliczeniu.

- Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,6 pkt. wobec 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

- Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie spadł do 48,1 pkt., z 48,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 49,2 pkt.

POLITYKA

- Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Brazylia i Argentyna dopuszczają się "kolosalnej dewaluacji swoich walut" i zapowiedział, że w związku z tym "nałoży natychmiast" cła na stal i aluminium importowane z tych krajów.

- W niedzielę agencja Reutera podała, powołując się na doniesienia chińskiego dziennika Global Times, że priorytetem Pekinu w sprawie zawarcia częściowej umowy handlowej z USA jest cofnięcie ceł na chiński import. Zgodnie z informacjami Global Times, USA opierają się takiemu rozwiązaniu. W ocenie przedstawicieli Waszyngtonu, cła to jedyna broń USA w wojnie handlowej i rezygnacja z nich byłaby „poddaniem się”.

- Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu w odpowiedzi na przyjęcie w USA ustaw wspierających ruch demokratyczny w tym regionie – przekazało w poniedziałek chińskie MSZ.

- Komisja Europejska za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zapowiedziała w niedzielę szefowa tej instytucji Ursula von der Leyen. Niemka liczy na to, że plan poprą wszystkie kraje członkowskie.

- Duńska komisja odwoławcza ds. energetyki poinformowała w piątek, że otrzymała skargę na decyzję Duńskiej Agencji Energii (DEA) o zgodzie na ułożenie w duńskich wodach gazociągu Nord Stream 2. Nie jest jasne, kto odwołał się od decyzji DEA.

- 8 stycznia 2020 roku prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan dokonają uroczystej inauguracji gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne - podała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta".

- Przywódcy Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali w poniedziałek, w formacie telemostu, dostawy rosyjskiego gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii. To największy projekt eksportowy rosyjskiego koncernu Gazprom.

- Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.

KALENDARIUM NA WTOREK

- O 11.00 strefa euro - inflacja producencka za X;

- O 22.40 w USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Ostatnie wiadomości