Skrót wiadomości - poniedziałek, 2 grudnia, 17.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 gru 2019, 17:31

Skrót wiadomości - poniedziałek, 2 grudnia, 17.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do poziomu 46,7 pkt. wobec 45,6 pkt. w październiku i wobec prognozy 46,6 pkt. - podała firma Markit.

Wskaźniki oczekiwań gospodarczych i dochodowych polskich konsumentów zanotowały w listopadzie poprawę - wynika z barometru GfK.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 51,8 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,7 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 44,1 pkt. wobec 42,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 46,9 pkt. wobec 45,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w XI 48,9 pkt. wobec 49,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,6 pkt. wobec 51,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie spadł do 48,1 pkt., z 48,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Europejski Bank Centralny będzie stale monitorować "skutki uboczne" polityki banku - powiedziała w poniedziałek w Brukseli prezes EBC Christine Lagarde. W ocenie szefowej EBC, wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby, jednak konsumpcja "trzyma się całkiem dobrze".

BUDŻET, DŁUG

Rząd nie planuje ustawy regulującej ceny energii w 2020 roku - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem ewentualna podwyżka cen energii dla gospodarstw domowych nie będzie drastyczna.

Przyjęty w ustawie podnoszącej o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe termin wejścia jej w życie, tj. 1 stycznia 2020 r., może rodzić niebezpieczeństwo niedochowania konstytucyjnych standardów - napisało Biuro Legislacyjne Senatu w opinii do ustawy.

Stopa zastąpienia w 2080 roku spadnie do 23,1 proc. z 53,8 proc. obecnie - poinformował w komunikacie, główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski.

Prezydencja fińska przygotowała nowy projekt wieloletniego budżetu UE proponując, by na lata 2021-2027 przeznaczono 1,07 proc. Dochodu Narodowego Brutto UE27. Minister ds. europejskich Konrad Szymański uważa, że propozycja ta nie przybliża UE do porozumienia.

GIEŁDA

W poniedziałek na warszawskim parkiecie panował zróżnicowany obraz – WIG20 i WIG straciły, pozostałe indeksy zyskały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół CCC, Bank Pekao i PZU.

Zamknięcie: WIG20 2.122,30 pkt. (-1,70 proc.), WIG 56.812,10 pkt. (-1,20 proc.).

SPÓŁKI

Fabryka Mebli Forte podtrzymuje plan wzrostu EBITDA grupy na koniec 2019 roku do co najmniej 140 mln zł z 117,5 mln zł w 2018 roku - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki, Mariusz Gazda. Dodał, że tegoroczna dynamika zwyżki przychodów grupy może wynieść 3-5 proc. wobec 1,11 mld zł w 2018 roku.

Fabryka Mebli Forte planuje w 2020 roku 30-35 mln zł nakładów inwestycyjnych m.in. na robotyzację - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Mariusz Gazda. Dodał, że od października grupa produkuje płytę spełniającą zaostrzane od przyszłego roku niemieckie normy dot. zawartości formaldehydu.

PZU oczekuje, że po rezygnacji dotychczasowego prezesa Pekao Michała Krupińskiego, bank ten będzie kontynuował dotychczasową strategię - poinformował cytowany przez agencję Bloomberg Paweł Surówka, prezes PZU i przewodniczący rady nadzorczej Pekao.

Zarząd Stalexport Autostrada Małopolska zdecydował o wprowadzeniu od 1 stycznia 2020 r. do przynajmniej 31 marca 2020 r. preferencyjnych stawek opłat dla płatności automatycznych (A4Go, Autopay, Telepass) na autostradzie A4 Katowice-Kraków - podał Stalexport w komunikacie.

Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z głównych akcjonariuszy Banku Pekao, oczekuje od nowego prezesa banku dynamiki wzrostu powyżej średniej rynkowej, stabilnej polityki dywidendowej i budowy wartości spółki - poinformował PAP Biznes prezes PFR, Paweł Borys. Nie komentuje on ostatnich zmian w zarządzie Pekao.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad modelem współpracy z deweloperami w ramach programu Mieszkanie Plus, ich udział widzi głównie w zakresie wykonawstwa na budowach - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Szczegółowe założenia współpracy ministerstwo chce najpierw skonsultować z branżą i wspólnie ustalić optymalny model.

Carrefour Polska otworzył w Gostyniu, w woj. wielkopolskim, trzeci w Polsce sklep hurtowo-dyskontowy pod marką Supeco - podała spółka w komunikacie prasowym. Format jest skierowany zarówno do klientów indywidualnych, jak i do klientów biznesowych: właścicieli sklepów oraz firm z segmentu HoReCa.

NWZ Brastera odstąpiło od głosowania nad uchwałą dotyczącą warunkowej emisji akcji serii N z wyłączeniem prawa poboru z uwagi na brak kworum - wynika z uchwał podjętych przez walne Brastera.

ING Bank Hipoteczny chce w pierwszej połowie 2020 roku wyjść na rynek z benchmarkową emisją zielonych listów zastawnych o wartości minimum 500 mln euro - poinformował PAP Biznes prezes ING Banku Hipotecznego Mirosław Boda.

Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie I-X 2019 r. do 40,67 proc. całego rynku wobec 43,64 proc. w okresie I-X 2018 roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Przychody gry "Gwint" CD Projektu w wersji na urządzenia mobilne z systemem iOS wyniosły w listopadzie ok. 0,9 mln USD - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepu Apple łącznie ok. 0,8 mln razy.

Przychody gry "Fishing Clash", której producentem jest Ten Square Games, wyniosły w listopadzie ok. 4 mln USD - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepów Google i Apple łącznie ok. 1 mln razy.

Liczba klientów płatnej wersji produktu LiveChat Software wzrosła w listopadzie o 202 netto, w ujęciu miesiąc do miesiąca - podała spółka w komunikacie.

Grupa Novaturas od przyszłego roku przejmie działalność touroperatora Aurinko w Estonii - podał Novaturas w komunikacie.

Grupa Lotos i Toyota Motor Poland podpisały list intencyjny w zakresie współpracy nad rozwojem technologii wykorzystania wodoru w transporcie samochodowym - poinformował Lotos w komunikacie prasowym. Współpraca zakłada m.in. wybudowanie pod patronatem Toyoty stacji tankowania wodoru w Polsce w 2021 r.

Braster zwołał na 30 grudnia walne zgromadzenie, m.in. w sprawie emisji akcji serii N, które mają być przyznane posiadaczom obligacji spółki - podał Braster w komunikacie.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków, deklaruje chęć budowy trzeciego pasa ruchu, pod warunkiem rekompensaty np. w postaci wydłużenia umowy koncesyjnej - poinformowal prezes SAM Emil Wąsacz.

WALUTY

Złoty będzie poruszać się w przedziale 4,28-4,30, o ile inwestorzy nie włączą trybu risk-on – uważają ekonomiści. Ich zdaniem dochodowość dziesięcioletnich SPW ustabilizuje się w okolicach 2,0 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3008 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1023 USD i 120,75 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA zyskuje ponad 1,6 proc. po sygnałach z Iraku o możliwych większych cięciach dostaw surowca przez kraje OPEC+ - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje dzięki dobrym wskaźnikom z gospodarki Chin, które sygnalizują, że popyt na surowce może się poprawić. Metal w transakcjach trzymiesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,6 proc. - po 5.899,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Słabsze od oczekiwanych dane o wzroście inwestycji w III kw. 2019 r. zapowiadają wyraźne spowolnienie inwestycji w przyszłym roku - wynika z komentarza opublikowanego przez ekonomistów banku Citi Handlowy.

W listopadzie nastąpił spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. W ocenie analityków PIE, w listopadzie odnotowano też wyraźne spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży detalicznej.

PlayWay pokazał w trzecim kwartale wyniki wyraźnie lepsze od oczekiwań. Analitycy wskazują, że pozytywnym zaskoczeniem jest sprzedaż gry Car Mechanic Simulator na konsole.

Rozwój energetyki odnawialnej jest kluczowym tematem w Unii Europejskiej, polskie firmy energetyczne muszą dostosować swoje strategie i zmienić miks, żeby móc pozyskiwać finansowanie po rozsądnej cenie - uważają przedstawiciele Fitch. Pozytywnie oceniają inwestycje sektora w OZE, jeśli projekty korzystają ze wsparcia lub ustalonych stałych cen energii.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt budowy bloku energetycznego Ostrołęka C może wymagać korekty w związku z unijną polityką klimatyczną, a decyzje w tej sprawie trzeba podjąć w ciągu pół roku - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ceny węgla energetycznego i węgla przeznaczone dla rynku ciepła wzrosły w październiku - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po dziewięciu miesiącach 2019 r. wzrosło w Polsce o 4 proc. rdr i wyniosło 24.380 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

13 grudnia Rada Europejska zajmie się długofalową unijną strategią klimatyczną, w tym pomysłem neutralności klimatycznej do 2050 r. W ocenie ministra klimatu Michała Kurtyki, kluczowe dla jego realizacji będzie określenie warunków finansowych i zapewnienie akceptowalności społecznej.

Odejście Michała Krupińskiego z Banku Pekao było jego suwerenną decyzją - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pierwsza oferta publiczna (IPO) Aramco przyciągnęła do tej pory 144,2 mld riali saudyjskich (38 mld USD) od inwestorów instytucjonalnych - poinformował w poniedziałek fundusz inwestycyjny Samba Capital, jeden z głównych menedżerów transakcji.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper95 w ciągu 11 miesięcy 2019 r. spadła o 8,9 proc. wobec średniej z 2018 roku i wyniosła 0,15 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Hongkong po raz pierwszy od 15 lat odnotuje w tym roku deficyt budżetowy – ocenił w poniedziałek sekretarz ds. finansowych w lokalnym rządzie Paul Chan. Zaznaczył, że gospodarce regionu poważnie zaszkodziły trwające od czerwca niepokoje społeczne.

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Brazylia i Argentyna dopuszczają się "kolosalnej dewaluacji swoich walut" i zapowiedział, że w związku z tym "nałoży natychmiast" cła na stal i aluminium importowane z tych krajów.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Będzie trudno znaleźć inną drogę prawną odwołania prezesa NIK Mariana Banasia niż zmiana ustawy zasadniczej - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu szef KPRM Michał Dworczyk. Według niego można wprowadzić przepis, że prezesa NIK odwołuje się większością 2/3 głosów.

Do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od szefa NIK Mariana Banasia, w którym podał się on dymisji; co jednocześnie oznacza, że marszałek Sejmu nie mogła się zapoznać z tym pismem, ani tym bardziej go odesłać - przekazał PAP w poniedziałek dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Służby nie miały żadnej możliwości prawnej zablokowania kandydatury prezesa NIK Mariana Banasia w momencie jego wyboru przez parlament; nie ma tutaj procedury sprawdzania kandydatów - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, żeby wybory prezydenckie wygrał dotychczasowy prezydent Andrzej Duda; będzie to bardzo twarda i trudna walka o to, żeby tę prezydenturę na kolejną kadencję potwierdzić - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Koalicja Obywatelska domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego przekazania pełnego kalendarium "afery Banasia", m.in. z informacjami od kiedy służby zajmowały się tą sprawą - mówili posłowie KO na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Projekt zakładający sankcje dla sędziów podważających działania i orzeczenia sędziów wskazanych przez nową KRS będzie próbą zwiększenia wpływu PiS na sądy; jeśli zostanie uchwalony przez Sejm, Senat powinien zasięgnąć w jego sprawie opinii Komisji Weneckiej - uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej.

W tym tygodniu zostanie powołany nowy minister sportu; będzie to kobieta i utytułowany sportowiec - zapowiedział w poniedziałek w Polskim Radiu szef KPRM Michał Dworczyk.

Nie słyszałem, żeby mój szef, minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński rozważał jakiekolwiek decyzje dotyczące podania się do dymisji - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Mamy w Polsce za mało pielęgniarek, najmniej na 100 mieszkańców w Europie - podkreśliła w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Dobrze, że powstają takie szkoły, gdzie poziom kształcenia polskich pielęgniarek jest na najwyższym poziomie – zaznaczyła.

Rodzina zamordowanego prezydenta Gdańska chce ponownego badania psychiatrycznego podejrzanego o zabójstwo Stefana W. Wniosek w tej sprawie złożono w gdańskiej prokuraturze - poinformował w poniedziałek PAP mec. Jerzy Glanc, pełnomocnik rodziny Adamowiczów.

Powołano nowy zespół biegłych lekarzy psychiatrów oraz psychologów, którzy jeszcze raz zbadają poczytalność Stefana W. podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska - poinformował w poniedziałek p.o. rzecznika Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Mariusz Duszyński.

Od początku 2019 roku do 1 grudnia na przejściach dla pieszych doszło do prawie trzech tysięcy wypadków, w których zginęło 190 osób - poinformował w poniedziałek PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wpłynęło zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia. Decyzji o formalnym wszczęciu śledztwa na razie nie ma, trwa analiza przekazanych prokuraturze dokumentów dotyczących oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK.

Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka - rodzica, który nie jest mężczyzną; byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce - wynika z poniedziałkowej uchwały siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Karę 6 lat więzienia wymierzył warszawski sąd okręgowy b. szefowi Art-B. Bogusławowi B. oskarżonemu o pranie pieniędzy. W sprawie chodzi o kwotę 2,7 mln euro pochodzącą z oszustwa dokonanego na szkodę szwajcarskiej spółki. Wyrok jest nieprawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie.

Premier Mateusz Morawiecki, biorący udział w rozpoczętym w poniedziałek w Madrycie szczycie klimatycznym COP25, poinformował, że polskie władze realizują programy służące wypełnieniu porozumienia paryskiego o wartości ponad 20 mld euro.

Stanowisko państw członkowskich w sprawie pakietu mobilności zmienia się - mówił w poniedziałek w Brukseli minister transportu Andrzej Adamczyk, sugerując, że możliwe jest odejście od rozwiązań szkodliwych z punktu widzenia polskich firm.

Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.

Polak, który w ubiegłym tygodniu uczestniczył w obezwładnianiu terrorysty na Moście Londyńskim, został wypisany ze szpitala - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Mail", powołując się na źródła w polskim MSZ.

Dziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji podpisało deklarację „O zagrożeniu dla białoruskiej niepodległości”. Według nich dokumenty, które zamierzają 8 grudnia podpisać prezydenci Białorusi i Rosji, „są potencjalnym zagrożeniem dla istnienia niepodległej Białorusi”.

8 stycznia 2020 roku prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan dokonają uroczystej inauguracji gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne - podała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta".

Przywódcy Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali w poniedziałek, w formacie telemostu, dostawy rosyjskiego gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii. To największy projekt eksportowy rosyjskiego koncernu Gazprom.

Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu w odpowiedzi na przyjęcie w USA ustaw wspierających ruch demokratyczny w tym regionie – przekazało w poniedziałek chińskie MSZ.

Biały Dom poinformował w niedzielę komisję sprawiedliwości Izby Reprezentantów, że prezydent Donald Trump i jego prawnicy nie wezmą udziału w zaplanowanym na środę przesłuchaniu w śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu przywódcy USA.

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w niedzielę przez telefon z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu o Iranie i innych istotnych kwestiach - przekazał w krótkim komunikacie Biały Dom.

Donald Tusk odebrał w niedzielę w Hamburgu nagrodę im. Marion Doenhoff. Były szef Rady Europejskiej został uhonorowany za zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie.

Były sekretarz stanu John Kerry ogłosił w niedzielę utworzenie koalicji mobilizującej do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Są w niej m.in. byli prezydenci Bill Clinton i Jimmy Carter, aktorzy Arnold Schwarzenegger i Leonardo DiCaprio oraz piosenkarz Sting.

Niektóre połączenia kolejowe stanęły w poniedziałek z powodu opadów śniegu na Węgrzech, część pociągów się spóźnia, podobnie jak wiele środków komunikacji miejskiej w Budapeszcie, doszło także do wypadków drogowych.

(PAP Biznes)

osz/ asa/

Ostatnie wiadomości