DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA i Europie wyraźnie w dół, obawy o handel na pierwszym planie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2019, 18:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA i Europie wyraźnie w dół, obawy o handel na pierwszym planie

Notowania giełdowe w Europie zakończyły drugą z rzędu sesję pod kreską, a wyraźne zniżki notują także indeksy w USA - rynki negatywnie przyjęły możliwe przeciągnięcie się sporu handlowego USA-Chiny o kolejny rok, co zasygnalizował we wtorek Donald Trump.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,43 proc., niemiecki DAX zwyżkował 0,19 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 1 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 1,75 proc.

W USA DJI spada o 1,5 proc., S&P500 traci 1,1 proc., a Nasdaq Comp zniżkuje 1,1 proc.

Zarówno w Europie jak i Stanach spadkom przewodziły spółki paliwowe i sektor finansowy.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 13 pb. nawet do 1,69 proc. To najmocniejsze od sierpnia śródsesyjne umocnienie tych papierów.

Prezydent USA Donald Trump zasygnalizował we wtorek, że byłby skłonny poczekać nawet rok, do okresu po wyborach prezydenckich w USA (listopad 2020 r.), zanim dojdzie do porozumienia handlowego między największymi gospodarkami świata. Podkreślił, że chce zawrzeć korzystną dla USA umowę. Dodał, że nie ma ostatecznego terminu na zawarcie umowy handlowej z Chinami, co wzbudziło na rynkach wątpliwości co do rychłego podpisania porozumienia pomiędzy obu mocarstwami.

Telewizja FoxNews podała we wtorek po południu, że USA zamierzają nałożyć na Chiny 15 grudnia kolejną transzę ceł, mimo wysyłanych na rynki sygnałów o możliwości zawarcia tzw. pierwszej fazy umowy celno-handlowej.

Jeszcze w poniedziałek sekretarz handlu USA Wilbur Ross wskazał jako "logiczny termin" 15 grudnia tego roku na zawarcie "dealu" z Chinami.

Biały Dom "otworzył" w poniedziałek dwa nowe fronty w wojnie handlowej, ogłaszając wprowadzenie ceł na metale z Brazylii i Argentyny, i grożąc wyższymi cłami na import z Francji o wartości 2,4 mld USD - za wprowadzenie przez Paryż podatku cyfrowego od internetowych gigantów, który dotknie amerykańskie firmy technologiczne.

Amerykańska administracja wskazała, że posunięcia te były konieczne, ponieważ amerykańscy partnerzy handlowi "działali niesprawiedliwie, osłabiając tradycyjne filary gospodarcze USA".

Z kolei na liście celów USA wobec Francji - w związku z podatkiem cyfrowym - znajdą się m.in. francuskie wina musujące, sery, torebki i kosmetyki do makijażu. Cła mają być nałożone na początku 2020 r.

Entuzjazm amerykańskiego prezydenta w zakresie wprowadzanych ceł nie jest jednak podzielany przez szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, który wskazał, że taka polityka wywołuje niepewność wśród szefów firm co do prognoz, a to powoduje, że wstrzymują się one z inwestycjami i spowalniają gospodarkę USA.

RYNKI AKCJI

- W Japonii Nikkei 225 stracił 0,64 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,09 proc.

- WIG20 stracił 1,50 proc. do 2.089,92 pkt., WIG zniżkował o 1,2 proc. do 56.191,17 pkt

RYNKI OBLIGACJI

- Rentowność 10-letnich UST spada o 12 pb. do 1,70 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 13 pb. do 2,15 proc.

- Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 7 pb do: -0,35 proc.

- Rentowność polskich 10-latek spadła o 5 pb do 1,99 proc.

WALUTY

- Eurodolar idzie w górę o 0,1 proc. do 1,1087.

- Kwotowanie USD/JPY spada o 0,5 proc. do 108,5.

- Kurs funta zwyżkuje o 0,5 proc. wobec dolara do 1,300.

- Kurs USD/PLN wynosi 3,86, a EUR/PLN 4,28.

SUROWCE

- Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,3 proc. do 56,2 USD za baryłkę, a Brent na ICE o 0,3 proc. do 61,1 USD/b.

- Srebro drożeje o 1,7 proc. do 17,25 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 1,1 proc. do 1.485 za uncję.

DANE

- Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły w X o 0,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 1,9 proc. Oczekiwano mdm 0,0, a rdr -1,8 proc.

- Inflacja CPI w państwach OECD w październiku 2019 r. wyniosła 1,6 proc. rdr, tyle samo co miesiąc wcześniej - podała w komunikacie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Po wyłączeniu cen żywności i energii wskaźnik CPI w OECD spadł do 2,0 proc. rdr z 2,1 proc.

POLITYKA

- Założyciel i szef Huaweia Ren Zhengfei zapowiedział przeniesienie ośrodka badawczego chińskiego koncernu z USA do Kanady. Krok ten uzasadnia ograniczeniami nakładanymi na firmę na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

- Prezydent Donald Trump, który bierze udział w szczycie NATO w Londynie, powiedział, że USA i Rosja chcą nowej umowy ws. broni nuklearnej. Dodał, że Ameryka może się dogadać z Moskwą, a on sądzi, że prezydent Francji Emmanuel Macron zgadza się jego opinią.

- Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zdecydowanie odrzucił we wtorek amerykański pomysł nałożenia 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary, takie jak sery, kosmetyki, szampany i wina. "To nie do zaakceptowania" - ocenił.

- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, komentując szczyt NATO w Londynie, że rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i przybliżanie infrastruktury wojskowej NATO do granic Rosji jest jednym z potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa jego kraju.

- Premier Finlandii, lider socjaldemokratów Antti Rinne podał się we wtorek do dymisji po utracie zaufania ze strony liberałów, największego koalicjanta w centrolewicowym rządzie, powołanym niespełna pół roku temu. Prezydent Sauli Niinisto przyjął rezygnację.

- Przyjęta przez władze USA ustawa uzależniająca preferencyjny status Hongkongu od jego autonomii stworzyła w regionie „niestabilne środowisko” biznesowe, a to nie może pomóc żadnej gospodarce – oceniła we wtorek szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam.

KALENDARIUM NA ŚRODĘ

- 2:45 - Chiny - PMI w usługach z XI

- 9:50 - Francja - PMI w usługach wg Markit za XI, końcowy odcztyt

- 9:55 - Niemcy - PMI w usługach wg Markit za XI, końcowy odcztyt

- 10:00 - strefa euro - PMI w usługach wg Markit za XI, końcowy odcztyt

- 10:30 - UK - PMI w usługach wg Markit za XI, końcowy odcztyt

- 13:00 - USA - wnioski o kredyt hipoteczny (dane tygodniowe)

- 14:15 - USA - ADP liczba utworzonych nowych miejsc pracy za XI

- 16:00 - USA - PMI dla usług wg ISM za XI

- 16:30 - USA - tygodniowe dane o zapasach paliw. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Ostatnie wiadomości