DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 gru 2019, 14:31

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar osłabia się

Kontrakty w USA idą w górę, a indeksy w Europie wahają się. Inwestorzy liczą na to, że Amerykanie wstrzymają się z podwyżkami ceł na chińskie produkty w połowie grudnia. Kurs dolara osłabia się, a ceny ropy idą w górę.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,22 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,25 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,3 proc.

Notowania firmy farmaceutycznej Sage Therapeutics spadają o 60 proc. przed sesją po tym, jak wyniki badań na eksperymentalnym lekiem na zaburzenia depresyjne nie wykazały zadowalających rezultatów.

Nike rośnie o 2 proc. w handlu przedsesyjnym - Goldman Sachs podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".

Akcje firmy jubilerskiej Tiffany spadają o 1,5 proc. przed sesją - spółka podała, że w III kw. zysk na akcję wyniósł 65 centów wobec oczekiwanych 85 centów.

W ciągu ostatnich 74 dni indeks Dow Jones zyskał 10,5 proc.

Biorąc pod uwagę wysokie wyceny na rynkach akcji, a także rozbieżności między wieloma różnymi indeksami, trzeba być świadomym, że wiele rynków byka zakończyło się rajdem podobnym do tego, który widzimy od sierpnia” – powiedział Ned Davis, założyciel Ned Davis Research.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,38 proc., niemiecki DAX traci 0,05 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,7 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,27 proc.

Notowania producenta samochodów Aston Martin rosną o 17 proc. po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że Lawrence Stroll ma zamiar zakupić spory pakiet udziałów w brytyjskim koncernie.

Drożeją akcje spółek - producentów dóbr luksusowych, po informacjach o prowadzonych rozmowach przez firmę Kering w sprawie przejęcia Moncler - włoskiego producenta kurtek puchowych. Moncler zwyżkuje o 8 proc., Tod zyskuje 5 proc., Salvatore Ferragam +7 proc., a Burberry +3 proc.

SAS tanieje o 16 proc., najmocniej od 7 lat, po publikacji rocznych danych. Skorygowany zysk przed opodatkowaniem wyniósł 786 mln koron wobec prognoz 700-800 mln koron.

Dolar osłabia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 97,48 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,18 proc. do 1,1096.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 108,88.

Kurs funta zwyżkuje o 0,33 proc. wobec dolara do 1,3134.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 1 pb do 1,78 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 2,24 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 21 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 24 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,34 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,38 proc. do 58,64 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,87 proc. do 63,5 USD/b.

NEGOCJACJE USA-CHINY

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Gao Feng poinformował w czwartek podczas briefingu w Pekinie, że urzędnicy z Chin i USA prowadzą rozmowy na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego, ale osiągnięcie "pierwszej fazy" porozumienia wymaga obniżenia ceł.

W środę prezydent USA Donald Trump po raz kolejny zapewniał o postępach w negocjacjach nad umową handlową z Chinami.

Analitycy spodziewali się wcześniej, że wstępna umowa handlowa zostałaby uzgodniona do 15 grudnia, kiedy ma wejść w życie podwyżka ceł USA na chińskie towary o wartości 156 mld USD.

"Jeśli 15 grudnia nie będzie żadnych podwyżek ceł, to prawdopodobnie powstanie coś na kształt stabilnego otoczenia dla rynku akcji" - powiedziała Kristina Hooper, dyrektorka działu ds. globalnej strategii rynkowej w Invesco.

HUAWEI PROTESTUJE PRZECIWKO OGRANICZENIOM ZE STRONY USA

W czwartek agencja Bloomberga podała, że chiński koncern telekomunikacyjny Huawei pozwał amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC). Zaskarżył zakaz wykorzystywania środków pochodzących ze wsparcia rządowego na zakup sprzętu dostawcy z ChRL przez lokalnych operatorów telefonicznych.

Huawei wskazywał, że zakaz wydano z pogwałceniem standardowych procedur FCC, a firma została bezpodstawnie określona jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości