Eksperci obawiają się zbyt niskich cen w aukcji na sprzedaż energii z OZE (Centrum Prasowe) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 gru 2019, 15:40

Eksperci obawiają się zbyt niskich cen w aukcji na sprzedaż energii z OZE (Centrum Prasowe)

Banki wyrażają obawy o zbyt niskie ceny w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej URE, która ma odbyć się w najbliższym tygodniu. Jak podaje IEO, wsparciem może zostać objęta energia o wartości maksymalnie 4214 mld zł. Okazuje się, że zbyt niskie oferty na kontrakty z URE mogą zostać negatywnie ocenione przez sektor bankowy podczas finansowania tych projektów.

Właściciele spółek energetycznych w większości finansują realizację swoich projektów w formie kredytów, tymczasem zbyt niskie ceny zakontraktowane przez URE w ramach aukcji na okres 15 lat mogą dla wielu podmiotów okazać się zgubne. Firmy nie otrzymają wystarczającego finansowania, co w konsekwencji może wpłynąć na nieosiągnięcie celu ograniczenia emisji CO2 narzuconego przez UE.

„Po stronie ryzyka jako bank będziemy uważnie przyglądać się ryzyku konstrukcyjnemu. Mimo wydłużonych terminów na realizację inwestycji obawiamy się, że tak znaczna ilość projektów realizowanych w relatywnie krótkim okresie może doprowadzić do niepotrzebnego wzrostu cen sprzętu oraz usług budowlanych, jak również skutkować znaczącymi opóźnieniami w realizacji inwestycji. Z tego też powodu doświadczenie inwestora w realizowaniu projektów w Polsce oraz dobrze wynegocjowane kontrakty będą naszym zdaniem, oprócz przemyślanej oferty aukcyjnej, kluczowym czynnikiem sukcesu” - komentuje Piotr Biernacki, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego i Projektowego DNB Bank Polska.

Inwestorzy ze zdumieniem przyjęli założenia URE, gdyż cena realizacji projektu fotowoltaicznego nie spadła, a niektóre koszty wręcz wzrosły.

Potwierdzają to dane firmy Electrum. Wynika z nich, że o ile ceny paneli i inwerterów stanowiące większą część kosztów projektów utrzymały się na stałym poziomie, o tyle pozostałe czynniki jak koszty osobowe oraz innych komponentów wzrosły od 5 do 15%.

„Dotychczasowe ceny referencyjne dawały możliwość finansowania projektów OZE w oparciu o wyniki aukcji i zapewniały odpowiednią stymulację inwestorów, dając skuteczne sygnały ekonomiczne. Zasadne byłoby podtrzymywanie tego poziomu stymulacji do czasu osiągnięcia wyznaczonych celów klimatycznych” - komentuje Robert Jan Szustkowski, analityk rynku OZE.

Źródło informacji: Manager24

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości