DZIEŃ NA RYNKACH: Dow Jones ponad 330 pkt w górę, pomogły mocne dane z rynku pracy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2019, 22:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Dow Jones ponad 330 pkt w górę, pomogły mocne dane z rynku pracy

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami, a indeks Dow Jones zyskał na koniec dnia ponad 330 punktów. Na rynkach pojawiła się nadzieja na odbicie w światowej gospodarce, po lepszym od oczekiwań odczycie wzrostu miejsc pracy w USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 1,22 proc. i wyniósł 28.016,25 pkt.

S&P 500 zyskał 0,91 proc. i wyniósł 3.145,91 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,00 proc., do 8.656,53 pkt.

"Rynek jest bardzo mocny. Za każdym razem, gdy przez kilka dni cofamy się, odpada część +słabych rąk+ i wracamy na historyczne szczyty" - powiedział Mike Katz, partner z Seven Points Capital.

"Zbliżając się do końca roku jest szansa na kolejny całkiem dobry ruch w górę" - dodał.

W piątek najlepiej zachowywał się sektor energetyczny, zyskując 2 proc. Firmy przemysłowe i banki wzrosły ponad 1 proc.

Ze spółek ponad 3 proc. zyskał 3M dzięki dobrym wynikom kwartalnym.

Niespełna 1 proc. zyskał Alphabet, właściciel Google'a, osiągając historyczny rekord notowań.

Również akcje Apple znalazły się na najwyższym poziomie w historii, zyskując w ciągu dnia blisko 2 proc.

Akcje Goldman Sachs zyskały około 3 proc.

Detalista obuwniczy Genesco zyskiwał ponad 20 proc., ponieważ firma zaraportowała w trzecim kwartale zysk na akcję w wysokości 1,33 USD wobec prognozowanych 1,08 USD.

Notowania Big Lots rosły 25 proc. - spółka podała, że strata na akcje w trzecim kwartale wyniosła 18 centów, o 2 centy mniej niż oczekiwał rynek.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 266 tys. wobec oczekiwanych 183 tys. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w listopadzie o 3,1 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu płac na poziomie 0,3 proc. mdm i 3,0 proc. rdr.

Stopa bezrobocia wyniosła w USA w listopadzie 3,5 proc. vs oczekiwane 3,6 proc. i wobec 3,6 proc. w poprzednim miesiącu.

"Lepszy od oczekiwań wzrost miejsc pracy w USA w XI wzmacnia nadzieje na odbicie w światowym wzroście PKB. Odczyt daje również zastrzyk pewności inwestorom wobec trwającej niepewności w negocjacjach handlowych USA-Chiny" - powiedział Alec Young, dyrektor badań nad światowymi rynkami w FTSE Russell.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w piątek, że umowa handlowa z USA "zbliża się", a rozmowy są "intensywne".

Władze Chin wyłączą „część soi, wieprzowiny i innych produktów” sprowadzanych z USA z ceł nałożonych w odwecie za karne taryfy na towary z ChRL wprowadzone przez Stany Zjednoczone w ramach wojny handlowej – podały w piątek chińskie media, cytując decyzję rządu.

Rządowa komisja celna będzie wyłączała poszczególne partie produktów z odwetowych ceł na wnioski chińskich importerów. W komunikacie nie podano ilości ani wartości towarów, jakie mają zostać wyłączone z taryf.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że negocjacje handlowe USA i Chin "dobrze się rozwijają" i dodał, że "coś może się stać" odnosząc się do planowanych na 15 grudnia ceł na towary z Chin.

W związku z amerykańskimi sankcjami chiński koncern Huawei zamierza przenieść swoje centrum badawcze z USA do Kanady i to mimo trwającego kanadyjsko-chińskiego sporu spowodowanego aresztowaniem rok temu w Kanadzie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou.

„Administracja Trumpa chce osiągnięcia kompromisu z powodu obaw o gospodarkę. Tymczasem rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji, a rynki akcji są bliskie rekordowych poziomów, dlatego presja na zawarcie umowy maleje” – powiedział Ethan Harris, szef globalnych badań ekonomicznych w Bank of America.

Analitycy oczekują, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu FOMC w środę w przyszłym tygodniu. Co więcej, z ankiety przeprowadzonej wśród 31 ekonomistów przez Bloomberga wynika, że mediana oczekiwań ankietowanych wskazuje na brak zmian w polityce monetarnej USA do końca 2021 r.

„Fed wstrzyma się od zmian w polityce monetarnej w najbliższej przyszłości, ale byłby w stanie obniżyć stopy procentowe w razie konieczności” – powiedział Scott Brown, główny ekonomista Raymond James Financial.

Według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencje Bloomberga nie należy się w ciągu następnych dwóch lat spodziewać dalszych obniżek stóp procentowych.

W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC. W ocenie ekonomistów następnym ruchem w polityce monetarnej EBC będzie podwyżka stóp procentowych w I kw. 2022 r. Poprzednio ankietowani sądzili, że bank centralny strefy euro ponownie obniży stopy procentowe w połowie przyszłego roku.

„Z pewnością obecnie nie ma klimatu do kolejnej stymulacji po wdrożeniu ostatniego programu” – powiedział Peter Schaffrik, globalny strateg makroekonomiczny w RBC.

Media podają, że podczas konferencji po posiedzeniu można się spodziewać ogólnych informacji na temat zarządzonego przez nową prezes Christine Lagarde przeglądu strategicznego w EBC.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,21 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,86 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,21 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 1,43 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości