DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania w Europie w górę; dolar się umacnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2019, 18:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania w Europie w górę; dolar się umacnia

Giełdy w Europie skończyły sesję na plusach. W USA indeksy zwyżkują. Na rynkach zapanował optymizm po lepszym od oczekiwań odczycie dotyczącym wzrostu miejsc pracy w USA w XI. Dolar umacnia się, a ceny ropy idą w górę.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,21 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,86 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,21 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 1,43 proc.

Inwestorzy analizują napływające dane z amerykańskiej gospodarki.

"Lepszy od oczekiwań wzrost miejsc pracy w USA w XI wzmacnia nadzieje na odbicie w światowym wzroście PKB. Odczyt daje również zastrzyk pewności inwestorom wobec trwającej niepewności w negocjacjach handlowych USA-Chiny" - powiedział Alec Young, dyrektor badań nad światowymi rynkami w FTSE Russell.

Akcje Marks & Spencer rosną o 4 proc. - JP Morgan podniósł rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "niedoważaj".

Aeffe SpA zwyżkuje na giełdzie w Mediolanie o 4 proc., najmocniej od 2 lat.

Akcje spółki farmaceutycznej Ipsen tanieją o 13,5 proc., najmocniej w historii, po zawieszeniu prób z lekiem palovarotene na rzadką chorobę kości.

Drożeją akcje Swiss Re - o 3 proc. To reakcja na informację, że Phoenix Group Holdings zgodził się przejąć brytyjski oddział Swiss Re.

Tanieją walory spółki Medacta o 21 proc. po obniżeniu rocznych prognoz finansowych.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 straciły spółki sektora materiałów.

W piątek w WIG20 traciły paliwowe i energetyczne spółki Skarbu Państwa, po ogłoszeniu wezwania PKN Orlen na sprzedaż akcji Energi.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 1 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkuje o 1,2 proc., a na Nasdaq idzie w górę o 1 proc.

Akcje Goldman Sachs zwyżkują o 2,5 proc., a Apple rośnie o 1 proc.

W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,23 proc., a w Chinach SCI w górę o 0,43 proc.

WIG20 spadł o 1 proc. do 2.073,11 pkt., WIG zniżkował o 0,6 proc. do 55.994,68 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 3 pb do 1,84 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 2,28 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 22 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 31 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,29 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spada o 2 pb do 2 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,4 proc. wobec koszyka walut do 97,79 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,51 proc. do 1,105.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,01 proc. do 108,69.

Kurs funta zniżkuje o 0,35 proc. wobec dolara do 1,3112.

Kurs USD/PLN wyniósł 3,8724, a EUR/PLN 4,2787.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,11 proc. do 59,05 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,23 proc. do 64,16 USD/b.

Ministrowie ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową uzgodnili obniżenie produkcji surowca o 1,7 mln baryłek dziennie do końca marca 2020 r. - podano w oświadczeniu po zakończeniu konferencji OPEC+ w Wiedniu. Arabia Saudyjska dodatkowo obniży produkcję o 400 tys. b/d.

Srebro spada o 2,66 proc. do 16,6 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 1,3 proc. do 1.464 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 266 tys. wobec oczekiwanych 183 tys. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w listopadzie o 3,1 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu płac na poziomie 0,3 proc. mdm i 3,0 proc. rdr.

Stopa bezrobocia wyniosła w USA w listopadzie 3,5 proc. vs oczekiwane 3,6 proc. i wobec 3,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wyniósł 99,2 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali wskaźnik na 97 pkt. wobec 96,8 pkt. miesiąc wcześniej.

W Niemczech w X produkcja przemysłowa spadła o 1,7 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,1 proc.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. We wstępnym odczycie zanotowano wzrost zapasów o 0,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,3 proc.

POLITYKA

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w piątek, że umowa handlowa z USA "zbliża się", a rozmowy są "intensywne".

Władze Chin wyłączą „część soi, wieprzowiny i innych produktów” sprowadzanych z USA z ceł nałożonych w odwecie za karne taryfy na towary z ChRL wprowadzone przez Stany Zjednoczone w ramach wojny handlowej – podały w piątek chińskie media, cytując decyzję rządu.

Pracujący w Chinach dyplomaci z USA muszą z wyprzedzeniem zgłaszać zamiar spotkań z lokalnymi urzędnikami – oznajmiła w piątek rzeczniczka MSZ ChRL Hua Chunying. Jest to odpowiedź na podobne środki wprowadzone przez Waszyngton wobec dyplomatów chińskich.

We Francji piątek jest drugim dniem chaosu w transporcie, zamkniętych szkół i zbyt małej obsady personelu w szpitalach w związku ze strajkiem generalnym. Związki zawodowe zapowiedziały, że nie ustąpią, dopóki prezydent Emmanuel Macron nie wycofa się z reformy emerytalnej.

Niemieccy socjaldemokraci zatwierdzili w piątek na zjeździe partyjnym w Berlinie nowe kierownictwo partii. Ugrupowanie będzie zarządzane przez duet: Saskię Esken i Norberta Waltera-Borjansa. Wygrali oni wcześniej wybory wewnętrzne w partii.

Odchodzący premier Libanu Saar Hariri zwrócił się w piątek do przywódców zaprzyjaźnionych państw o udzielenie jego krajowi kredytów na sprowadzenie produktów spożywczych i surowców. Liban jest w największym od dziesięcioleci kryzysie finansowym i gospodarczym.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

o 0.50 w Japonii - III odczyt PKB za III kw.;

O 8.00 w Niemczech - eksport za X;

O 10.30 w UE - Wskaźnik zaufania inwestorów Sentix za XII. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości