DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie w większości na minusie; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 gru 2019, 18:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie w większości na minusie; dolar osłabia się

Notowania giełdowe w Europie na koniec sesji w większości zniżkowały. Indeksy w USA wahają się. Inwestorzy czekają na kolejne doniesienia z frontu wojny handlowej USA-Chiny. Obligacje rynków bazowych osłabiają się, a kurs dolara idzie w dół.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,01 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,27 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,28 proc.

Rynki czekają na kolejne doniesienia z frontu wojny handlowej USA-Chiny. Inwestorzy oczekują też na decyzje Fedu ws. stóp procentowych.

"Fakt, że mamy obecnie spokojniejszy okres w relacjach USA-Chiny jest bardzo istotny. Trzeba jednak pamiętać, że względny spokój jest tymczasowy, bowiem napięcia między największymi gospodarkami świata mają charakter strukturalny" - powiedział Ben Powell, główny strateg ds. Azji i Pacyfiku BlackRock Investment Institute.

Akcje spółki Ted Baker tanieją o 13,5 proc. po rezygnacji szefów firmy i zawieszeniu wypłaty dywidendy.

Colryut drożeje o 4,5 proc. EBIT spółki za I połowę roku okazał się lepszy od prognoz analityków.

Sanofi zyskuje 6 proc. po prezentacji nowej strategii spółki.

Computacenter zwyżkuje o 5 proc. Prezes spółki spodziewa się zysku powyżej prognoz rynkowych.

Akcje Ashtead Group spadły o 6 proc. po tym, jak brytyjska firma wynajmująca urządzenia przemysłowe podała, że wyniki kwartalne były gorsze od oczekiwań.

Trzy główne warszawskie indeksy zakończyły wtorkowe notowania ze stratą, lekko w górę poszedł tylko benchmark małych spółek.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,1 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,03 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,2 proc.

Akcje Micron zwyżkują o 3 proc., a Comcast spada o 2 proc.

W Japonii Nikkei 225 stracił 0,09 proc., a w Chinach SCI w górę o 0,1 proc.

WIG20 spadł 0,6 proc. do 2.054,11 pkt., WIG zniżkował 0,5 proc. do 55.609,32 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST idzie w rośnie o 3 pb do 1,85 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 2,26 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 19 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 28 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,30 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek rośnie o 3 pb do 2,01 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,19 proc. wobec koszyka walut do 97,46 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,36 proc. do 1,1098.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,01 proc. do 108,69.

Kurs funta zwyżkuje o 0,21 proc. wobec dolara do 1,3176.

Kurs USD/PLN wyniósł 3,8648, a EUR/PLN 4,2884.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,35 proc. do 59,22 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,06 proc. do 64,23 USD/b.

Srebro rośnie o 0,33 proc. do 16,69 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,35 proc. do 1.470 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w XI o 4,5 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu cen konsumpcyjnych o 4,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 3,8 proc.

Ceny producenta PPI spadły zaś w XI rdr o 1,4 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,6 proc. - wynika z danych statystycznych. Analitycy spodziewali się spadku PPI o 1,5 proc.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w XII poprawiło się mocniej od prognoz - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 10,7 pkt. wobec -2,1 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +0,3 pkt.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,1 proc. mdm w X, podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie. Analitycy spodziewali się mdm zwyżki o 0,2 proc.

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W XI indeks ten wyniósł 104,7 pkt. wobec 102,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 103,0 pkt.

POLITYKA

Dziennik "Wall Street Journal" doniósł, że Amerykanie planują opóźnienie wdrożenia dodatkowych taryf na chińskie towary.

Amerykański sekretarz ds. rolnictwa Sonny Perdue poinformował, że jest mało prawdopodobne, aby USA wprowadziły te cła na chińskie towary.

Przedstawiciele USA i Kanady udadzą się we wtorek do Meksyku, by podpisać zmienioną umowę handlową USMCA, która ma zastąpić porozumienie NAFTA – zapowiedział we wtorek prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador (AMLO).

Szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów ogłosili we wtorek dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Zarzucają mu w nich nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze w Kijowie oraz utrudnianie pracy Kongresu.

Po wielomiesięcznych negocjacjach komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek projekt budżetu obronnego na nowy rok finansowy w rekordowej wysokości 738 mld dolarów.

Parlament Finlandii zatwierdził we wtorek kandydaturę socjaldemokratki Sanny Marin na stanowisko premiera tego kraju. Marin musi teraz uzyskać nominację prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto.

Zawieszenie broni do końca br., wymiana wszystkich zidentyfikowanych więźniów w grudniu, organizacja kolejnego szczytu w formacie normandzkim za 4 miesiące oraz wdrażanie porozumień mińskich z 2015 roku - to główne konkluzje szczytu na temat Ukrainy, który odbył się w poniedziałek w Paryżu.

We wtorek rano, w szóstym dniu strajku pracowników sektora transportu publicznego we Francji, odnotowano duże utrudnienia w transporcie, szczególnie w regionie paryskim. Od godz. 7.30 w rejonie stolicy łącznie utworzyło się 380 km korków.

KALENDARIUM NA ŚRODĘ

o 13.00 indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA w USA;

O 14.30 w USA - CPI za XI;

O 20.00 w USA - decyzja Fedu ws. stóp procentowych i projekcje makroekonomiczne. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości