Orlen wystąpił do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę - prezes (opis2) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 gru 2019, 13:46

Orlen wystąpił do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę - prezes (opis2)

PKN Orlen wystąpił do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę naftową - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Obejmują one nakłady związane z przerobem tego surowca, ochroną instalacji i dodatkowymi zakupami ropy.

"Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców rosyjskich o odszkodowania z tytułu ropy zawierającej chlorki organiczne. Obejmują one nakłady związane z przerobem tego surowca, ochroną instalacji i dodatkowymi zakupami ropy. Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy" - powiedział Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym Orlenu.

"Zależało nam na precyzyjnym wyliczeniu wszystkich kosztów, które ponieśliśmy, związanych z ochroną instalacji produkcyjnych, a także pozyskaniem czystej, nieskażonej ropy dla utrzymania ciągłości przerobu. Dlatego ten proces był długotrwały. Tym bardziej, że musieliśmy dostosować nasze analizy do planowych przestojów remontowych w naszej rafinerii" - dodał.

Na początku października rzeczniczka prasowa PKN Orlen Joanna Zakrzewska informowała, że PKN Orlen otrzymał już część odszkodowań od firm rosyjskich z tytułu niedostarczonej ropy rurociągiem Przyjaźń. Zapowiadała wtedy, że do końca roku zgłosi jeszcze roszczenia z tytułu strat spowodowanych zanieczyszczeniem ropy naftowej dostarczanej z kierunku wschodniego.

W kwietniu rurociągiem Przyjaźń zaczęła płynąć przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. PERN, polski operator rurociągu Przyjaźń, aby ochronić krajowy system przesyłowy i instalacje rafineryjne, wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

Rosyjska ropa nie płynęła rurociągiem przez 46 dni. W tym czasie PKN Orlen korzystał ze zdywersyfikowanych dostaw ropy z innych kierunków, a także wykorzystywał zapasy operacyjne i infrastrukturę, taką jak kawerny w IKS Solino. Pozwoliło to utrzymać produkcję na założonych wcześniej poziomach.

PERN wznowił odbiór ropy naftowej z Rosji 9 czerwca, jednak - według zapowiedzi - pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie wiele miesięcy.

Miesięcznie do rafinerii Orlenu w Płocku trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych wobec rosyjskiego. Tylko od początku 2018 roku, w ramach zakupów typu spot, zakontraktowany został surowiec z Angoli, Nigerii, ze Stanów Zjednoczonych czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(PAP Biznes), #PKN

pr/ ana/

Zobacz także: Polski Koncern Naftowy Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości