PGNiG Ventures chce przeznaczyć do 100 mln zł na inwestycje w innowacyjne projekty | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 gru 2019, 12:34

PGNiG Ventures chce przeznaczyć do 100 mln zł na inwestycje w innowacyjne projekty

PGNiG uruchamia PGNiG Ventures, podmiot typu ventures capital, który będzie inwestować w innowacyjne projekty energetyczne. W ciągu sześciu lat inwestycje w perspektywiczne projekty w fazie wzrostu i ekspansji mogą sięgnąć 100 mln zł - poinformowali przedstawiciele PGNiG podczas środowej konferencji prasowej.

Wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski ocenia, że PGNiG Ventures jest naturalnym krokiem w działalności proinnowacyjnej spółki, obejmującej m.in. współpracę ze startupami.

Dodał, że spółka przez ostatnie lata zdobyła wiedzę i doświadczenie; jest gotowa do podjęcia ryzyka inwestycyjnego i po to powołuje własne przedsięwzięcie typu venture capital.

„Chcemy inwestować w to, co funkcjonuje i działa na rynku, ale myślimy też o zyskach z tych inwestycji” - powiedział Kroplewski.

PGNiG Ventures będzie wyspecjalizowanym podmiotem w grupie kapitałowej, skoncentrowanym na inwestowaniu w przedsięwzięcia, które mają sprawdzony model biznesowy, ale jeszcze nie mają wzrostu przychodów.

Prezes PGNiG Ventures Małgorzata Piasecka tłumaczyła, że celem są inwestycje kapitałowe w spółki, które mają potencjał osiągnięcia zysków.

„Udostępniamy finansowanie przedsiębiorstwom w fazie rozwoju i ekspansji” - dodała.

Zaznaczyła, że początkowo chodzi o inwestycje w 3-4 projekty rocznie, w pakiety mniejszościowe, maksymalnie 20 proc. udziałów i maksymalnie 15 mln zł w jeden podmiot.

"W ciągu dwóch lat chcemy zainwestować ok. 30 mln zł" - dodała Piasecka.

Piasecka dodała, że PGNiG Ventures będzie koncentrowało się na perspektywie zysku i inwestycjach w produkty, usługi czy technologie, które mogą być wykorzystane w grupie kapitałowej, która działa w branży energetycznej. Nie wyklucza, że w przypadku pojawienia się ciekawych projektów jest opcja wyjścia poza profil branżowy. PGNiG Ventures może inwestować także za granicą.

Horyzont pojedynczej inwestycji to maksymalnie 10 lat. Wyjścia mogą odbywać się przede wszystkim przez sprzedaż udziałów kolejnemu funduszowi inwestycyjnemu lub inwestorowi branżowemu.

"Dopuszczamy też możliwość wychodzenia z inwestycji przez giełdę, ale pod warunkiem, że możliwy będzie do osiągnięcia zwrot z zainwestowanego kapitału" - powiedział Kroplewski. (PAP)

wkr/ pr/ gor/

Zobacz także: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości