Skrót wiadomości - wtorek, 10 grudnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 gru 2019, 06:01

Skrót wiadomości - wtorek, 10 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Interwencje walutowe są ważnym instrumentem polskiej polityki pieniężnej - ocenił w artykule dla portalu wGospodarce .pl członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI ), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, pozostał w grudniu stabilny – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w listopadzie 2019 roku wzrósł w Polsce wobec październikowego odczytu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na I kwartał 2020 roku wynosi +7 proc. - wynika z badania Manpower.

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w listopadzie w Polsce pogorszyła się - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W III kwartale 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy spadła w Polsce o 5,4 proc. rdr - podał we wtorek GUS.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w XII poprawiło się mocniej od prognoz - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 10,7 pkt. wobec -2,1 pkt. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W XI indeks ten wyniósł 104,7 pkt. wobec 102,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 0,4 proc. w X mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,4 proc., po korekcie z +0,3 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w XI o 4,5 proc. rdr - podało biuro statystyczne.

BUDŻET, DŁUG

Państwowy Dług Publiczny na koniec III kw. 2019 roku wyniósł 1.001.181,0 mln zł, co oznacza wzrost o 0,3 proc. (2.961,5 mln zł) kdk i wzrost o 1,7 proc. (16.867,6 mln zł) wobec końca 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Trzy główne warszawskie indeksy zakończyły wtorkowe notowania ze stratą, lekko w górę poszedł tylko benchmark małych spółek. W WIG20 najmocniej spadły kursy akcji PGNiG oraz CD Projektu.

Zamknięcie: WIG20 2.054,11 pkt. (-0,60 proc.), WIG 55.609,32 pkt. (-0,46 proc.).

SPÓŁKI

Rząd chce kontynuować konsolidację firm z podobnych sektorów - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Agencja Fitch umieściła długoterminowy rating IDR Energi "BBB" na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym w związku z ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniem do sprzedaży 100 proc. akcji energetycznej spółki - podał Fitch w komunikacie.

Nabycie Energi przez PKN Orlen jest neutralne dla ratingu płockiego koncernu - podała agencja Fitch w komunikacie.

Tauron zakończył proces poszukiwania potencjalnego inwestora zainteresowanego nabyciem Zakładu Górniczego Janina z powodu nieotrzymania w wyznaczonym terminie ofert zakupu - podał Tauron w komunikacie.

Medicalgorithmics planuje emisję do 721.303 akcji serii G z pozbawieniem prawa poboru - podała spółka w komunikacie. Celem emisji jest pozyskanie kapitału na dalszą zmianę modelu biznesowego, rozwój sprzedaży międzynarodowej i technologii.

Medicalgorithmics może funkcjonować bez przeprowadzenia emisji akcji, ale jej brak mógłby istotnie wpłynąć na możliwość zwiększania wolumenu sprzedaży oraz inwestycje spółki - poinformował zarząd podczas wtorkowej konferencji. Prezes Marek Dziubiński zamierza wziąć udział w emisji w "istotnym stopniu".

Medicalgorithmics spodziewa się wzrostu przychodów w 2020 roku - poinformował we wtorek prezes Marek Dziubiński. Zarząd widzi duży potencjał rozwoju na rynkach poza Stanami Zjednoczonymi, chce inwestować w rozwój sprzedaży.

PKN Orlen zakończył badanie dna Bałtyku w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych - poinformował Orlen na Twitterze.

Przychody grupy Tauron z rynku mocy szacunkowo wyniosą w 2024 roku 149,04 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Oferta Budimeksu za 486,8 mln zł netto została oceniona najwyżej w postępowaniu GDDKiA na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi S7 Płońsk - Czosnów - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty złożyła dyspozycję objęcia 28.551.500 sztuk akcji w ramach emisji akcji Grupy Azoty ZCh Police, za łączną kwotę 291,2 mln zł, w ramach przysługujących Grupie Azoty praw poboru - poinformowała spółka w komunikacie.

Pekao Leasing, spółka z grupy Banku Pekao, pozyskało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro na finansowanie inwestycji małych i średnich firm, które posłużą m.in. poprawie efektywności energetycznej i rozwojowi OZE - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Krakowski producent gier Polyslash planuje debiut na rynku NewConnect w pierwszym półroczu 2020 roku - podała spółka w komunikacie.

Spółka zależna Archicomu zawarła ostateczną umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności posadowionych na niej budynków, położonej w Poznaniu w dzielnicy Grunwald, o powierzchni 8,6 ha, za cenę 46 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

11 bit studios ma podpisane trzy umowy, których przedmiotem jest wydanie gier komputerowych tworzonych przez zewnętrzne studia deweloperskie - podała spółka w komunikacie. Wartość każdej z umów jest większa w porównaniu ze zrealizowanymi przez spółkę do tej pory projektami.

innogy Polska liczy, że w przyszłym roku rynek obrotu energią wróci do normalności - poinformowali przedstawiciele spółki na wtorkowym spotkaniu. innogy nie planuje podwyżek cen od stycznia.

PGNiG i Duon Dystrybucja zawarły siedmioletni kontrakt, którego łączny wolumen wynosi ponad 150 tys. ton skroplonego gazu ziemnego - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym. To największa umowa na sprzedaż LNG podpisana do tej pory przez PGNiG.

OFE PZU zmniejszyło udział w akcjonariacie Polnordu poniżej progu 5 proc. i ma obecnie 4,92 proc. akcji spółki - poinformował Polnord w komunikacie. Przed zmniejszeniem zaangażowania OFE PZU miało 5,02 proc. akcji.

Małgorzata Rusewicz została wybrana podczas wtorkowego walnego zgromadzenia członków Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami na nowego prezesa - poinformowała IZFiA w komunikacie prasowym. Dotychczasowy prezes Marcin Dyl złożył niedawno rezygnację z tej funkcji z dniem 31 grudnia 2019 roku.

Inpro złożyło we wtorek 10 grudnia ponowny wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie osiedla Azymut w Gdyni, składającego się z siedmiu budynków wielorodzinnych - podał deweloper w komunikacie.

Total FIZ rozpoczyna budowę przyspieszonej księgi popytu na maksymalnie 170.772 akcji Scope Fluidics, stanowiących 7,37 proc. kapitału, po maksymalnie 70 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty do końca roku powinien pozostać stabilny wobec euro i może umocnić się do dolara, jeżeli nie zmaterializuje się ryzyko nowych ceł USA na Chiny - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych obligacji powinny pozostać poniżej 2 proc. na długim końcu krzywej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2880 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1077 USD i 120,27 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA lekko tanieje przed publikacją danych o jej amerykańskich zapasach - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje. Metal w transakcjach trzymiesięcznych na LME traci 0,3 proc. do 6.059,00 USD za tonę - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Cena zamknięcia w aukcji głównej na rynku mocy na rok 2024 wyniosła 259,87 zł/kW/rok - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komunikacie, podając wstępne wyniki aukcji z 6 grudnia. Aukcja zakończyła się w rundzie piątej.

Nakłady na rozwój sieci energetycznej w latach 2021-2030 wyniosą 14,04 mld zł - podało PSE w projekcie planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce do połowy przyszłego roku zakończyć analizy dotyczące tego, czy Agora powinna była złożyć wniosek w sprawie przejęcia w lutym udziałów spółki Eurozet - poinformował PAP Biznes wiceprezes UOKIK Michał Holeksa. Dodał, że postępowanie antymonopolowe w sprawie przejęcia, zgłoszonego przez Agorę w październiku, może zakończyć się w okresie lipiec-wrzesień 2020 roku.

W tym roku na Boże Narodzenie polska rodzina wyda średnio ponad 1,5 tys. zł - wynika z badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”. Blisko 70 proc. świątecznego budżetu zostawimy w sklepach stacjonarnych - dodano.

Ponad 9 mln złotych mógł stracić Skarb Państwa na fikcyjnym obrocie paliwami, tzw. karuzeli VAT, wykrytej i przerwanej przez KAS i KSP - poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa i Komenda Stołeczna Policji. Dodano, że w sprawie zatrzymano 5 osób.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Madrycie, podczas szczytu klimatycznego COP25, że Unia Europejska nie zawaha się chronić podatkiem węglowym swego przemysłu przed konkurentami, którzy nie respektują klimatycznego porozumienia paryskiego z 2015 roku.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Wykryto liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych w ramach kontroli programu "Praca dla Więźniów"; zdecydowano o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury - podała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli.

Podchodzimy ze spokojem do zapowiedzianych przez NIK kontroli związanych z programem "Praca dla więźniów"; właściwe organy będą zajmowały się wnioskami wypływającymi z tych kontroli - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Marian Banaś ostatni raz otrzymał od ABW poświadczenia bezpieczeństwa w 2016 r. i ich dotyczy postępowanie ABW - wyjaśnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że prezes NIK może wciąż zapoznawać się z informacjami niejawnym na mocy ustawowego uprawnienia.

Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkich posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów - mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska".

Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach - oświadczyła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jak dodała kontynuowanie działalności przez tę Izbę stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego.

Dzień dumy i radości; dziękujemy pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz - napisał we wtorek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk. Po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

KE nie przekonały tłumaczenia w sprawie zmian w sądownictwie, jakie na poniedziałkowej Radzie ds. ogólnych przedstawił minister ds. europejskich Konrad Szymański. Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, że KE wciąż jest zaniepokojona wieloma kwestiami.

W Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których wspominają niektórzy członkowie KE- oświadczył w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do słów unijnego komisarz ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który ocenił, że sytuacja w Polsce pod tym względem pogarsza się.

Szefowie państw i rządów krajów unijnych mają podjąć decyzję o zgodzie na cel neutralności klimatycznej, ale z podkreśleniem zachowania prawa państw UE do kształtowania swojego miksu energetycznego - wynika z projektu wniosków na czwartkowo-piątkowy szczyt.

Nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze Ukrainy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA - to dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, które ogłosili we wtorek szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów.

Prezydent USA Donald Trump określił we wtorek jako "absurdalne" oskarżenia pod swym adresem, mające doprowadzić do usunięcia go z urzędu. Wcześniej szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów ogłosili dwa artykuły impeachmentu prezydenta.

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

Sześć osób zginęło we wtorek w strzelaninie w Szpitalu Uniwersyteckim w Ostrawie na zachodzie Czech. Sprawca zbiegł z miejsca zbrodni, po czym się zastrzelił. Dwie osoby są ciężko ranne.

Rosja i Ukraina nie uzgodniły spraw gazowych podczas spotkania prezydentów: Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu, gdzie obradowała "czwórka normandzka" - potwierdził we wtorek, dzień po tym spotkaniu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Zawieszenie broni do końca br., wymiana wszystkich zidentyfikowanych więźniów w grudniu, organizacja kolejnego szczytu w formacie normandzkim za 4 miesiące oraz wdrażanie porozumień mińskich z 2015 roku - to główne konkluzje szczytu na temat Ukrainy, który odbył się w poniedziałek w Paryżu.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek rezolucję wzywającą Rosję do wycofania sił zbrojnych z Krymu i zaprzestania okupacji terytorium Ukrainy. Opowiedziało się za tym 63 krajów, przeciwnych było 19 a 66 wstrzymało się od głosu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie w wypowiedzi telewizyjnej, że nowe porozumienie o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy będzie możliwe przed końcem br. Dodał, że dostrzega pole do kompromisu między stanowiskami obu stron.

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.

Po decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie części Morza Śródziemnego, Grecja zgłosiła w ONZ zastrzeżenia do umowy w tej sprawie, uznając ją za złamanie prawa międzynarodowego - poinformował we wtorek rząd w Atenach.

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".

Fala krytyki spadła w poniedziałek po południu na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona za to, iż podczas wywiadu usilnie unikał spojrzenia na zdjęcie czteroletniego chłopca, który z powodu braku łóżek w szpitalu w Leeds leżał na podłodze.

Parlament Finlandii zatwierdził we wtorek kandydaturę socjaldemokratki Sanny Marin na stanowisko premiera tego kraju. Marin musi teraz uzyskać nominację prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto.

Parlament węgierski usunął we wtorek zapisy z konstytucji o sądach administracyjnych. Dotyczące ich ustawy były wcześniej krytykowane - wyrażano m.in. wątpliwości, czy sądy te będą niezawisłe.

Na szczycie "czwórki normandzkiej" w Paryżu nie udało się uzgodnić dalszego wycofania sił i uzbrojenia walczących w Donbasie stron - podał w poniedziałek wieczorem dziennik "Kommiersant". Gazeta twierdzi, że Rosja i Ukraina porozumiały się w prawie tranzytu gazu.

Kolejne władze amerykańskie przez 18 lat ukrywały prawdę o rzeczywistej sytuacji w Afganistanie – piszą autorzy serii artykułów opublikowanych w poniedziałek przez dziennik "Washington Post". Teksty oparte są na poufnych dokumentach rządowych.

We wtorek rano, w szóstym dniu strajku pracowników sektora transportu publicznego we Francji, odnotowano duże utrudnienia w transporcie, szczególnie w regionie paryskim. Od godz. 7.30 w rejonie stolicy łącznie utworzyło się 380 km korków.

Były mer Moskwy Jurij Łużkow zmarł w wieku 83 lat - podała we wtorek rosyjska telewizja informacyjna Rossija 24. Stanowisko mera stolicy Łużkow zajmował w latach 1992-2010, będąc w tym czasie jedną z najbardziej wpływowych postaci w życiu politycznym Rosji.

Zmarła wokalistka znanej szwedzkiej grupy Roxette, Marie Fredriksson. O śmierci piosenkarki poinformowała we wtorek jej menedżerka Marie Dimber w komunikacie prasowym. Wokalistka miała 61 lat. (PAP Biznes)

asa/ osz/ ana/

Ostatnie wiadomości